Právě čtete

Kávovar si zaslouží správné čištění. Jak se starám o ten z Tchibo?

3675  
Sdílet: 

Kávovar si zaslouží správné čištění. Jak se starám o ten z Tchibo?

Jak často je potřeba čistit kávovar? Na co všechno si dát pozor? Jaké používat prostředky… a je možné je nahradit něčím přírodním? Přečtěte si odpovědi na tyto i další otázky týkající se čištění kávovarů.

28. 9. 2022 2 min. čtení Katarína Ligačová
Kávovar si zaslouží správné čištění. Jak se starám o ten z Tchibo?

Když jsem si před několika lety koupila první kávovar, děsila mě představa, že ho při odvápňování spíš rozbiju, než vyčistím. Že chybně odměřím poměry čističe a vody, špatně to nastavím nebo dočistím. A to člověk u kávovaru, který stál několik tisíc, vážně nechce.

A vlastně i proto na návštěvě u rodičů vždy volám mámu, když si kávovar žádá čištění, aby si ho odvápnila sama, protože já před tím mám velký respekt. A úplně zbytečně. Automatické kávovary si samy řeknou, kdy chtějí vyčistit. Navíc dnes už existují různé druhy chemie od tablet po tekuté prostředky. Slova chemické se v tomto případě neděste. Kávovaru neuškodí – právě naopak, prodlouží jeho životnost a spolu s ní tu skvělou vlastnost, kterou mají: Zlepšovat nám den. U mě občas i několikrát.

Není to jen o odvápňování

S Lindou Jelínkovou, Product Manager Coffee Solution pro Tchibo v Česku a na Slovensku, jsem se priárně pobavila o tom, jak se starat o plnoautomatické kávovary Tchibo a kapslové kávovary Cafissimo. Vím, že kávový svět je mnohem obsáhlejší a nejsou to jen tyto dva kávovary. Těm ostatním se budeme věnovat třeba zase příště.

Umístění kávovaru: Všeobecně se nedoporučuje umísťovat přístroj na přímé slunce ani ho vystavovat jiným extrémním podmínkám.

Čištění vnějších částí kávovaru: Nejdůležitější je čistit ty části, které přicházejí do kontaktu s kávou jako takovou. Vnější čištění je převážně o odstraňování prachu.

Filtrační konvice: Pokud víte, že máte doma tvrdou vodu, určitě je lepší ji vždy přefiltrovat. Pak nebudete muset tak často odvápňovat kávovar.

Změna kávy: Když se rozhodnete změnit druh kávy, není nutné kvůli tomu kávovar extra čistit. Stačí spotřebovat původní zrnka a potom dosypat nová.

Kdy se správně starat o součástky kávovaru?

  • Hned po použití byste měli umýt všechny části kávovaru, které přicházejí do styku s mlékem. Parní tryska a trubička na mléko by se tedy měly čistit hned po přípravě kávy, minimálně jednou za den.
  • Denně vysypávejte nádobu na kávovou sedlinu, stejně tak i použité kapsle v případě Cafissima. Ve stejném intervalu oplachujte odkapávací misky. Každý den do kávovaru dolévejte čerstvou vodu.
  • Jednou týdně vymývejte nádržku na vodu, spařovací jednotku, filtr v nádobce na vodu a násypku na kávu. Platí ale, že pokud si kávu připravujete opravdu často, je lepší i častější čištění.

Je potřeba nezapomínat na to, že velké a dlouhodobé znečištění kávovaru ovlivňuje chuť a kvalitu připravované kávy. Zároveň se tím snižuje životnost kávovaru.

Pozor na myčku nádobí


Při mytí součástek kávovaru je nejlepší vše zvládnout ručně. Některé z nich (například nádržka na vodu) totiž nesmí do myčky.

Odvápnění nechte na starosti kávovaru

Není potřeba odvápňovat kávovar dřív, než si o to sám řekne. A čárky si při každé přípravě kávy také dělat nemusíte.

Většina kávovarů, které nemají kontrolku s ukazatelem, má jiný způsob, jak vám o potřebě odvápnění dá vědět. Držte se vždy návodu. Ať už toho, který dostanete ke kávovaru, nebo toho, který je součástí balení čisticích prostředků. Odvápnění je většinou ideální jednou za 4 týdny a zabere zhruba 15 minut.

Linda ještě dodává: Co se týká nahrazování produktů na čištění kávovaru běžnými a třeba o něco ekologičtějšími produkty, raději bych se tomu vyhnula a doporučila bych pouze ty výhradně k tomu určené. Jiné by mohly přístroj vyčistit nedostatečně.

Využijte akci 2+1 balení kávy zdarma

Využijte akci 2+1 balení kávy zdarma

Vychutnejte si svou oblíbenou kávu ještě výhodněji. Ke dvěma balením zrnkové, mleté i instantní kávy všem držitelům TchiboCard přibalíme jedno další zdarma.

Do e-shopu
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články