Pudink může mít v podstatě jakoukoliv příchuť. Klasika je vanilka a čokoláda, ale zkusit můžete třeba i (slaný) karamel nebo kávu, jak vám napovídá i název tohoto článku. Dezert někdy ozvláštním rumem nebo mandlovým extraktem. Na efekt je zajímavé udělat dvě různé příchutě pudinku a navrstvit je do sklenice na sebe.
Jak pudink servíruji?
Nejraději samotný nebo s piškoty, tak jak si ho pamatuji z dětství. Někdy ho ale podávám i s čerstvým nebo rozvařeným ovocem, šlehačkou nebo se zmrzlinou. Přidávám ho do dezertů, třeba šátečků, koláčů, řezů, rolád a dalších. Když použijete některou méně tradiční příchuť pudinku, ozvláštníte tím celý zákusek.
Když si chcete připravit pudink trochu jinak
O pár řádků níže najdete můj tradiční recept plný žloutků a smetany. Než se do něj ale pustíme, tady je ještě několik jiných druhů domácího pudinku pro inspiraci těm z vás, kdo hledají něco netradičního.
Španělský dezert flan
Když už jsem zmínila pudink s karamelem, nesmím zapomenout na tradiční španělský dezert flan. Je velmi podobný pudinku, akorát se peče. Postup je i tady snadný – začnete přípravou karamelu, tedy necháte cukr rozpustit na pánvi. Ten pak nalijete do zapékacích misek. Následně vyšleháte vejce s cukrem a smícháte je s mlékem a vanilkou. Tuhle směs nalijete na karamel. Každou misku přikryjete alobalem a a pečete ve vodní lázni přibližně hodinu. Necháte vychladnout a vyklopíte z misek – po dezertu bude nádherně stékat rozteklý karamel. Flan je oblíbený nejen ve Španělsku, ale i třeba na Kubě nebo v Mexiku. A taky u nás doma. :-)
Chia pudink
Další verze pudinku bez škrobu je chia pudink, do kterého nepotřebujete ani vejce, takže může být veganský. Příchuť můžete opět udělat téměř jakoukoliv – třeba kokosovou (z kokosového mléka), čokoládovou, vanilkovou nebo skořicovou. Chia semínka mají díky své neutrální chuti velmi široké možnosti využití – přidat je můžete do salátů, pečiva, omáček, nebo třeba do nápojů či granoly. A jako bonus je řadíme mezi superpotraviny, takže obsahují velkou řadu zdraví prospěšných látek – např. omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny a antioxidanty. Chia semínka jsou bezlepková, a když je dáte do tekutiny, vytvoří se kolem nich gel (díky tomu je z nich možné udělat právě pudink).
Tip: Mrkněte se, jak se dělá pudink z tapioky!
Rýžový
Jeden z mých oblíbených pudinků je rýžový. Ten miluji s kardamomem. Dělá se tak, že v mléce uvaříte kulatozrnnou rýži, kterou dochutíte cukrem a kořením (kardamom, badyán, skořice…). Přidat můžete i rozinky. Jinak ani tady se samozřejmě fantazii meze nekladou a můžete si udělat rýžový pudink třeba čokoládový nebo kokosový.
No a když už jsme u těch pudinků, nesmíme opomenout ani oblíbený dezert crème brûlée, který asi není třeba dlouze představovat. Jedná se ale o pudink s karamelovou krustou na povrchu, která se tvoří rozžhavením cukru na povrchu. Francouzský název dezertu by se dal přeložit jako „pálený krém“. A pokud obecně máte rádi dezerty pudinkové konzistence, určitě si dopřejte i panna cottu.
Recept na poctivý domácí kávový pudink
Je sice o něco dražší než ten kupovaný, ale uvidíte, že až ho zkusíte, nebudete chtít jiný. Přesnou konzistenci si můžete doladit sami. Pokud chcete tužší dezert, přidejte více škrobu. Máte-li raději krémový pudink, přilijte více smetany.
Ingredience (na 4 porce):
- 250 ml 33% smetany
- 300 ml plnotučného mléka
- 4 žloutky
- 80 ml silné kávy
- 1 vrchovatá lžíce instantní kávy
- 45 g kukuřičného škrobu
- 3 lžíce cukru (45 g)
- 1/3 lžičky mleté vanilky
Jakou použít kávu?
Aby byla chuť dezertu plná, je potřeba použít výraznou a silnou kávu připravenou nejlépe ve formě espressa. Ze zrnek doporučujeme Tchibo Barista, protože to jsou zrnka vyznačující se výraznou chutí s jemným základem v něžných tónech hořké čokolády. Druhou kávovou část tohoto receptu tvoří instantní káva. Můžete použít kávu Barista Classic. Ta má oproti výše zmíněným zrnkům jemnou chuť a díky tomu se oba druhy kávy v receptu příjemně doplní.
Postup:
- Vyšlehejte žloutky do pěny.
- V menším hrnci zahřejte mléko a část smetany (trochu si dejte bokem), kávu, rozpustnou kávu, cukr a mletou vanilku.
- Smíchejte kukuřičný škrob se zbytkem smetany tak, aby tam nebyly žádné žmolky.
- Vyšlehané žloutky a smetanu vlijte do hrnce, ve kterém by ale neměla být směs příliš horká. Jinak by se žloutky mohly srazit. Míchejte na mírném plameni do zhoustnutí.
- Rozlijte do misek, nechte vychladnout a vložte alespoň na 4 hodiny do lednice.
Tak dobrou chuť a ať se vám pudink podaří!