Právě čtete

Královské ovoce: třešně, meloun, jahody. Pomůžou s hubnutím i nemocí

12478  
Sdílet: 

Královské ovoce: třešně, meloun, jahody. Pomůžou s hubnutím i nemocí

Je přitažlivě červené, krásné na pohled a nabité energií a zdravím. Tahle „svatá trojice“ dokáže skoro zázraky. A víte, co je nejlepší? Že právě teď je ve své nejlepší kondici. Kupovat jahody v lednu sice můžeme taky, ale není to ono. Když rostou u nás, jsou nejvoňavější, nejsladší a nejlépe nám prospějí. Za třešně byste zase v zimě platili diamanty. Proto hurá na trh. My vám řekneme proč!

19. 6. 2017 3 min. čtení Šárka Adámková
Královské ovoce: třešně, meloun, jahody. Pomůžou s hubnutím i nemocí

Cherry clafouti_mg_9330

Třešně

Nejen, že skvěle chutnají a využít je můžete v kuchyni na desítky možných způsobů, ale tyhle červené krásky také obsahují množství cenných látek, mimo jiné vitaminy skupiny B, a dále C a E, draslík, hořčík, fosfor, vápník i zinek. Díky tomuto koktejlu jsou přímo elixírem zdraví.

Co dokážou? Například zvyšují produkci melatoninu, takže se vám po nich bude lépe spát. Když vypijete večer pouhých 30 ml třešňové šťávy, už nemusíte v noci počítat ovečky. Třešně taky mírní bolesti hlavy a ušetří vám peníze za analgetika. Výborně se s nimi hubne, protože 100 g obsahuje pouhých 270 kJ. K svačince si tak bez obav můžete dát víc než dvojnásobek.

V neposlední řadě tohle královské ovoce prospívá lidem, které trápí „nemoc králů“ neboli dna. Už pouhé několikadenní pojídání červených kuliček dokáže zmírnit příznaky spojené s tímto onemocněním o 35 %. Stačí 10-12 třešní třikrát denně. Ještě o fous lépe fungují višně, zvláště ve spojení s léky, jejichž účinek se tím násobí.

TIP: Klasická třešňová bublanina je sice fajn, ale co zkusit například skvělý třešňový clafoutis?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jahody

Díky vysokému obsahu vitaminu C dokážou například při pravidelném používání zesvětlit barvu vašich zubů nebo, využijete-li je jako obklad, tmavých kruhů pod očima. Dále jahody obsahují látku, která příznivě působí na snižování hladiny „špatného“ cholesterolu, a jako silné antioxidanty také bojují proti známkám stárnutí, a to jak uvnitř, tak zevně. Prospívají pleti, když je pojídáte, a jsou výborné také jako součást zvláčňující masky (pokud nemáte alergii).

Není divu, že jahody mají v Belgii své vlastní muzeum. U nás si můžete užít aspoň Jahodobraní v Benicích, které proběhne 18. června 2017. Spořádejte jich, kolik chcete. Ve 100 g mají totiž jen 146 kJ.

Tím ale zdaleka benefity jahod nekončí. Odjakživa patří mezi symboly lásky, a asi ne náhodou, protože i podle odborníků zvyšují chuť na sex. Drobná semínka totiž obsahují zinek, který příznivě ovlivňuje mužskou erekci a sexuální výkonnost. Na jedné jahodě najdete takových semínek až 200! Možná i to je důvod, proč je ve Francii, kde jsou považovány za afrodiziakum, podávají novomanželům na tradiční svatební snídani ve formě polévky.

TIP: Jahody jsou neuvěřitelně osvěžující, ledový čaj nebo zdravá jogurtová pochoutka vám tak v horkých letních dnech přijde jistě k chuti!

_DSC0229

Meloun

Chutná sladce, voní nádherně. A je dietní! Obsahuje totiž zhruba 92 % vody! Díky tomu má 100 g melounu jen 118 kJ. Meloun je taky bohatý na minerály a vitaminy skupiny B. Ovšem asi nejvíce je ceněn pro obsah lykopenu, mimořádně účinného antioxidantu. Konzumace melounu proto pomáhá mírnit zánět v těle, dále působí dobře na ledviny, svaly i nervy, a díky obsahu beta-karotenu chrání naše oči, kůži i kosti.

Vysoký obsah vitaminu C posiluje imunitu a udržuje náš mladistvý vzhled. Jediné, na co si musíte dát pozor, je dobře před krájením umýt slupku. Aby se bakterie z povrchu nedostaly dovnitř.

TIP: Nechte se nainspirovat snadným a estetickým způsobem krájení a připravte z melounu lehkou svačinku pro sebe i své přátelé. 

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články