04Gazpacho je o kvalitních surovinách. Protože se zelenina u studených polévek nevaří ani nepeče, její kvalita je velmi důležitá. Měla by být čerstvá, chutná a zralá. Nejlepší je ta z vaší zahrádky nebo farmářská zelenina z trhu a totéž platí o bylinkách a dalších surovinách. Olivový olej volím extra panenský a vůbec s ním nešetřím. Když nemám dostatečně zralá rajčata, raději použiji kvalitní konzervovaná. U rajčat je vhodné odstranit tuhé zelené středy.
6 kroků k dokonalé ledové polévce
- Pasírování: Většina dnešních mixérů je výkonná a rozmixují i nejmenší zrníčka. Pokud má váš mixér s menšími částmi polévky problém, po mixování ji přepasírujte přes síto.
- Zahuštění: Polévka bývá kvůli velkému množství šťávy ze zeleniny řídká. K zahuštění používám plátky bílého chleba bez kůrky, klidně i staršího. Natrhám ho na kousky a na chvilku namočím do několika lžic červeného nebo bílého octa.
- Dochucení: Pepř a sůl jsou samozřejmost, ale neměl by chybět ani česnek, cibule nebo šalotka, červený nebo bílý vinný ocet a extra panenský olivový olej. Pro vyvážení chuti je dobré polévku lehce osladit. Vhodný je klasický cukr, ale i med nebo nějaký sirup. K rajčatům ladí datlový, který krásně zjemní jejich případnou kyselost. Ochutnávejte a dochucujte, dokud pro vás chuť nebude perfektní.
- Chuťové experimenty: Nemusíte se držet jen osvědčených kombinací. K perfektnímu dochucení pomůže například i bazalkové pesto, chilli papričky, limetka, koriandr, máta a další bylinky. Nebojte se zkoušet různé druhy olejů, octů i sirupů.
- Správné vychlazení: Nutnost! Jedině tak vás polévka ochladí a osvěží. Pomůže, když do mixéru dáte zeleninu už vychlazenou z lednice. Mixováním se trochu zahřeje, takže pobytu v lednici se polévka stejně nevyhne. Ideální je chladit ji hodinu až dvě.
- Uchovávání: Kvůli chlazení polévku připravte předem. V lednici vydrží až 2 dny, uchovávejte ji v uzavřené nádobě a před konzumací pořádně promíchejte. Přebytky polévky můžete i zamrazit. Na mražení jsou nejlepší vzduchotěsné zipové sáčky nebo krabičky s víkem.
Okurkové gazpacho s bazalkovým pestem
Počet porcí: 4, doba přípravy: 15 minut, doba chlazení: 2 hodiny. Pokud byste rádi ochutnali jinou variantu okurkové polévky, vyzkoušejte polévku Tarator.
Suroviny:
- 1 zelená chilli paprička + na ozdobu
- 1 šalotka
- 2 okurky
- 1 stroužek česneku
- 1 hrst čerstvé máty + na ozdobu
- 1 hrst čerstvé bazalky + na ozdobu
- 1 limetka
- 3 lžíce bazalkového pesta + na ozdobu
- 2 lžíce agávového sirupu
- 120 ml vody
- sůl a čerstvě mletý pepř
Postup:
- Chilli papričku zbavte semínek, šalotku a okurku nakrájejte na kousky.
- Dejte do mixéru, přidejte česnek, mátu, bazalku, limetkovou šťávu, bazalkové pesto, sirup a vodu. Pořádně rozmixujte najemno. Pak ochuťte solí a pepřem.
- Nechte chladit 2 hodiny v lednici a poté polévku podávejte s bazalkovým pestem, čerstvou mátou a bazalkou.
Přidejte strukturu
Rozmixovanou polévku při servírování ozdobte něčím křupavým (semínka, oříšky, opečené kostičky pečiva…), kousky zeleniny nebo luštěninami či jinými bílkovinami. Zdobit můžete bylinkami, bylinkovými oleji, pestem, strouhaným parmazánem nebo i zakysanou smetanou.
Rajčatovo-paprikové gazpacho
Počet porcí: 4, doba přípravy: 15 minut, doba chlazení: 2 hodiny.
Suroviny:
- 2 plátky bílého chleba
- 4 lžíce červeného vinného octa
- 10 velkých zralých rajčat
- 2 červené papriky
- 1/2 okurky
- 1 šalotka
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce medu
- 80 ml olivového oleje
- sůl a čerstvě mletý pepř
- čerstvá bazalka
Postup:
- Z chleba odřízněte kůrku a vnitřní část natrhejte do misky. Pak ho polijte octem a dejte na půl hodiny do lednice.
- Z rajčat vykrojte tuhé středy. Papriky očistěte od semínek.
- Rajčata, papriky, okurku a šalotku nakrájejte na kousky. Vložte do mixéru. Přidejte česnek, med, olej a chléb s octem. Rozmixujte najemno.
- Polévku podle chuti osolte a opepřete, případně dolaďte dalším octem či medem. Dejte do lednice na 2 hodiny vychladit.
- Vychlazenou polévku dejte do misek nebo talířů. Zakápněte olivovým olejem a ozdobte čerstvou bazalkou. Podávejte s chlebem.
Polévku na výlet!
Na letní výlety i k vodě je ledová polévka perfektní volbou. Pořádně vychlazenou ji nalijte do termosky a přihoďte pár kostek ledu. Uvidíte, jak vám na cestách v horkém počasí přijde takové občerstvení vhod.
Studená kukuřičná polévka
Počet porcí: 4, doba přípravy: 15 minut, doba chlazení: 2 hodiny.
Suroviny:
- 2 plátky bílého chleba
- 4 lžíce bílého vinného octa
- 2 žluté papriky
- 250 g předvařené kukuřice
- 125 g žlutých cherry rajčat
- 1 šalotka
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce cukru
- 120 ml kokosového mléka
- sůl a čerstvě mletý pepř
- čerstvý koriandr
Postup:
- Z chleba odřízněte kůrku a vnitřní část natrhejte do misky. Pak polijte octem a dejte do lednice na půl hodiny.
- Papriky očistěte od semínek. Zrna kukuřice odřízněte (pokud jste použili celý klas).
- Rajčata, papriky a šalotku nakrájejte na kousky. Vložte do mixéru. Přidejte česnek, kukuřici, cukr, kokosové mléko a chléb s octem. Rozmixujte najemno.
- Polévku podle chuti osolte a opepřete, případně dolaďte dalším octem či cukrem. Dejte do lednice na 2 hodiny vychladit.
- Vychlazenou polévku dejte do misek nebo talířů. Ozdobte kukuřicí, cherry rajčátky a čerstvým koriandrem.
Jde to i nasladko
Ledové polévky můžete připravovat i z ovoce. Recept máme třeba na jahodovou, ale chutím se meze nekladou. Já mám v létě ze sladkých variací nejradši melounovou.
Tipy na další osvěžující recepty: