Surová kávová zrnka mají většinou zelenou nebo slámově žlutou barvu. Typickou hnědou, kterou vídáte v balíčcích, když si kávu koupíte, získávají až procesem pražení. Ačkoliv obecně zrnka z pražičky vycházejí hnědá, nikdy nemají na chlup stejný odstín. Ten ovlivňuje i způsob pražení. Je na pražiči, aby posoudil, jaký potenciál a vlastnosti mají zrovna ta zrnka, která se mu dostala pod ruku a podle toho určí, jak se káva bude pražit.
Jiné pražení ‒ jiný odstín
Správné pražení je základ! Jen díky němu se v chuti kávy později projeví celý terroir, tedy místo původu zrnek, specifické klima, složení půdy, sluneční záření, teplota a množství srážek.
Můžete si to představit jako pečení koláče. Čím déle se peče, tím má tmavší barvu. Jde především o karamelizaci cukrů a další chemické a fyzikální procesy. S kávou to je podobné. Čím déle a intenzivněji se zrnka praží, tím jsou tmavší. Pokud se přepraží, dojde ke karbonizaci cukrů a objeví se silná hořkost. Jemné pražení naopak zvýrazní ovocné tóny a aciditu, které se v kávě přirozeně vyskytují.
Káva Tchibo Barista
Káva Tchibo Barista představuje prémiovou kávu prvotřídní kvality pro všechny typy přípravy. Autentická chuť a jedinečné aroma jsou výsledkem unikátní metody tradičního bubnového pražení – stejně jako před sto lety. Delší doba pražení poskytuje vybraným kávovým zrnkům více času na rozvinutí jejich jedinečného charakteru.
Jaký vliv má na vzhled kávy v hrnku způsob přípravy?
Určitě jste si všimli, že nejen zrnka se mezi sebou liší. Výrazné odlišnosti uvidíte i v šálku. A to podle toho, jakou metodou si svůj oblíbený nápoj připravíte.
Například na espresso se káva mele na jemný střed. Při přípravě je pak pod velkým tlakem a díky tomu je chuť hodně intenzivní, konzistence hutná, s charakteristickou „“pěnou“ na povrchu (říká se jí crema) a má tmavou oříškovou barvu. V takovém šálku je spousta maličkých okem neviditelných částic a právě ty určují hustotu nápoje a také mají na svědomí, že espresso není čiré. Do tmavé barvy espressa se promítá i poměr množství kávy vzhledem k objemu použité vody.
Káva připravovaná metodami jako je Chemex, V60 nebo Aeropress mívá jasnější barvu a bývá více čirá. Čím to je? Za prvé se používá spíš světle pražená káva, často jednodruhová ‒ tedy pouze z jedné země nebo regionu. Za druhé jsou součástí přípravy papírové filtry (na rozdíl od sítek, které má třeba French Press nebo kávovary) a přes papír rozemletá káva neprojde. Horká voda z ní vylouhuje a vezme s sebou do konvičky jen charakteristické chutě dané kávy. Právě proto vás při pohledu do hrnku například z Chemexu čeká úplně něco jiného, než co vidíte u espressa nebo French Pressu.
Takto filtrovaná káva konzistencí i barvou připomíná skoro až černý čaj. Barvou je karamelová až černá a dle tloušťky papírového filtru a způsobu pomletí kávy obsahuje olejové skvrny. Nenechte se ale zmást zdánlivou lehkostí vůně a chuti! I při použití filtru obsahuje pořádnou dávku kofeinu.
Čtěte také:
- Návod na přípravu kávy: Chemex
- Návod na přípravu kávy: French Press
- Návod na přípravu kávy: Aeropress
- Jak správně umlít kávu
Využijte akci 2+1 balení kávy zdarma
Vychutnejte si svou oblíbenou kávu ještě výhodněji. Ke dvěma balením zrnkové, mleté i instantní kávy všem držitelům TchiboCard přibalíme jedno další zdarma.