Právě čtete

Potěšte návštěvu perfektní kávou

17734  
Sdílet: 

Potěšte návštěvu perfektní kávou

Návštěvy u mě doma? To je něco pro mne! O to víc, když je mohu pohostit vlastnoručně připravenou kávou. Dávám si přitom záležet, aby nejen chutnala, ale i hezky vypadala. Třeba trik na sametovou mléčnou pěnou na kapučínu už jsem „musela“ prozradit několika kamarádkám.

4. 8. 2018 3 min. čtení Dana Reinišová
Potěšte návštěvu perfektní kávou

Skvělá káva? Záleží na vodě, kterou ji zalijete!

Dlouho jsem to netušila, ale opravdu je rozdíl v chuti kávy, když ji zalijete různě teplou vodou. Ideálně by voda měla mít 92 °C.

Vařící voda kávě uškodí, protože se do nápoje začnou uvolňovat zbytky z pražení. Káva pak chutná přepáleně a trpce. Kávovar to ohlídá za vás, při klasické přípravě stačí nechat vroucí vodu minutu odstát a hrnek zalít až pak.

Voda na přípravu kávy by měla mít 92 °C.

Mléčnou pěnu vykouzlíte jednoduchým trikem

Když nemáte po ruce elektrický pěnič, trysku kávovaru, mixér nebo šlehátko na baterky, určitě stojí za to vyzkoušet můj osvědčený postup. Využívám k tomu nádobku na french press. Vážně. A mým kamarádkám se nechce věřit, že jsem tu úžasně sametovou pěnu udělala právě tímto způsobem.

Nejlepší mléčnou pěnu vykouzlí tryska kávovaru, ale jde to i bez ní.

Ohřeji si čerstvé, nikoli trvanlivé, plnotučné mléko s aspoň 3,5 % tuku – právě na tuku totiž závisí hustota pěny. Na pěnu z nízkotučného a rostlinného mléka budete potřebovat mixér, trpělivost a nečekejte rozhodně zázraky.

Mlékem naplním polovinu nádoby na french press, zakryji víčkem a pak už jen rychle stlačuji a vytahuji píst, dokud nevznikne hustá pěna. Zkrátka pěním.

Hustota mléčné pěny závisí na množství tuku: čím víc tuku, tím víc pěny. Pod trysku patří káva vychlazená, do mého triku s french pressem zase teplá.

Ještě dokonalejší mléčná pěna se udělá ze studeného mléka a několika kostek ledu, když připravuji mléčné frappé. Do french pressu hodím pár kostek ledu, přiliji do poloviny nádoby mléko a opět chvíli pohybuji pístem se sítkem nahoru a dolů. Tohle zaručeně funguje! Vytvořím hustou pěnu, kterou naliji do skleničky s vychlazeným espressem, a pak už jen sklízím úspěchy u kolegyň v práci, když si odpoledne uděláme kafíčkovou pauzičku. V parném létě se po takovém nápoji vyloženě zapráší.

Zdobit kávu můžete, i když nejste zkušený barista

Jestli si stejně jako já zatím netroufáte na latte art, umělecká dílka vytvářená nadanými baristy v kávové pěně, prozradím vám jednoduchý trik, díky kterému se z vás stane expert na výzdobu kávy. Buď na kávu prostě jemně nasypte skořici či strouhanou čokoládu, anebo použijte šablonu s hezkým vzorem.

Kávu pozvedne i jemná posypka ze skořice či čokolády

Když pak originálně ozdobené kafíčko doplníte skvělým zákuskem, s návštěvami se u vás dveře netrhnou.

Nezapomeňte ke kávě přidat návštěvě něco dobrého. V Tchibu pořídíte čerstvé zákusky i trvanlivé čajové pečivo, ale nejlepší je samozřejmě to vaše, čerstvě upečené. :-)

Vyzkoušejte neobvyklé letní kávy: espresso tonic a cold brew

Espresso tonic je poslední dva roky hodně populární a i já se do něj zamilovala. Pořádně vychlaďte kávu i tonik a namíchejte je zhruba 1 : 1. Výsledek je příjemně nakyslý a díky toniku opravdu osvěžující.

Druhá letní káva, kterou jsem ještě donedávna neznala, ale teď ji miluji, je cold brew. Zní to trochu jako alchymie, ale zvládla jsem to já, zvládne to každý. Místo horké vody použijte vodu studenou, ve které musíte kávu macerovat alespoň dvanáct hodin, často i déle (recept najdete níže). Je to vyloženě lahůdka, protože káva má díky pomalému louhování úplně jinou chuť – ovocnou až čokoládovou, není tolik hořká, a navíc má nižší aciditu, což je příznivé pro žaludek. Současně je v ní daleko víc kofeinu, což z ní dělá skvělý energetický nápoj.

Tip: Na cold brew si můžete zajít i do Tchiba


Připravuje se ve všech prodejnách s kávovým barem, v několika vybraných najdete dokonce nitro cold brew. Ten je obohacený jemnou kávovou pěnou, která vytváří nádherný lavinovitý efekt. Určitě stojí za ochutnání!

Další letní kávové dobroty, které určitě stojí a vyzkoušení:

A ještě jeden tip: z klasického turka jsme si s kamarádkou zkusily vyvěštit budoucnost z kávové sedliny. Uvidíme, jestli se naše předpovědi vyplní, ale rozhodně jsme se dobře pobavily! :-)

Bonus: recept na domácí cold brew

Nejsnazší je použít french press. 140 g hrubě mleté kávy nasypte do litrového french pressu, zalijte studenou vodou a dejte do lednice alespoň na 12 hodin (konvičku pečlivě utěsněte třeba potravinovou fólií, aby káva nenačichla). Druhý den přes sítko kávu sceďte a můžete servírovat s kostkami ledu.

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články