Právě čtete

Palačinkový dort

13402  
Sdílet: 

Palačinkový dort

Tenhle recept jsem našla v sešitu pro hospodyňky z osmdesátých let. Musím říct, že pročítání receptů té doby (v této konkrétní beletrii :)) mě celkem uvedlo do rozpaků. Asi bych si nic neuvařila. A to jsou to sebrané a doporučené jídelníčky pro celou rodinu a na celý rok. Ještě, že mí rodičové nebyli tak lační po informacích tohoto druhu a vařili nám i sobě prostě a chutně. :)

29. 4. 2016 2 min. čtení Kateřina Winterová
Palačinkový dort

A to i palačinky. Nejvíc mi chutnaly „ty ze včera“, studené a po ránu k snídani. Táta nám dělal palačinky i naslano, jako přílohu k pečenému kuřeti. To byl svátek! Jinak pomyslným vrcholem této příručky byl recept na smažený sýr plněný paštikou. Tak to už jsem šla do kolen. Palačinkový dort byl světlou výjimkou potvrzující pravidlo. Pak mě taky zaujalo, že jsou palačinky kynuté. To už vypadalo jako něco speciálního. Ano, nakyslá chuť palačinek s oříšky a meruňkovým džemem, který je tak dobrý (a tak málo si ho dopřávám), krásně ladí dohromady. A kouzlo má i nakrojený „dort“, který si svou formou pohrává s humorem na hraně kýče. Ale je dobrý a to je nejdůležitější. I technik, který nám během focení opravoval internet, jej ocenil, ale jen kousek, protože předtím fotograf skoro celý dort spapal. :) Taky vám bude chutnat, určitě! A příští týden si uvaříme ten smažák s paštikou!

16.3.2016!BEST PALACINKOVY DORT_DSC0146

Suroviny:

250 g hrubé mouky
6 dl mléka
1 vejce
10 g droždí
bio vanilkový cukr
sůl
70 g hrubě mletých ořechů (mandle, lískové ořechy)
meruňkový džem
přepuštěné máslo

Postup:

Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme cukr a necháme chvíli stát, než droždí vyplave na povrch. Pak v mléce rozmícháme vejce a postupně přisypeme mouku. Lehce posolíme. Dobře zamícháme a necháme v teple nakynout. Asi za půl hodinky je těsto bublinkové a můžeme začít smažit palačinky na přepuštěném másle. Stejně velké palačinky vrstvíme na sebe na pekáček s pečicím papírem a každou postupně pomažeme směsí ořechů a džemu v množství podle chuti. Zakončíme poslední palačinkou, kterou už nemažeme. Dáme zapéct do vyhřáté trouby na 180 °C asi na 15 min. Po upečení poprášíme moučkovým cukrem. Palačinkový dort je dobrý teplý i studený.

16.3.2016!BEST PALACINKOVY DORT_DSC0299

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články