Právě čtete

Kristína Tormová: Moje oblíbená káva? Filtrovaná. Ukážu vám, jak si ji připravuju

1945  
Sdílet: 

Kristína Tormová: Moje oblíbená káva? Filtrovaná. Ukážu vám, jak si ji připravuju

Miluju filtrovanou kávu (neboli batch) – pila bych ji pořád. Proto si ji připravuju různými způsoby, aby se mi ten jediný neomrzel. Ukážu vám, který je můj nejoblíbenější a jak jednoduše na to.

17. 11. 2023 4 min. čtení Kristína Tormová
Kristína Tormová: Moje oblíbená káva? Filtrovaná. Ukážu vám, jak si ji připravuju

Možná vám to přijde divné, ale my jsme roky neměli kávovar. Vlastně kávovar máme asi jen rok a půl (a je to láska a je to „proč jsme proboha neměli kávovar????!“).

Svatební maraton mletí kávy

U nás se káva léta mlela ručně. Šlo o rituál, který provoněl celou domácnost. Byla to činnost, která stála trošku té příjemné námahy, „dát si kafe“ pro nás znamenalo krátkou cestu, na jejímž konci nás čekal vytoužený doušek. Stejně jako mi dnes kávovar s jedním knoflíkem pomáhá přežít dny, tak mi vždy tahle manuální příprava kávy připomíná, že se svět nepřestane točit, pokud na vteřinu zpomalím a věnuju čas něčemu, co mám ráda…. Právě to v životě potřebuju častěji než jen rychlé zmáčknutí knoflíku.

Když jsme měli na chatě v lese svatbu, s manželem jsme všem našim hostům kávu připravovali… Zrnka jsme mleli ručně a dělali filtrovanou kávu a frenchpress… A brzy nás to málem porazilo – po téhle zkušenosti opravdu doporučuju mít po ruce aspoň elektrický mlýnek. Manžel zkonstatoval, že kdyby měl mít ještě jednou svatbu, všechno by bylo tak, jako tenkrát, protože to bylo překrásné. Akorát já bych si s sebou do lesa přibalila kávovar. Směju se, promiňte.

Blahodárné účinky filtrované kávy?


Není to jen o rituálu. Kromě toho, že jde o nejlahodnější nápoj, má filtrovaná káva mnoho dalších benefitů. Tento způsob přípravy je podle vědců z göteborské univerzity nejzdravější variantou. Filtrováním se totiž z kávy odstraní potenciálně škodlivé látky, které můžou zvyšovat hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi. Batch je navíc slabší než espresso a má více vody – užijete si tak plný kafáč životabudiče, a ještě doplníte tekutiny.

Moje nejoblíbenější značka na filtrovanou kávu je Privat Kaffee African Blue, protože v ní jsou nejvýraznější ovocné tóny. Příprava téhle kávy je můj srdeční kávový rituál, na který se vždy moc těším.Silvia Ruščáková Brand Manager Tchibo CZ/SK & Eduscho CZ

Jak vypadá můj kávový rituál

I když jsem hrdá majitelka kávovaru Tchibo Esperto, ráda a často si připravuju oblíbenou kávičku tím mým starým známým způsobem. Buď si pomelu kávu do moka konvičky, na frenchpress, nebo na filtr. A samozřejmě vyhrává filtr!

Na jeden šálek s obsahem 250 ml potřebuju:

Rozbalit

Sbalit

Jak na to

  1. Mám takový speciální Tchibo šáleček s nástavcem určeným na filtrování kafe (myslím teď tu věc, přes kterou protéká voda a vyrábí se tak káva).
  2. Když se pouštím do filtrované kávy, kávová zrnka musíme namlít na střední hrubost, tedy konzistenci cukru krupice. Jakou kávu doporučuju? To je jasné. Takovou, která vám nejvíc chutná. Já nemám ráda takové ty kyselé a divné, jsem jen obyčejná (ne)hipsterka. 
  3. Papírový filtr vložím do čehokoli, co je na batch určené. Existují různé šálky, nástavce, nádoby. I v Tchibo jich najdete hned několik.
  4. Ohřeju si vodu na 90–95 °C, jemně poleju papírový filtr, aby přilnul ke stěnám překapávače. Potom do něj nasypu kávu – asi tak 15 gramů na jeden šálek. Do kávy uděláme prstem jamku a do ní lejeme vodu. Podle potřeby.

navrhuju první větu vynechat, protiřečí si s druhou. Případně první dvě věty upravit např. takto:
A to je vše… tedy skoro. Protože vlastně až teď přichází pointa mého příběhu. Vůně pomalosti, moment, kdy cvrliká voda padající do šálku, ten si nezapomenu nikdy užít! Když je nádoba prosklená, sleduju moji oblíbenou tekutinu, jak pomalu teče, jak se mění v kávu… Je to malá meditace. A potom ten výsledek – káva, kterou jsme si vyrobili skutečně my, a ne stroj, chutná jinak. Protože je za ní ta pozvolnost – připomíná mi, že mám čas. Že jsem si ho v tomhle rušném světě udělala. Tohle je můj pomalý svět, kde mám konečně čas na to nejdůležitější – na sebe.

Na zdraví!

Zachumlejte se do vánoční pohody

Zachumlejte se do vánoční pohody

Oblečte celou rodinu do pyžámek a domácího oblečení z nové vánoční kolekce.

Do e-shopu
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články