Denně bychom prý měli sníst 400–500 g zeleniny. I když se snažím ji zařadit do každého jídla, je to pro mě trošku problém. Dobré ale je, že zeleninu nemusíme jíst jen v syrovém stavu a pečená je naprosto skvělá nejen jako příloha, ale i jako hlavní chod. Pečená dýně, řepa, cuketa, rajčata… je tolik možností! Mám pro vás tři recepty, díky kterým do sebe v jedné porci dostanete velké množství zeleniny a skoro o tom nebudete vědět. Navíc teď v chladných dnech je pro tělo tepelně upravená zelenina vhodnější.
Obzvlášť u zeleninových jídel je důležité správné dochucení. Nebojte se používat olivový olej (případně i jiné druhy olejů – k pečené zelenině mi chutná například dýňový) – tuk je nositelem chuti, ale i třeba balzamikový ocet, který zase dodá pokrmu lehkou kyselost. A hlavně nezapomeňte na sůl, protože ta je nad zlato.
Pohrát si můžete i se zdobením. Ať už použijete nasekané oříšky, semínka, nebo domácí slanou granolu, vždy to jídlo krásně oživí. Nezapomeňte, že vždy by měl být na talíři nějaký element, který křupne. A semínka nebo oříšky jsou v tomto případě nenahraditelné. Co se týká estetiky, baví mě i pohrávat si s různými způsoby krájení zeleniny.
Pečená zelenina v troubě s bramborami
Tento recept je takový základní a můžete do něj využít různou zeleninu, kterou máte doma. Podle chuti přidejte i něco křupavého.
Ingredience:
- 800–1200 g zeleniny (mrkev, petržel, palice česneku, cibule žlutá, cibule červená, cuketa, cherry rajčátka, paprika, květák atd.)
- 400–500 g brambor
- 3–4 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce italského koření
- sůl
Postup:
- Zeleninu očistěte a nakrájejte. Myslete na to, že některé druhy zeleniny potřebují delší dobu pečení. Ty proto vždy nakrájejte na menší kousky, než ty, které se pečou rychleji. Palici česneku jen seřízněte (asi horní 2 cm) a nechte péct v celku.
- Brambory očistěte kartáčkem a nakrájejte. Vše dejte na plech a polijte olivovým olejem. Nakonec přidejte sůl a italské koření a důkladně promíchejte.
- Pečte na 180 °C asi 40–50 minut nebo do doby, než vše bude hezky opečené.
- Před servírováním můžete vymačkat jednotlivé stroužky česneku, aby se lépe jedl. Vyklouznou ze slupky úplně hladce.
Můžete využít i ovoce
Nebojte se k pečené zelenině při servírování využít i ovoce. Skvělé jsou třeba maliny nebo ostružiny. K některým druhům zeleniny se hodí ovoce přidat rovnou při pečení – třeba hrušky, jablka nebo citrusy. Citrusy nejraději kombinuji s dýní, mrkví nebo řepou, k hrušce zase přidávám modrý nebo balkánský sýr a vlašské ořechy.
Pečená mrkev s bazalkovým dipem a sezamem
Mrkev máme doma vždycky a pečená mi obzvlášť chutná. V troubě získá příjemně sladký nádech. Pokud máte rádi svěží chutě, můžete ji ještě pokapat šťávou z pomeranče nebo citronu.
Ingredience na mrkve:
- mrkve (pro zajímavější výsledek použijte mrkve různých barev)
- olivový olej
- sůl
Ingredience na bazalkový dip k zelenině:
- 200 g zakysané smetany
- 1 lžička dijonské hořčice
- 1 lžička medu
- sůl
- pepř
- 1 lžíce nasekané čerstvé bazalky
Na dokončení:
- bílý a černý sezam
Postup:
- Mrkve očistěte a podélně rozkrojte na čtvrtiny. Dejte je na plech, zlehka pokapejte olivovým olejem (já ráda používám olivový olej ve spreji) a osolte.
- Pečte na 180 °C asi 20–30 minut, dokud mrkve nebudou hezky opečené.
- Připravte si dip ze zakysané smetany. Tu v misce smíchejte s hořčicí, medem a čerstvou bazalku. Nakonec podle chuti osolte a opepřete.
- Hotovou pečenou mrkev posypte sezamem a servírujte s bazalkovým dipem.
Mrkev se hodí do hummusu
Když vám zbyde několik pečených mrkví, zkuste je rozmixovat pomocí tyčového mixéru a přidat ke klasickému hummusu.
Dýňová kaše s pečenou mrkví
Pokud se vám náhodou stane, že nestihnete sníst pečenou mrkev, můžete ji využít třeba do tohoto receptu. Kaše může sloužit i jako příloha, já si ji ale nejraději dávám jako zeleninový hlavní chod.
Ingredience:
- 1 střední dýně Hokkaidó (cca 800 g)
- 250 g mrkve
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce přepuštěného másla
- 2 cibule
- 1 lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
- 1 hrst bylinek (např. tymián, estragon, rozmarýn, šalvěj)
- 1 l zeleninového vývaru
- 100 ml smetany (můžete použít také kokosové mléko)
- sůl, pepř
Postup:
- Dýni umyjte, rozpulte, vydlabejte semínka a měkký střed a nakrájejte ji na plátky.
- Mrkve očistěte kartáčkem a také pokrájejte na kousky. Vše rozložte na pečicí papír a přidejte neoloupané stroužky česneku.
- Pokapejte olivovým olejem a dejte péct do trouby na 190 °C na 20–30 minut.
- V hrnci si na přepuštěném másle osmahněte nadrobno nakrájenou cibuli, kterou osolte, opepřete a přidejte hrst bylinek a zázvor.
- Až cibule zezlátne, přihoďte upečenou dýni s mrkví, vymačkaný pečený česnek a zeleninový vývar.
- Vše krátce provařte a rozmixujte tyčovým mixérem. Nakonec zjemněte smetanou a případně ještě podle chuti osolte a opepřete.
- Na ozdobu si můžete připravit zlehka opečenou mrkev a lístky šalvěje na přepuštěném másle.
Další nápady na zeleninová jídla
- Pečená brokolice – poklaďte ji kousky másla a posypejte plátky mandlí. Můžete ji také zalít sýrovým bešamelem nebo třeba jen promíchat se strouhaným parmazánem
- Pečený květák – nakrájejte celou hlávku na plátky a ochuťte římským kmínem, kari a dalším exoticky vonícím kořením. TIP: Květák 10x jinak
- Zeleninové lasagne – místo těstovin klaďte do vrstev na tenké plátky nakrájený lilek (je vhodné ho předem nechat vypotit a opéct na pánvi, aby se zbavil vody). Když budete chtít vypustit klasickou masovou směs, kombinujte do vrstev strouhaný balkánský sýr, mozzarellu a rajčatovou omáčku.
- Pečená cherry rajčátka – nasypte rajčátka do pekáčku, pokapejte olejem a pečte je úplně dotmava. Pak je vidličkou jen mírně rozmáčkněte a promíchejte s balzamikem, olivovým olejem a nasekanou bazalkou.
- Další tipy: Polévka z pečené mrkve, Cuketové menu, Naložená rajčata s česnekem, Hlavní chody z listů od zeleniny