Právě čtete

Domácí bylinné extrakty

19436  
Sdílet: 

Domácí bylinné extrakty

Netrpělivě čekám, jak to dopadne. :) Lahvičky už stojí pěkně dlouho v ateliéru na polici a už se nemůžu dočkat, kdy je otevřu a ochutnám jejich obsah. Domácí bylinné extrakty. Jak to pěkně zní. Tak trochu laboratorně.

8. 4. 2016 2 min. čtení Kateřina Winterová
Domácí bylinné extrakty

S Dědkem kořenářem jsme v Herbáři vyluhovali diviznu v alkoholu, ale za tepla. Takovému způsobu se říká digesce. To bylo hned, ale vaření bylin v alkoholu bych doma moc nedoporučovala. Mnohem jednodušší a bezpečnější (ale na delší dobu) je pro domácí přípravu vyluhování bylin za studena, tzv. macerace.

Některé bylinné likéry se připravují také macerací. Výluh ze směsi bylin se pak ředí vodou a cukrem. Ale to my dělat nebudeme. My totiž stojíme o ty voňavé kapičky, které můžeme použít třeba na pečení, přípravu sladkých krémů nebo do nápojů. Taky to může být hezký dárek. Na vanilkový extrakt narážím v receptech poměrně často. Při domácí přípravě můžete místo vodky v případě vanilky použít i bourbon. To pak bude fakt voňavé pečení. Určitě budu tenhle extrakt potřebovat v některém z mých dalších receptů. No nevypadají hezky? Za pokus to stálo…

treste 7.12.2015 stateo01122

Suroviny:

4 lahvičky o obsahu 100 ml
3 lusky vanilky
2 vrchovaté lžíce strouhaného kokosu
1 bio citron
6 snítek máty
kvalitní vodka

Postup:

Lusky vanilky podélně nakrojíme, vložíme do lahvičky a zalijeme vodkou. Kokos nasypeme do lahvičky a zalijeme vodkou. Omytou kůru bio citronu nařežeme na tenčí plátky či nudličky, vložíme do lahvičky a zalijeme vodkou. Otrháme lístky ze snítek máty a nakrájíme na kousky. Vložíme do lahvičky a zalijeme vodkou. Všechny ingredience by měly být ponořené a lahvičky uzavřené. Necháme macerovat ve spíži nejméně 4-6 týdnů. Občas s lahvičkou protřepeme. Mátový extrakt přecedíme a lístky vyhodíme. Ostatní ingredience můžeme (ale nemusíme) ponechat v alkoholu.

treste 7.12.2015 stateo01179

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články