Můj oblíbenec je klasický kynutý. Miluju ho pro jeho schopnost dobře nasáknout všechny kvalitní omáčky a dopravit je bez pocintání na vidličce až tam, kam patří – do břicha! A zbožňuju ho i ve sladké variantě – v létě plněný borůvkami, v zimě s povidly a kakaem nebo s vanilkovou omáčkou a mákem. Ach! Kynutý knedlíku, vůbec nejsi blbý, jak ti někteří přezdívají.
Čestné místo u mě zaujímá i luxusní žemlový sněhový knedlík, někdy nazývaný karlovarský. Nádherně prozáří každý talíř a každé jinak nudné, hnědé jídlo. Díky vysokému obsahu vajec je to vlastně jídlo samo o sobě, skoro taková nádivka bez masa – a taky v něm zužitkujete spoustu pečiva. Uvaříte ho snadno ve fólii nebo v ubrousku, postaru, v obou případech srolovaný jako bonbón, který houskovou směs podrží dohromady, než se zacelí.
Nakonec hrnkový knedlík, rychlovka, kterou jsem poznala až v dospělosti díky kamarádům, kteří křivdili kynutým knedlům. Že knedlík má být na skus trochu cítit. Jestli vaše babička občas sáhla po knedlíku z pytlíku s burizony, tak tenhle typ to přibližně je – vyhovuje strávníkům s malým časovým limitem, ale potřebou domácí přílohy a struktury podobnější bramborovému. Jde vylepšit jak houskou, tak bylinkami. Na mých fotkách ho ale vidíte čistý, aby byla struktura lépe znát.
Nejmilovanější knedlík ze všech je pro mě ten bramborový, ale téma bramborového těsta si musíme rozepsat příště – a také to znamená mít uvařené brambory dopředu…
Kynutý knedlík
Z uvedeného množství surovin připravíte asi 2 větší nebo 3 menší šišky.
Ingredience:
- 500 g hrubé mouky
- 250 g mléka o teplotě asi 30 stupňů
- 1 vejce
- 20 g oleje
- 10 g soli
- 20 g droždí
- 2 housky
Postup:
- Z vlažného mléka a mouky si oddělte od každého 50 g a smíchejte spolu s droždím. Nechte na teplém místě vzejít kvásek (asi 15–20 minut).
- Ke kvásku přidejte ostatní suroviny kromě housek a vypracujte hladké těsto.
- Nakonec přimíchejte na kostičky pokrájené housky (pokud chcete z části těsta později dělat kynuté sladké knedlíky, oddělte si předtím kus).
- Nechte asi 30–40 minut kynout v teple, pak těsto rozdělte na žádaný počet šišek a ty nechte nakynout opět v teple (třeba v zavřené troubě na plechu), asi 30 minut.
- Připravte si co největší hrnec, asi z poloviny ho naplňte vodou a tu přiveďte k varu. Přidejte lžičku soli a knedlíky do hrnce pomocí plastové karty přesuňte.
Jde to i jinak!
Alternativně přes hrnec napněte široký ubrus nebo dětskou látkovou plenu a zavažte je tak, abyste dosáhli jakéhosi obřího pařáku – dno látky by mělo být nad vodou. Přiklopte a nechte napařovat. Pokud máte parní troubu, stačí knedlíky nechat kynout na děrovaném plechu a vložit je do trouby, až se rozezní signál parního programu.
- Vařte nebo pařte knedlíky asi 25 minut. Vyndejte, propíchejte a podávejte – všechny knedlíky můžete udělat i do zásoby, případně i nakrájené zmrazit a pak před podáváním ohřát na pařáku.
Karlovarský knedlík
Z uvedených surovin připravíte 1 šišku.
Ingredience:
- 160 g pečiva (3–4 rohlíky nebo 3 malé banketky) nakrájeného na kostičky
- 3 vejce (rozdělte na bílky a žloutky)
- 2 hrsti petrželky
- 1 dcl mléka
- 20 g rozpuštěného másla
- 3 g soli
- na špičku nože muškátového oříšku
- 35 g hrubé mouky
Postup:
- Ušlehejte bílky se solí do pevného sněhu.
- Ve velké míse promíchejte pečivo se žloutky, mlékem, máslem, kořením a nasekanou petrželkou.
- Postavte hrnec s vodou na plotnu a přiveďte k varu.
- Vmíchejte do směsi bílky a hrubou mouku.
- Těsto dejte na ubrousek nebo fólii a zabalte jako bonbón.
- Vařte ve vodě asi 25 minut, v polovině vaření obraťte.
Hrnkový knedlík
Počet knedlíků se bude lišit podle rozměrů hrnků. Já většinou připravím přibližně 2 menší kousky nebo jeden větší – z půllitrové odměrky.
Ingredience:
- 2 vejce, rozdělit na bílky a žloutky
- 2 dvoudecové hrnky hrubé mouky (260 g)
- 2 hrnky mléka (200 g)
- kousek másla (30 g)
- 1–2 rohlíky nebo housky
- 3 g soli
Postup:
- Máslem důkladně vymažte hrnky s rovnými stěnami, popřípadě některé zavařovačky, formu na srnčí hřbet (silikonovou) nebo odměrku z žáruvzdorného skla.
- Zbylé máslo rozpusťte a přidejte k mléku. Ušlehejte si bílky.
- Stejným šlehačem promíchejte mléko, žloutky, sůl, do směsi přidejte mouku a ručně vmíchejte housky. Pokud si nejste jistí svými šlehacími schopnostmi, přidejte klidně i 1 lžičku kypřicího prášku.
- Nakonec jemně vmíchejte sníh a hotové těsto rozdělte do hrnků – mělo by sahat asi do ⅔ nádoby.
- Hrnky posaďte do hrnce s vařící vodou, měla by dosahovat asi do poloviny hrnků.
- Vařte asi 25–30 minut pod pokličkou. Po dovaření je někdy knedlíku potřeba pomoct z nádoby nožem, kterým nádobu obkroužíte.
- Krájejte na tenké plátky.
Bramborový bonus
Článek sice není o bramborových knedlících, ale věřím, že se vám recept určitě může hodit, proto vám sem jeden na závěr přihodím :-) Z části tohoto těsta někdy dělám také šišky (s mákem!) nebo malé nočky, které zmrazím na pozdější využití.
Ingredience:
- 400 g moučných brambor – uvařených, vychladlých a najemno nastrouhaných
- 250 g dětské krupičky nebo hrubé mouky
- 1 vejce
- 30 ml oleje
- 6 g soli (1 lžička)
Základem jsou uvařené brambory. S trochou cviku to jde i z vlažných, jen rozšťouchaných nebo prolisovaných, ale nastrouhané studené jsou jistější. Brambory by měly být moučné, tedy typ C. Čím vodnatější brambory, tím hůř se s těstem pracuje, roztéká se a může se ve vodě rozpadat
Postup:
- Vypracujte těsto z brambor se zbylými surovinami a na mouce vytvarujte 2 válečky.
- Knedlíky vařte v osolené vodě asi 25 minut, po vyndání je propíchejte a podávejte.