Nebojte, ani v redakci Tchibo Blogu nepanikaříme. :-) Ukazuje se ale, že nošení roušky je v první řadě ohleduplný krok k našemu okolí. Pokud ji neseženete v lékárně, je tu ještě možnost si ji provizorně ušít. Na Instagramu se přes víkend rozjela neuvěřitelná akce #rouskyvsem, kterou jsme se rozhodli podpořit.
„Ještě pár dnů zpátky jsem při telefonátech s rodinou krčila rameny. Rouška by stejně na nic nebyla, ujišťovali jsme se navzájem. Je a není to pravda – faktem zůstává, že obecně je respirátor efektivnější než rouška a potřebují ho zejména lidé, kteří se potkávají s větším rizikem.
Tak proč bych měla roušku nosit zrovna já? Jsem mladá, cítím se zdravá. Chodím jenom nakoupit a na nezbytné pochůzky – jako třeba těhotenská poradna dneska ráno, kde přece žádné riziko nehrozí, že ano.
Odpovím si: protože to, že se dneska cítím dobře, neznamená, že nic nepošlu do svého okolí. To není panika. To je prostě fakt. Rouška je prostě ohleduplné opatření vůči ostatním, když opouštím byt. A proto jsme se i my rozhodli poslat dál návod, jak si aspoň provizorní roušku ušít sami.“
– Marie, editorka Tchibo Blogu
Návod na bavlněnou roušku
Co budete potřebovat:
- Domácí švadlenky po celé ČR a SR teď nemají k dispozici nic lepšího než látky, co už doma měly. V tomto případě se mrkněte po 100% bavlněné látce. Na rozdíl od jednorázové chirurgické ústenky bude potřeba tuto roušku pravidelně vyvařovat. (Proto není vhodné používat elastické gumičky.)
- Šňůrky (můžete si je ušít také ze zbytků látek).
Postup:
- Nastříhejte obdélníky látky 20 × 20 cm. (Pro děti můžete čtverec zmenšit úměrně velikosti hlavy.)
- Spodní a vrchní okraj látky založte a prošijte, aby se látka netřepila.
- Na třech až čtyřech místech udělejte horizontální sklady. Našpendlete je a roušku v obou okrajích prošijte, aby se sklady zafixovaly.
- Krátké okraje roušky opět zahněte dovnitř a prošijte.
- Přišijte šňůrky do všech čtyř rohů; zhruba o délce 40 cm.
Na šicím stroji máte jednu roušku hotovou za nějakých dvacet minut, v ruce to samozřejmě zabere delší čas, ale stále to jde. :-) A pokud neumíte šít, existuje i možnost, jak to zvládnout jen s nůžkami.
Šňůrky můžete také vyrobit ze stejné látky a místo našívání do rohů jimi začistit krátké okraje. V tom případě použijte pruhy látky dlouhé asi 85 cm a široké asi 3 cm.
Rozbalit
Sbalit
Stáhněte si návod k vytištění a nasdílení
Návodů na látkovou roušku (ústenku) je více
Inspirovat se můžete třeba u blogerky Kitchenette, která sdílela střih pro druhý obvyklý typ. Pro začátečníka je složitější, ale ostřílené švadlenky ho určitě zvládnou. O další tipy a rady, třeba jak na roušky pro děti, se můžete podělit v diskusi na Facebooku.
Proč šijeme?
Adriana, šéfredaktorka Tchibo Blogu:
„Se šicím strojem mi to docela jde, a tak když jsem se dozvěděla, že můžu v nastalé situaci reálně pomoct, neváhala jsem. První víkend v celorepublikové karanténě jsem věnovala šití látkových roušek. Nejprve jsem si myslela, že je mezi kamarády rozdám spíš ‚pro strýčka Příhodu‘, ale z jejich nadšených a vděčných ohlasů jsem zjistila, že jsou skutečně třeba.
Kamarádka Tereza se mi například svěřila: ‚Vezu dnes maminku do nemocnice na vytahování stehů po operaci a nechci nic riskovat.‘ Tereze jsem tedy přibalila i roušku pro její maminku, která je v rizikové skupině. Sice to není primární ochrana proti létajícímu viru, ale kdo ví – my sami můžeme virus přenášet a ani to nevědět, rouška je tedy zejména ochrana ostatních.
A že jsou lidé, kteří na nositele roušky zvláštně koukají? To je jasné, je to samozřejmě neobvyklá situace. Ale je-li tu cokoliv, jak můžu ostatním pomoct, ráda to udělám.“
Eva, redaktorka Tchibo Blogu a autorka fotek šití roušek:
„Sednout ke stroji a šít roušky pro ty, kteří šít neumí, je skvělý způsob jak aktuálně alespoň trochu pomoci. Myslela jsem, že jich ušiju pár pro přátele, ale zájem je takový, že u stroje trávím každou volnou chvilku :-) A z toho mám fakt velkou radost! Být zodpovědný a chránit svoje okolí je skvělý trend. Nejsem žádná velká švadlena, ale i amatérsky vyvedená rouška je pořád mnohem lepší než žádná rouška, takže věřím, že se do toho může pustit každý a nebudeme na sebe už prskat, prosím. :-)“
Tereza, redaktorka Tchibo Blogu a autorka návodných videí, které máme připravené pro komentáře na Facebooku:
„Šiju pro rodinu, kolegy, kamarády a pak tam, kde bude potřeba. Čím víc z nás ji bude nosit, tím dřív se i ostatní přestanou stydět ji nosit taky. Buďme zodpovědní, ohleduplní k ostatním a pomáhejme si. Pokud neumíte šít, tak aspoň mrkněte na staré bavlněné povlečení, vyperte ho a dejte ho známé, která šít umí. :-)“
Fakta o nošení roušky
Ve zkratce: nesahat na ni, nenosit ji déle než 3 hodiny a před prvním a každým dalším použitím ji vyvařit. A hlavně, není se za co stydět.
- V aktuální situaci je rouška, zejména ta doma ušitá, ochranou především pro vaše okolí. I pokud se cítíte zdraví, můžete dechem šířit viry zhruba na jeden metr. Proč? Protože vzduch, který vydechujeme, je vlhký – takže i ten šíří kapénky. Když kašleme, akční rádius se zvedá až na tři metry.
- Viry podle aktuálních informací zůstávají na různých površích až několik dnů. Ohleduplné je tedy také vůbec je tam nedostat.
- Někteří lidé mohou nakazit své okolí a nikdy se to nedozvědět. Jejich imunitní systém situaci zvládne, obranyschopnost jejich kolegů nebo blízkých nikoli. Nosit roušku je zodpovědné, i když se cítíte dobře.
- Nositele chrání jen částečně, ale v aktuální situaci je „i něco lepší než nic“. Co se týče vlastního zdraví, doporučuje se chovat se s rouškou stejně obezřetně jako bez ní.
- Mezi rouškou a obličejem by ideálně neměl být volný prostor.
- Při nošení se roušky nedotýkejte. (Pomáhá i proti zlozvyku, o kterém ještě nedávno nikdo z nás skoro netušil, že ho má – dotýkat se obličeje. :-)) Po manipulaci se doporučuje si dobře umýt nebo vydezinfikovat ruce.
- Před prvním nošením ji sterilizujte – vyperte na 90 °C nebo vyvařte.
- Není vhodné nosit vlhkou roušku, pak by se v ní mohly množit patogeny. Proto je lepší ji po 2–3 hodinách nošení vyměnit a původní vyprat na 90 °C nebo v ruce a vyvařit. Ano, znamená to, že jich na případné celodenní nošení potřebujete několik. Na cestu do obchodu a domů bude nejspíš stačit jedna.
- Rouška se sundává za šňůrky. Je lepší se přední části nedotýkat ani při sundávání (ať na sebe nakonec něco nepřenesete).
- Jednorázovou po použití vyhoďte do uzavíratelného koše, látkovou uchovejte v dobře uzavřené nádobě a před dalším použitím ji vyvařte.
Přečtěte si také rady a doporučení pro domácí karanténu.
A co dělat doma?
Vybrali jsme pro vás z našeho archivu:
Tvořte
- Jak z novin nebo papírové tašky uplést košík (návod pro začátečníky)
- Inspirujte se: co všechno můžete použít místo květináče?
- Připravte si do zásoby domácí kávový sirup na zdobení
- Doplňte si poutka na ramínka do oblíbených halenek
- Radost pro pejska: vyrobte mu jednoduchou hračku ze starých ponožek
Zabavte děti:
- 5 her pro děti, ke kterým nepotřebujete nic zvláštního
- Dokonalá hračka: vyrobte minisvět v kufříku
- Táto, udělej vlaštovku! 4 různé návody na vlaštovky, které skutečně létají
- Vyzkoušejte Montessori přístup pro batolata
- Připravte dětem i sobě bosou dráhu – chodidla vám poděkují
- Vyrobte si „busy board“, rozvojovou tabuli pro batolata a starší děti
- Nebo jim připravte domácí rozvojové hračky
- Nechte děti malovat jinak, než jak to doteď dělaly ve školní výtvarce
- Zapojte do malování i ty nejmenší
Zkuste něco nového:
- Meditujte. Pomáhá to i ve stresových situacích
- Pěstujte doma klíčky. Jaro je pro ně ideální čas
- Naučte se skládat spodní prádlo úspornějším způsobem
- Zjistěte, jak konečně přestat zabíjet pokojovky
- Potrénujte paměť a naučte se, jak si toho zapamatovat víc
- Dejte si načas a vyzkoušejte péči o vlasy podle profi kadeřnice
- Vytřiďte, co vám doma přebývá
- Postarejte se o šperky a bižuterii
- Vyčistěte si sbírku kosmetických štětců a houbiček
- Naučte se krájet zeleninu jako profi kuchaři
- Tipy pro pečení, když vám doma chybí váha i odměrka
- Vynechte v některém jídle maso a nahraďte ho luštěninou
- Vařte s květákem nebo s bramborami
Zacvičte si:
- 10 triků, se kterými jsem se naučila cvičit doma a zůstala u toho
- Odporové gumy: jednoduché cvičení na protažení celého těla
- 6 jednoduchých cviků v posteli pro ranní lenochy
- Cviky proti bolestem zad, které zvládnete během dne nebo rovnou 5minutová první pomoc pro bolavá záda
Ponořte se do čtení:
- Být v menopauze neznamená, že jsem neviditelná
- Když je učitelka druhá máma
- Deník není jen pro puberťáky, ale užitečná pomůcka na celý život
- Můj život s manipulátorem
- První programátorky byly ženy, tak proč se dnes IT bojí?
- Nová rodičovská zodpovědnost: digitální stopa vašich dětí
- Proč jsem jako moje máma, i když jsem si slíbila, že nebudu
- Malí bojovníci: příběh maminky předčasně narozeného miminka
- Jak pracovat s tresty, aby fungovaly, ale nezničily vztah s dítětem?
- Nový život, nové vlasy? Než se pustíte do změny, zvažte pár faktů
- Až polovina lidí s depresemi se neléčí. Nevypusťte duši
- Proč děti potřebují a hlavně milují strašidla & jak bojovat s těmi pod postelí