Právě čtete

Kávou proti poruchám v DNA

3613  
Sdílet: 

Kávou proti poruchám v DNA

Dost už jsme se naposlouchali toho, že pití kávy může představovat zdravotní riziko. Vědci postupně přicházejí s novými výsledky svých výzkumů, podle kterých je káva pro lidský organizmus v mnohém prospěšná a dokonce může zabránit vzniku vážných nemocí. Látky obsažené v kávě totiž pozitivně působí i na ten nejzákladnější stavební kámen v každém z nás. Ano, řeč je o DNA.

27. 1. 2016 2 min. čtení Redakce
Kávou proti poruchám v DNA

Průběh studie

Bádání po tajemství ukrytém uvnitř kávových zrn proběhlo na universitě ve městě Kaiserslautern v Německu. Po dobu 4 týdnů vědci pozorovali dvě skupiny, z nichž jedné dávali denně pít 750 ml arabiky a druhá zůstala po stejnou dobu bez kávy. Zároveň se všichni vyhýbali jakýmkoliv jiným kofeinovým produktům.

Na začátku studie obě skupiny vykazovaly srovnatelné poruchy v DNA, na konci se počet poruch první skupiny snížil až o 27 %. Poruchami rozumíme poškození šroubovice DNA, které vzniká často z dědičných dispozic a vede od mutací genů či buněk až po rakovinu.

Proč káva dle vědců pomáhá?

Riziko rakoviny nebo šance na onemocnění srdce a cév snižují v kávě obsažené antioxidanty. Běžně je tělo získává z několika různých druhů potravin a patří mezi ně látky od vitamínů přes taurin po polyfenoly a chlorogenové kyseliny. Poslední dvě zmíněné jsou obsaženy právě v kávě.

Vědci odhadují, že její pití doplňuje našemu tělu až 70 % těchto potřebných antioxidantů, podporuje zdraví a snižuje riziko poškození bílých krvinek, které chrání tělo před chorobami, infekcemi a záněty.

Čtěte také

Kávou proti demenci
Kávou proti demenci3484
Jak si udělat automasáž
Jak si udělat automasáž3729
Cviky na doma, kterými zpevníte své bříško
Cviky na doma, kterými zpevníte své bříš…10781
Další články