Právě čtete

Je jaro, vypusťme děti ven! Jak je obléknout, aby odolaly větru, bahnu, slunci i dešti?

1418  
Sdílet: 

Je jaro, vypusťme děti ven! Jak je obléknout, aby odolaly větru, bahnu, slunci i dešti?

Jarní sluníčko se zase nenápadně dobývá přes okno do dětských pokojů a láká naše děti ven. Je to radost, vylítají se venku a doma aspoň chvíli posedí, doufejme... Zároveň začínají i dospělácké starosti s oblékáním našich malých dobrodruhů. Jarní příroda a počasí nám rodičům klade spoustu překážek – od nepředvídatelných deštíků přes zdolávání „močálů z bahna“ až po horké chvilky na sluníčku.

11. 3. 2024 5 min. čtení Helena Suchá
Je jaro, vypusťme děti ven! Jak je obléknout, aby odolaly větru, bahnu, slunci i dešti?

Jak děti pro všechny tyhle případy obléknout? A se kterými oblékacími „katastrofami“ jsme nejčastěji konfrontovány a případně je řešíme? O to se se mnou podělily ostřílené maminky, které už ani zablácené kalhoty nerozhází.

Nejhorší je vždy období, kdy v jeden den zjistím, že v podstatě z týdne na týden vyrostl o velikost a všechno mu je malé. A to se děje zhruba dvakrát do roka. Pak nás čeká v podstatě obměna úplně celého šatníku. – Jana, maminka prvňáčka

Jaro přináší méně vrstvení, ale více zablácení

Do prvního jarního měsíce si přenášíme neoblíbenou činnost nás i našich dětí, které nám to dávají kolikrát zbaštit – vrstvení. Zabere spoustu času a krátí nám pokojný spánek. Slupky s dalším oteplováním odhazujeme, ale musíme počítat s tím, že naši raubíři dost možná domů přijdou obalení do nové vrstvy bláta a špíny.

Eva se s příchodem jara těší, že se její sněhuláček promění v princeznu:

„Nejnáročnější na oblékání jsou pochopitelně zimní měsíce, hlavně kvůli množství vrstev a doplňků. Mé dceři budou 3 roky, už nějakou dobu prožívá období vzdoru, a když jdeme ven, musím ji začít oblékat skoro hodinu dopředu, a stejně nakonec nestíháme. Dceru navíc ráda hezky oblékám, mrzí mě, že je to v chladnějším období málokdy vidět. Je celkem jedno, co má na sobě, všechno zakryje mikina, tlustá bunda a tak dále. Osobně s příchodem jara pociťuji jistou úlevu, že mohu snížit počet svršků.“

Jana na jaře vše pořizuje dvakrát:

„Nejvíc nám dávají zabrat všechny měsíce, kdy je bahno. Máme hodně kroužků venku a v lese a mám pocit, že pak nedělám nic jiného, než že jen peru, a také to pro nás znamená mít všechno dvakrát (aby vždy jedno mohlo schnout a druhé být v běhu), a to včetně drahých funkčních bot a svrchních vrstev. Už se těším na léto.“

U Elišky si na oblékání musí přivstat:

„Čím víc vrstev, tím hůř. Od podzimu do jara musíme vstávat dřív, abychom dětem pomohli s oblékáním, a těšíme se na léto, kdy si vezmou tričko, kraťasy, sandály a jde se. A vůbec nejhorší je blátivá zima bez sněhu, která decentně pokračuje na jaře. Když mrzne, stačí oklepat sníh a případně věci usušit. Když je bláto, je to mnohem horší…“

Důležitá je mikina na zip, nikoliv přes hlavu, aby se dalo lépe reagovat na změny teploty. Ale to platí i v zimě, kdy se chodí do obchodů nebo třeba do vytopeného autobusu. – Eliška, dítě dvou školáčků

Jaké vrstvy děti unosí a ocení

Vždy je lepší vrstvit tenké vrstvy, než nosit jednu silnou teplou vrstvu. Se zvyšující se teplotou můžou během hraní si venku děti vrstvy odkládat a přitom se budou cítít pořád pohodlně.

  1. Vrstva funkční: Termoprádlo, které odvádí pot.
  2. Vrstva hřející: Fleecová mikča, která zahřeje.
  3. Vrstva ochranná: Kvalitní bunda a kalhoty, které jsou odolné vůči větru, dešti a dobře se čistí. Můžete zvolit tenké membránové oblečení s vysokým vodním sloupcem, pogumované kalhoty a bundu do deště a bláta, nebo softshellové svršky, které ochrání před větrem i mírným deštíkem.

Dětské módní trendy pro letošní jaro: vše nepromokavé

Asi všechny maminky se shodnou, že bez nepromokavého oblečení své ratolesti nepustí ven. Naštěstí se nemusíme spoléhat jen na holínky a dlouhé gumové pláštěnky, které často nepřežily jaro – buď skončily roztrhané na cáry, nebo zapomenuté někde ve křoví.

Dnes už si můžeme vybírat z celé řady materiálů, střihů i kombinací, díky kterým jsme my i naše děti v suchu. V případě chladnějších dní se pod softshellovým oblečením unese funkční spodní prádlo, o kterém děti ani nevědí. Mimochodem, jen si vzpomenu na vytahané punčocháče nebo kamaše nasoukané pod manšestrovými kalhotami a už mám nutkání se škrábat a vytahovat kalhoty. O věčném mokru v botách nemluvě – měla jsem nadání nabírat vodu i do holínek.

Eliška nepromokavým vlastnostem sofsthellu pomáhá i při jeho údržbě:

„Sofsthellové oblečení peru ve speciálním gelu a bez aviváže, aby si udrželo své vlastnosti a zůstalo nepromokavé. Už jsem se smířila s tím, že touhle dobou děti nechodí do školky a do družiny jako ze škatulky. Oblečení na ven neperu každý den, nejhorší špínu (hlavně bláto z kolenou) otřu navlhčenou molitanovou houbičkou (jako na nádobí), hodím na radiátor a děj se vůle boží. :-)“

Podle Evy hlavně nesmí táhnout na cemr:

„Neřeším až tak moc, že se během dne může ochladit, snažím se dítě obléknout spíše do něčeho nepromokavého a zajistit, aby mu, jak říkávala nebožka babička, „netáhlo na cemr“ (nemělo odhalenou oblast bederní páteře). Osvědčily se mi tenké kalhoty do deště, ty splňují obě podmínky. Mohou se navléknout jak na tenkou vrstvu oblečení (např. legíny s tričkem), tak v chladnějších dnech třeba na tepláky a body.“

Nepromokavé materiály vedou i u Jany, u ní je ale důležité, aby vydržely téměř dennodenní praní a sušení:

„Na jaře sahám hlavně po funkčních spodních vrstvách. U horních vrstev potřebuju, aby byly nepromokavé a neprofoukly. A taky aby rychle schly po vyprání (protože je zase bahno). A protože peru opravdu denně, musí ty věci být kvalitní a praním se neničit. Do školy dítě zkrátka chodí s pytlíkem plným oblečení na ven, já ho večer peru a suším a takhle pořád dokola.“

Co dělá dětské oblečení nepromokavým

Naše nová úprava Evopel je ekologicky šetrná impregnace, která je založená na semenech rostlin a obnovitelných zdrojích a neobsahuje žádné fluorouhlíky. Chrání materiál před deštěm a nečistotami, jako jsou bahno a bláto.

Pro dítě je hlavní, aby bylo „cool“

Zatímco na rodičích je výběr materiálu, který na dítěti přežije všechny nástrahy jara, potomci potřebují přeci jen nějak vypadat. Naštěstí se už tyhle dvě věci dají skloubit, jinak by nám období dětského vzdoru mohlo zatopit i během ranního oblékání do školky, školy nebo na výlet.

Všechny děti jsou originál, a to platí i pro jejich vkus. Třeba vás ale vkus dětí našich maminek inspiruje při pořízení nových kousků do dětského šatníku. Pokud taky před Velikonocemi dodržujete tradici darování si nového oblečení, aby „vás beránek nepokakal“, několik malých tipů by se vám mohlo hodit.

Jana se o tom, co pro jejího prvňáka znamená „být  opravdu cool“, učí za běhu. „Teď to zrovna jsou oversize trička s obrázky ze seriálů.“

Eliška má rovnou dva originály – princeznu a autopilota. „Syn je naučený si na cestu do školy i ze školy brát nákrčník, čepici, rukavice a pro jistotu ještě kapuci, bez ohledu na to, jestli je deset nad nulou, nebo pod nulou. Takže ho často cestou postupně zase svlékám… A šestiletá dcera si oblíbila třpytivé sukýnky v libovolné kombinaci, i přes pyžamo nebo tepláky.“

Tříletá dcera Evy si už taky umí určovat, co si vezme na sebe. „Ponožky z krabice vytahuje spíš náhodně, ale kalhoty, trička a šaty často volí podle nějakého důmyslného, mně neznámého klíče.“

Když občas naši malí dobrodruzi přijdou domů umazaní až po uši nebo s natrhlou nohavicí, rozhodně to nemusíme brát jako katastrofu. Z hluboka se nadechneme a zavzpomínáme si, jak jsme si to naše dětství klukovsky i holčičkovsky, ale hlavně náramně užívaly. Pojďme jim to také dopřát – stejně jako jim přeje dnešní doba s odolnějšími materiály.

V dobré náladě za deštivých a chladných dní

V dobré náladě za deštivých a chladných dní

Vyberte svým nejmenším dobrodruhům nepromokavé a hřejivé kousky, ve kterých je nezastaví nepředvídatelné počasí.

Do e-shopu
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články