Jedna polévka je grunt
Díky nejrůznějším typům zavářek můžu z jednoho vývaru, zeleninového krému nebo z jiného polévkového základu připravit nespočet variant polévek a krémů. A nejlepší na tom je, že si na nich mohou pochutnat i ti, kteří jsou ze zdravotních důvodů omezeni dietou nebo jedí jen určité potraviny kvůli svému přesvědčení a vlastnímu životnímu stylu. Zavářka nejenže dodá tělu pocit sytosti a potřebné nutriční hodnoty, ale také oživí, dochutí, zahustí a zpestří i tu nejjednodušší polévku.
Polévkové nočky jako zaručená klasika
U nás doma jsou jednou z nejoblíbenějších zavářek klasické polévkové nočky, které si podle libosti dochutíme česnekem, lahůdkovým droždím nebo čerstvými či sušenými bylinkami. Z těsta si buď lžičkou připravím větší nočky, nebo se struhadlem či haluškovačem jednoduše vyrobím menší.
Potřebujeme na to:
- 80 g hrubé mouky (případně část mouky nahraďte dětskou krupičkou),
- 20 g povoleného másla,
- 2 vejce, sůl, pepř,
- ¼ lžičky polévkového koření,
- špetka kurkumy (můžete vynechat),
- 1 lžíce nasekaných čerstvých bylinek.
A jaký je postup:
- Suroviny smícháme dohromady a necháme chvíli odstát.
- Do vroucí vody vyzkoušíme vytvořit 1 nok (tvoříme ho pomocí dvou lžic nebo přes hrubé struhadlo), abychom vyzkoušeli, zda se nerozvaří. Pokud se rozvaří, přidáme trošku hrubé mouky.
- Noky jsou uvařené v tu chvíli, když nám vyplavou na povrch polévky.
- A může se podávat!
Zavářka v podobě drožďových knedlíčků
Že nejste „játrový“ typ a i játrové knedlíčky pro vás znamenají tu největší noční můru? Nezoufejte, jako super alternativu tu pro vás mám drožďové knedlíčky. A protože jsou bezmasé, ocení je i vegetariáni. Drožďové knedlíčky jsou u nás v rodině velmi oblíbené nejen u dospělých, ale i u dětí.
Co potřebujeme:
- 3–4 kostky droždí,
- 1 vrchovatá lžíce másla,
- 4 lžíce smetany (případně mléka),
- 1 vejce,
- sůl,
- pepř,
- strouhanka na zahuštění.
Postup:
- Droždí si rozpustíme na středním plameni na nepřilnavé pánvi.
- Když nám začne houstnout a tvořit kompaktní hmotu, přidáme lžíci másla a pomocí dřevěné špachtle droždí s máslem rozdělujeme a opékáme, dokud nám nevznikne drobivá směs. Tu ještě chvíli restujeme do zlatova. Poté směs necháme vychladnout.
- Do směsi přidáme smetanu, vejce, sůl a pepř. Necháme ji chvíli odstát.
- Poté přidáme strouhanku podle potřeby (cca 4 vrchovaté lžíce).
- Následně mokrou rukou tvoříme knedlíčky, případně pomocí dvou lžic noky.
- Knedlíčky vhodíme do vroucí polévky a krátce povaříme.
- Dobrou chuť!
Chutné bezlepkové kapání
Pokud máte stejně jako my v rodině bezlepkovou dietu, můžete vyzkoušet zavářku z rýžové, pohankové, čočkové nebo třeba z jáhlové mouky. Výhodou je, že polévce či krému dodáte další chuťový prvek. Já pro vás připravila zavářku v podobě bezlepkového kapání, které se dá použít do vývaru nebo do rajské polévky. Kapání lze lít přes vidličku, struhadlo nebo hrubé síto.
Premiéru kapání doporučuji vyzkoušet nejprve do vroucí vody mimo polévku, kdyby bylo příliš řídké nebo husté, abyste mohli případně jeho konzistenci upravit.
Co potřebujeme:
- 2 vejce,
- 70 g hladké bezlepkové mouky,
- 1 lžíce mléka, špetka soli,
- 1 lžíce nasekaných čerstvých bylinek,
- 1 lžička másla.
Jak snadno postupujeme:
- V misce si smícháme vejce, bezlepkovou mouku, mléko, špetku soli, bylinky a povolené máslo.
- Hotové těsto strouháme na hrubém struhadle do hotové polévky a necháme chvíli povařit.
Tradiční masové kuličky
Pro milovníky masa, ale i pro všechny, co mají v polévce rádi jeho chuť, jsou masové kuličky skvělou variantou zavářky. Také pro děti, které třeba mají problém s kusy masa v polévce, budou masové kuličky mnohem lákavější a zábavnější. Já už nedělám vývar jinak než v pomalém hrnci a maso se pak krásně rozpadá a hezky se s ním pracuje.
Na masové knedlíčky se hodí nejlépe hovězí maso, ale někdo je připravuje třeba i ze směsi hovězího a vepřového nebo z kuřecího. Maso před vařením nezapomeňte zprudka orestovat, ať vývar i masové kuličky mají ten správný šmrnc.
Při přípravě masových kuliček můžete udělat větší množství, nechat jich část vychladnout a dát si je zamrazit. Máte je při dalším vaření k dispozici lusknutím prstů.
Velmi oblíbené jsou u nás i játrové knedlíčky a já tu mám pro vás náš rodinný recept
Co potřebujeme:
- 190 g krůtích jater,
- 1 vajíčko,
- 1 stroužek česneku,
- 2–3 lžíce strouhanky (v případě bezlepkové diety bezlepková strouhanka),
- sůl,
- pepř,
- majoránka.
A jak to bude dál:
- Krůtí játra rozmixujeme najemno, přidáme utřený česnek, vajíčko a strouhanku.
- Směs osolíme, opepříme a přidáme majoránku.
- Poté ze směsi tvarujeme kuličky, které vhodíme do vroucí polévky a krátce je povaříme.
Na sv. Martina jedině kaldoun
Protože se blíží svátek svatého Martina, měla bych zmínit tradiční husí polévku kaldoun, který se servíruje jako součást svatomartinských hodů. Je krásně jemný a rozhodně vás zasytí, protože je opravdu hustý. Obsahuje drůbeží droby, v tomto případě husí, kořenovou zeleninu, koření a podle libosti smetanu. Polévka se zahušťuje jíškou a jako zavářka se používají klasické polévkové nudle, nočky nebo játrové knedlíčky.
Pokud si při svatomartinských oslavách budete vychutnávat kaldoun, nezapomeňte si k němu nalít i dobré víno. Že nevíte jaké? Já jsem poprosila odbornici na párování vín Ing. Annu Harcovou z Andulka winery, aby nám doporučila k této české sváteční polévce to nejvhodnější víno. „K polévce se skvěle hodí víno Hibernal. Je svěží, lehké, s jemnou bezovou vůní a nádechem černého rybízu. S polévkou je v harmonii, společně vytvoří opravdové souznění chutí.“
Jaké víno ke kaldounu
Tak dobrou chuť a na zdraví!
Přečtěte si také:
- Knedlíkový souboj: na páře, hrnkový i žemlový!
- Recepty z kysaného zelí pro zahřátí
- Udělejte si vývar, kterým vyženete i kocovinu
Nechte váš domov zářit se spoustu hřejivých dekorací a světýlek.
Hřejivá rodinná pohoda