Právě čtete

Proč se nebát stahovacího prádla a jak ho správně nosit

8128  
Sdílet: 

Proč se nebát stahovacího prádla a jak ho správně nosit

Dlouhou dobu jsem žila v domnění, že stahovací prádlo je takové holčičí tabu, o kterém se raději moc nemluví a týká se výhradně žen s velikostí 44 a větší. Chyba lávky! Správně zvolené kousky mohou totiž skvěle posloužit, skrýt nedostatky a vypíchnout ženské přednosti klidně už od velikosti 36.

12. 9. 2020 5 min. čtení Barbora Henelová
Proč se nebát stahovacího prádla a jak ho správně nosit

Když se řekne stahovací prádlo, okamžitě se mi vybaví scéna z filmu Bridget Jonesová s rozumem v koncích, konkrétně scéna ze zkušební kabinky. Bridget se spolu s prodavačkou pokouší „zmenšit velikost o 15 %“, přičemž zápasí s miniaturním stahovacím oblečkem, do kterého se snaží Bridget napasovat.

Dnes už vím, že stahovací a tvarující prádlo dávno není určené výhradně pro ženy s větší konfekční velikostí, ale že se naopak může jednat o velmi praktickou část dámské garderoby, která najde uplatnění, troufám si říct, v každé skříni.

Kdy oceníte stahovací nebo tvarující prádlo:

  • pod úzké, upnuté kousky, které kopírují siluetu postavy
  • pod velmi bílé, světlé nebo dokonce průsvitné oblečení
  • pod všechno oblečení, u kterého ruší rýsující se lemy spodního prádla

Stahovací prádlo nutně neznamená babičkovské bombarďáky

Tytam jsou doby, kdy bylo stahovací prádlo nevzhledné a neforemné.

Dnes už si díkybohu můžeme vybrat z množství střihů a materiálů a některé kousky jsou dokonce vyloženě svůdné díky detailům, jako jsou ozdobné lemy nebo krajky.

Nejoblíbenějšími kousky, po kterých ženy sahají, jsou stahovací kalhotky, body, spodničky nebo košilky. Kromě toho jsou ale k dostání také speciální stahovací pásy, korzety nebo legíny.

Velikost volte menší, ale prádlo pečlivě vyzkoušejte

I když můžete mít pocit, že máte svoji velikost spodního prádla perfektně v malíku a nebojíte se kupovat kalhotky nebo podprsenky bez zkoušení, u speciálního prádla se mějte na pozoru.

Právě u něj je totiž nadmíru důležité, aby nejenom perfektně padlo, ale především, aby plnilo svůj účel. A rozhodně tu neplatí úměra, že čím menší velikost prádla zvolíte, tím větší stahovací efekt nastane. Pokud totiž zvolíte velikost špatně, prádlo buď nebude fungovat vůbec (příliš velké), anebo vám prokáže medvědí službu. Tedy to, co na jedné straně stáhne, vyleze ven na straně druhé (příliš malé).

Jedna věc je totiž vaše konfekční velikost, druhá pak ale tvar samotného prádla a účel, ke kterému má sloužit. To úzce souvisí s tvarem postavy každé ženy a s jejími nedostatky, které má prádlo zakrýt, případně přednostmi, které chceme podtrhnut.

Prádlo vybírejte podle oblečení, pod které ho plánujete nosit

Základní pravidlo je jednoduché: jiné prádlo budu volit, pokud se snažím zeštíhlit pas v sukni do pasu, jiné, pokud mi jde o sjednocenou siluetu bez faldíků a lemů spodního prádla v úzkých šatech a po jiném kousku sahám, když se například snažím opticky zmenšit větší poprsí.

Pod pouzdrové sukně a přiléhavé kalhoty padnou stahovací kalhotky

Stahovací kalhotky jsou asi jedním z nejznámějších a nejprodávanějších kousků a myslím, že většina z nás už na sobě někdy nějaké měla, i kdyby jen na zkoušku. ;-)

Kalhotky mívají vyšší zesílený pas, který opticky zeštíhluje, a některé mají navíc speciálně upravenou zadní část, která opticky modeluje pozadí. Kolem pasu i nohaviček bývají bezešvé, takže se hodí zejména pod pouzdrové sukně nebo přiléhavé kalhoty, pod kterými jsou prakticky neviditelné.

Stahovací kalhotky je vždy třeba dobře vyzkoušet – většinou totiž padnou spíše ženám s menšími velikostmi, které hledají prádlo, které se nebude pod oblečením rýsovat a podpoří jejich siluetu. Pokud je ale žena v oblasti bříška silnější, lépe jí většinou poslouží například stahovací body, které si s problematickými partiemi poradí komplexněji.

Stahovací a tvarující košilky si rozumí se světlými vršky

Pokud vlastníte bílé, světlé nebo dokonce průsvitné blůzky a halenky, neměla by taková bezešvá tělová košilka ve vaší skříni rozhodně chybět. Ta je pod světlým oblečením téměř neviditelná a většinou je mírně zpevněná, takže ji můžete bez obav nosit i bez podprsenky.

Pro ženy s větším poprsím, pro které je představa světlého vršku bez podprsenky nemyslitelná, jsou pak ideální stahovací tělová body. Ta mají totiž navíc kostice, které zajistí perfektní oporu a navíc ještě poprsí opticky zmenší.

S úzkými šaty na tělo si poradí tvarující spodničky

V dřívějších dobách bylo téměř nemyslitelné, aby žena vyrazila v šatech bez spodničky a i když toto pravidlo dnes už takto striktně neplatí, existují určité střihy šatů, kterým může právě tvarující spodní prádlo prokázat výraznou službu (respektive jejich nositelkám).

Stahovací nebo tvarující spodní prádlo beze švů figuru jemně zeštíhlí a zajistí krásnou siluetu bez rýsujících se lemů spodního prádla nebo viditelných faldíků. Pokud sáhnete po spodničce, která má i zpevněnou horní část, nebo přímo neprůhledné košíčky, nemusíte si navíc lámat hlavu s podprsenkou.

I u spodničky ale platí, že je třeba pečlivě zkoušet, a to ideálně i přímo s šaty, pod které ji plánujete nosit. Samotné prádlo totiž může ve zkušební kabince vypadat fajn, doma s šaty ale pak už být kompatibilní úplně nemusí. Pokud by vám v takovém případě neseděla spodnička, můžete také vyzkoušet třeba kombinaci košilky a tvarujících bezešvých kalhotek s delšími nohavičkami. Vždy totiž platí, že co sedne jedné ženě, nemusí sednout jiné a naopak.

Bezešvé tvarující kalhotky s dlouhými nohavičkami: ideální prádlo pod šaty nebo sukně (nejenom) do horkých letních dnů

Velmi zajímavým kouskem, který najde doslova multifunkční uplatnění v téměř každém šatníku, jsou tvarující bezešvé tělové kalhotky s dlouhou nohavičkou. Postavu jemně tvarují v oblasti stehen, pozadí i bříška a díky bezešvému provedení se nerýsují pod žádným oblečením, včetně světlých sukní nebo šatů, pod kterými může být někdy i klasické světlé prádlo vidět.

Já osobně nosím oblečení velikosti 38/40 a žádné stahovací ani tvarující prádlo jsem donedávna nevlastnila. Za poslední rok jsem ale nabrala nějaká kila navíc a protože jsem se necítila v upnutých džínech ani skinny kalhotách, nosila jsem zejména sukně a šaty. Bohužel v létě mě trápila silnější stehna, která se o sebe při chůzi třela a vznikalo nepříjemné a velmi bolestivé opruzení. Právě od toho mě zachránily tyto bezešvé kalhotky s delší nohavičkou, díky kterým můžu zase nosit šaty i sukně bez obav a hlavně bez bolesti.

Bavlna pro každodenní nošení

Pro každodenní nošení by stále měla vítězit čistá bavlna a maximální pohodlí. I když už je dnes stahovací a tvarující prádlo opravdu příjemné, skvěle padne a výborně se nosí, na klasické každodenní nošení bychom měly my ženy přesto preferovat co nejpohodlnější prádlo z čisté bavlny, která sedí naší pokožce nejlépe.

Přečtěte si článek o tom, jaké prádlo je obecně nejlepší z pohledu gynekologa.

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články