Právě čtete

Návod na domácí výrobu chai latte

100358  
Sdílet: 

Návod na domácí výrobu chai latte

Chai latte, který si můžete objednat i v českých kavárnách, k nám původně přicestoval až z daleké Indie. Podle legend chai latte vznikl jako očistný a léčivý nápoj a jeho recept vychází z principů ajurvédského léčitelství. Jestli chcete vyzkoušet jeho ozdravné účinky, tak už na něj nemusíte chodit do kaváren, ale připravit si svůj dokonalý chai latte doma.

1. 3. 2017 3 min. čtení Redakce
Návod na domácí výrobu chai latte

Chai latte patří mezi nápoje s intenzivnější chutí. Nejen proto, že obsahuje černý čaj, který je sám o sobě dost výrazný, ale i díky kombinaci mléka a exotického koření. Zázvor, hřebíček, pomerančová kůra, kardamom, šafrán, skořice, badyán, pepř, muškátový oříšek… Možností je nespočet. Pokud se vydáte zlatou střední cestou a namícháte si kardamom, skořici, zázvor a hřebíček, určitě si pochutnáte. A aby všechny tyto ingredience nejlépe vynikly, nápoj se prodlužuje o poctivě našlehané mléko a je korunován přidáním cukru nebo medu.

Perfektně našlehané mléko

Stačí jen trocha zručnosti a mléko si našleháte s pomocí domácího kávovaru, který disponuje tryskou. Musíte jen vychytat teplotu a sledovat směr bublinek. Teplota mléka má být ideálně kolem 65 stupňů Celsia, pokud ho ohřejete víc než na 70 °C, jednoduše ho spálíte. Na to profesionály z oboru a nadšené laiky upozorňuje špičkový barista Dritan Alsela.

Dobrá vychytávka je také trik se lžící. V okamžiku, kdy přeléváte mléko do hrnku, přidržte pěnu lžící, tak ji necháte na perfektní ozdobení celého drinku a pustíte v ten správný okamžik.

V podstatě máte dvě možnosti, jak si chai latte připravit doma:

  1. Uvaříte čaj spolu s vámi zvoleným kořením a pak to celé prodloužíte našlehaným a ohřátým mlékem (ať už ho našleháte jakkoli).
  2. Použijete speciální směs na chai latte, kterých je na trhu nepřeberné množství, a zašleháte ji rovnou do mléka.

Ta první je ale zábavnější, a navíc si nápoj můžete připravit přesně podle svého gusta.

Budete potřebovat (můžete přidávat a ubírat podle chuti)

  • 2 hrnky vody
  • 5 koleček čerstvého zázvoru
  • 5 kusů celé skořice
  • lžičku kardamomu
  • lžičku hřebíčku
  • 2 sáčky oblíbeného černého čaje nebo silný odvar sypaného čaje
  • 1 hrnek mléka (tučnější se šlehá lépe)
  • cukr nebo med podle chuti

DSC_0118

Postup

Do menšího kastrolu přidejte vodu, zázvor a koření. Přiveďte k varu a povařte na mírném ohni 5 minut. Přidejte čaj a vše dohromady povařte další 4 minuty. Sundejte čaj s kořením z ohně a přeceďte.

Zatímco se vaří čaj, připravte si mléko: buď je našlehejte tryskou, anebo nejdříve ohřejte na zmíněnou teplotu a pak pořádně vyšlehejte v konvičce na french press.

Čaj nalijte přibližně do třetiny hrnku, můžete i víc, pokud chcete intenzivnější chuť koření. Prodlužte to mlékem, ozdobte dle momentální nálady a užijte si chvilku klidu s vůní orientu.

2
Fotografie: Darja Thomasová
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články