Tenhle recept miluju, protože tatínkova bábovka je vždycky nadýchaná a vláčná, žádný věneček z betonu. Vláčná vydrží i pět dní. Pokud ji tedy nesníme hned první den, jak to většinou dopadá. ;-)
Na dokonalou bábovku potřebujete:
- 5 vajec (použijte je přímo z lednice; čerstvá jsou lepší)
- 200 g třtinového cukru
- 200 g (250 ml) smetany ke šlehání (obsah tuku nejméně 31 %)
- 100 g měkkého másla (nechte ho změknout a nakrájejte na kostky)
- 200 g polohrubé mouky nebo hladké špaldové mouky
- 1 lžička vanilkového aroma
- trochu soli
- citronovou kůru
- změklé máslo a trochu hrubé mouky na vysypání formy
- podle velikosti vajec ještě možná 100 ml plnotučného mléka
Jak dlouho to trvá?
Příprava těsta trvá s robotem tak 20 minut, ručně je to pomalejší, ale do půl hodinky se vejdete. Bábovka se pak peče přibližně hodinu.
Na kolik si předehřát troubu?
Péct budeme na 160 °C v horkovzdušné troubě nebo na 180 °C v troubách statických, tedy v plynové/elektrické troubě. Troubu zapněte hned, jak se do bábovky pustíte.
Nejprve zpracujeme vajíčka
V hluboké míse vyšlehejte dotuha 4 bílky. Práci si usnadníte, když použijete co nejčerstvější vejce přímo z ledničky a také když budete mít naprosto odmaštěnou mísu. Kvalitu našlehaných bílků ověříte, když otočíte mísu vzhůru a sníh se ani nehne. Nebo stačí vzít trochu na lžíci a otočit, pokud si nejste jistí.
Do druhé mísy dejte 4 žloutky a jedno celé vejce. Nejprve utřete žloutky s cukrem. Šlehejte v robotu nebo ručním šlehačem do hladké pěny. Hmota by měla výrazně zesvětlat a také zvětšit svůj objem. Nepoužíváme žádné kypřidlo, takže kvalitní prošlehání žloutků a objem vzduchu, který do nich dostaneme, ovlivňuje výslednou pórovitost bábovky.
Pak spojíme suroviny
Během šlehání do této směsi přidejte nejprve smetanu a poté také změklé, na kostky nakrájené máslo. Může být i rozpuštěné, ale ne teplé. Do této prošlehané směsi prosejte mouku, přidejte také trochu soli. Tím začne vznikat hladké těsto. Přidejte vanilkový extrakt i citronovou kůru.
Když si budete jistí, že je těsto jednolité a bez hrudek, je čas na bílky. Dejte si záležet a bílky zapracujte opravdu jemně. Nejlepší způsob je dávkovat bílky do směsi na třikrát a jen je jemně zapracovat vařečkou nebo ještě lépe stěrkou. Sbíráte těsto od krajů vždy po stěně mísy a „nadlehčujete“. Bílky velmi ovlivňují výslednou nadýchanost.
A hurá do trouby
Formu důkladně vymazanou máslem vysypte hrubou moukou. Když budete pečliví, půjde bábovka velmi snadno ven. Pokud máte silikonovou formu, vymazávání přeskočte.
Pečte na zmíněných 160 °C (nebo 180 °C, vizte začátek receptu) 35–40 minut uprostřed trouby. Pokud to vydržíte, během pečení nikdy neotevírejte troubu. Potom bábovku zkontrolujte špejlí a případně dopečte 15–20 minut. Pak bábovku opatrně vyjměte a nechte na prkýnku vychladnout. Raději déle, vlažná bábovka se ráda v půlce roztrhne.
Před podáváním posypte moučkovým cukrem a pak už si jen vychutnejte s dobrou kávou svůj bábovkový triumf! Já jsem si k ní udělala skvěle napěněné cappuccino Cafissimo, ke kterému se hodí perfektně. :-)
Pár rad na závěr:
Jakou mouku?
V závislosti na použité mouce můžete dojít k lehce odlišným výsledkům. Jinak se chová klasická bílá mouka, a jiná je práce s celozrnnou špaldovou nebo i žitnou moukou. Pokud si nejste jistí, vždy funguje začít s poměrem 1:1. Tak zůstane zachován princip fungování mouky bílé, ale s odlehčením a vůní špaldy.
Umíte mramorovou bábovku?
Bábovku můžete zpestřit mramorováním. Toho dosáhnete, když oddělíte asi pětinu těsta, přidáte lžičku kakaa a důkladně promícháte. Těsto pak vrstvěte do formy střídavě.
Obměna: přidejte oříšky
Také můžete přidat nasekané ořechy. Skvělé jsou vlašské nebo pekanové. Bábovku také nikdy nezkazíte přistrouháním kvalitní čokolády. Volte tu bez sójového lecitinu s obsahem kakaa přes 70 %. Aby se vám „přídavky“ nepropadly ke dnu formy, lehce je obalte v hladké mouce a pak teprve přidejte do těsta.
Cukru dejte klidně méně
Jste-li zvyklí na méně sladké, bude vám v receptu stačit polovina cukru. Těsto ochutnejte před pečením.