Právě čtete

Vyzkoušeli jsme 5 způsobů, jak vyčistit tenisky, které se nesmí prát

90586  
Sdílet: 

Vyzkoušeli jsme 5 způsobů, jak vyčistit tenisky, které se nesmí prát

Zamilovala jsem se do tenisek a rozhodně nepatřím mezi ty, kdo na nich rádi nosí několikaletou historii. A to se mi pěkně vymstilo. Víte, co udělá pračka s keckami?

1. 8. 2018 2 min. čtení Nela Hanáková
Vyzkoušeli jsme 5 způsobů, jak vyčistit tenisky, které se nesmí prát

Na konci loňské sezony jsem vzala tři páry a šup s nimi do pračky. Po hodině a půl na program „špinavé oblečení“ (teď bych ho spíš nazvala „hoďte své tenisky rovnou do koše“) jsem byla dost překvapená, co jsem v pračce místo svých krásných tenisek objevila. Guma kolem boty se odlepila a na stranách popraskala. Navíc jedny z mých nejoblíbenějších, červené conversky, obohatily všechny tkaničky a bílé části o zářivě růžové fleky.

To mě vyškolilo, a tak jsem postupně našla a vyzkoušela několik fíglů, se kterými se dá pračce vyhnout a přitom mít čisté kecky. Docela mě překvapilo, že většinu čisticích přípravků mám doma. A výsledek?

Trik č.1: Prášek, voda a kartáč je TOP

Začala jsem tím nejjednodušším způsobem, který mi přišel i od pohledu nejúčinnější. V misce jsem smíchala čisticí směs z pracího prášku a vody. Množství jsem odhadla tak nějak od oka, aby vznikla řidší kašička. Stačí i úplně tekutá směs.

Nejdřív jsem kartáčem zkusila odstranit špínu z gumové podrážky – na to stačilo pár krouživých pohybů a boty byly čisté. Co mě překvapilo, tak stejně lehce šla vyčistit i špína z látkové části. Jen je potřeba pak tenisku opravdu důkladně vymáchat.

Verdikt: prášek a voda je ideální pro každodenní lehké umytí bot.

Trik č.2: Guma

Na gumové části, kde místy nestačil použít jen kartáč s čisticí směsí, jsem vyzkoušela gumu. Nejenže špína pustila, ale šlo to opravdu rychle.

Verdikt: takhle hezky vyčištěné podrážky jsem snad nikdy neměla. Gumu teď používám na průběžné čištění.

Trik č.3: Trochu sci-fi s pastou

Na tenhle trik jsem byla opravdu zvědavá. Vytvořila jsem podle jedné rady čisticí směs ze zubní pasty a mýdla a čistila… a čistila. A vůbec nic nevyčistila.

Verdikt: pasta zanechává na botě takový zvláštní povlak a nic moc nevyčistí.

Trik č.4: Šampon nejen na vlasy

Překvapivě dobře si vedl šampon. Já použila ten na maxi objem, ale s největší pravděpodobností to bude zřejmě jedno.

Verdikt: až budu příště čistit tenisky, šampon bude patřit mezi favority společně s pracím práškem a vodou.

Trik č.5: A co čisticí prostředek na vanu?

O něco hůře než šampon na tom byl tak často doporučovaný krémový čistič na vany a umyvadla. Na gumové části sice stačil, ale na těch látkových zanechával stopy a nic moc nevyčistil.

Verdikt: ani to nezkoušejte, z látky se dostává špatně a na gumu moc nezabírá.

Bonus: Když pračka, tak aspoň šetrně

Některé typy bot do pračky dát můžete, ale je to na vlastní nebezpečí. Pokud se vám přece jen nechce boty čistit v ruce, zvolte jeden ze šetrnějších programů a boty vložte do pracího pytlíku. Minimálně vám kovová očka na tkaničky apod. nepoškodí buben.

Mokré tenisky je dobré pověsit na sušák za patu a vytáhnout co nejvíce jazyk, aby rychle proschly. Pokud nechcete, aby na teniskách zůstaly obtisknuté kolíčky, zvolte takové, které mají vyměkčenou část.

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články