Právě čtete

I na střídání různých sportů mi stačí jen pár kousků oblečení. Které to jsou?

637  
Sdílet: 

I na střídání různých sportů mi stačí jen pár kousků oblečení. Které to jsou?

Je to jen placebo, ale v hezkém oblečení se mi prostě tak nějak líp cvičí. Zároveň ho ale doma nechci hromadit, tak jsem sáhla po praktikách kapsulového šatníku.

13. 1. 2025 4 min. čtení Linda Stárková
I na střídání různých sportů mi stačí jen pár kousků oblečení. Které to jsou?

Nejen že minimalismus bude letos v módě, on je vlastně strašně fajn. Doma mám pak víc místa, nic dlouho nehledám a úklid je taky snazší. Proto jsem v minulém roce zásadně překopala základ své skříně, aby obsahovala jen kvalitní a snadno kombinovatelné kousky. Jeden kostlivec mi tam ale zůstal – sportovní oblečení. Proto přišel čas se vrhnout i na něj. Jak ho probrat a doplnit tak, aby byl i můj sportovní šatník udržitelný?

Univerzální základ je pro mě vším

Zapomeňte na to, co na nás křičí ze všech stran, totiž že potřebujete jiné legíny na běh, jógu nebo funkční trénink.

Nepotřebujete, stačí jedny, které budou mít funkční střih a materiál. Přesně tak vypadá i zbytek mého kapsulového šatníku. Samozřejmě, že to neznamená, že jsem úplně přestala nakupovat. Když ale nový potenciální kousek držím v ruce, zamyslím se, jestli se dá snadno kombinovat s tím, co už v šuplíčku na sport mám.

Výsledek? Ať jdu běhat, na jógu, do posilovny, nebo potřebuju funkční vrstvu pod oteplováky na lyže, stačí mi pár kousků, které jen doplním specifickým vybavením pro daný sport, pokud to vyžaduje. A to celoročně.

Moje motto: „Mít co nejméně věcí a zároveň všechno, co potřebuju.“

Jediné, co musíte zvážit, je počet kousků daných vrstev, který je závislý na tom, jak často sportujete (a perete). Já osobně mám víc kusů od spodních vrstev, které přijdou přímo do kontaktu s potem. Naopak jsem zjistila, že zateplující mikina mi opravdu stačí jen jedna. Do úplného základu bych doporučila spíše legíny než tepláky, protože se snáz vrství a hodí se skutečně na každý sport. Pokud se v nich ale necítíte, můžete si samozřejmě upravit „balíček“ podle sebe.

Základní kousky udržitelného sportovního šatníku

  • 2× sportovní podprsenka
  • tílko
  • 2× tričko s krátkým/dlouhým rukávem
  • legíny nebo tepláky
  • zateplující vrstva (mikina/svetr)
  • nepromokavá funkční vrstva (bunda/vesta/kabát)

Jak vybrat správný materiál?

Jakékoliv sportovní oblečení by mělo odvádět a nechat rychle na svém povrchu vyschnout pot tak, abyste byli pocitově v suchu a neprochladli.

Aby plnilo tuto roli, je zapotřebí, aby bylo ze správného materiálu, a to hlavně u vrstev, které se přímo dotýkají vaší kůže. Funkčnost materiálu tudíž hlídejte hlavně u spodních vrstev, tedy sportovních podprsenek, triček a kalhot.

Napadlo by vás, že z 5 PET lahví se dá udělat jedno sportovní tričko?


Obecně se tvrdí, že na sport je výborná bavlna díky savým schopnostem. Nemějte ale strach ani z recyklovaných a funkčních materiálů. Jsou upravené tak, aby při cvičení dobře odváděly pot, rychleji schnou a mám na vlastní kůži vyzkoušeno, že nekoušou a neškrábou.

Může to být i barevné

Spousta lidí se bojí, že takový udržitelný přístup k šatníku je mdlý a nudný. Ne, nemusíte mít všechno v neutrálních tónech nebo černé! Opak je pravdou.

Já jsem si jako základ vybrala tmavě modrou – to jsou moje legíny a nepromokavá větrovka. K námořnickému základu se mi pak hodí krásná hráškově zelená, světle šedá, ale i různé odstíny růžové. Nedostatkem barev tedy netrpím ani při pohybu. Nemusím dlouho přemýšlet, co ladí k čemu, takže se už skoro nikdy nedostanu do paralýzy „co na sebe“, která mi cvičení akorát otráví. Připadám si stylově a hned se mi chce o trochu víc.

Udržitelný šatník není nudný. Září barvami, které se k sobě navzájem hodí.

Jak kousky vrstvit a kombinovat

No a pak už je to úplně jednoduché! Aby byl váš základní sportovní šatník využitelný celoročně, musí obsahovat různé vrstvy, které budete odebírat nebo přidávat v závislosti na sezóně.

Jejich vrstvení a kombinování je pak úplně jednoduché. Pokud se jdete potit v létě nebo se jedná o indoorovou sportovní aktivitu, vezmete na sebe jen základní vrstvu, tzn. sportovní podprsenku a legíny, případně tričko bez rukávu či s krátkým rukávem. S klesající venkovní teplotou nebo vidinou následného klidnějšího režimu po výkonu vrstvy naopak přidáváte, tzn. mikinu nebo bundu na sebe / s sebou. Velmi praktické jsou kousky 2 v 1, které se rovnou prodávají jako dvě od sebe oddělitelné vrstvy, jež spolu ale velmi hezky ladí jak barevně, tak celkovým stylem.

Tak co, namotivovala jsem vás udělat si v novém roce pořádek v tom divokém šuplíku plném nejrůznějších sportovních kousků? Pokud ano a něco jste vytřídili, mrkněte i na článek, který vám poradí, kam můžete vytříděné oblečení posunout dál, aby dělalo radost někomu dalšímu, kdo si třeba novější kousky teď nemůže dovolit.

Věřím, že už teď se díky provětrané skříni cítíte lépe a máte o motivaci víc dojít si pro endorfiny i do fitka, na domácí jógamatku nebo na čerstvý vzduch.

Aktuální sportovní kolekce

Aktuální sportovní kolekce

Pokud patříte k těm, komu naopak ve výbavě něco chybí, mrkněte do nové kolekce, kde najdete i kousky z udržitelných materiálů.

Do e-shopu
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články