Právě čtete

Jak začít běhat a nepřestat

13061  
Sdílet: 

Jak začít běhat a nepřestat

Určitě to znáte. Jednou za čas vás popadne chuť něco se sebou začít dělat. Ať za to můžou čím dál menší kalhoty, nebo jen chuť cítit se lépe, přemýšlíte jak na to.

20. 10. 2015 3 min. čtení Veronika Wisiorková
Jak začít běhat a nepřestat

Častou volbou bývá běh. Není divu, je jednoduchý, levný a každému přístupný. A tak když už se konečně odhodláte a rozběhnete se do ulic, po pár minutách lapáte po dechu, nohy vám dřevění a vy se zklamaně vracíte zpět s myšlenkou, že tohle už nikdy víc. Nechápete, co na tom běhu všichni mají… Nebojte, i vy si můžete běh zamilovat, stačí jen vědět jak na to.

Začněte postupně

Není nic horšího, než vyrazit běhat a mít představu, že hned napoprvé si hodinu zaběháte. Na tu hodinu se musíte postupně dopracovat a bude to chvíli trvat. Moje rada zní, hlavně nepřepalte začátek. Jakmile se na začátku odradíte, je po všem. Běh vám musí být příjemný. Začněte tedy na kilometru až dvou – to je otázka kolem 10 až 15 min. Říkáte si, že je to málo? Ale uvidíte, že budete rádi, když budou končit. S každým dalším během, můžete kousek přidat. Uvidíte, jakou radost budete mít z každého dalšího metru navíc, a bude vás to motivovat přidávat.

Běhejte pomalu

Když vyrazíte s větrem o závod, daleko nedoběhnete. Začnou vás pálit nohy, pak začnou dřevěnět a doběhli jste. Na začátku zvolte volnější tempo. Nebojte se střídat běh s rychlejší chůzí. Z počátku klidně minutu choďte, 30 sekund běžte. Uvidíte, že postupně zvládnete poměry měnit ve prospěch běhu, až nakonec budete schopni běžet delší úsek, aniž byste museli běh prokládat chůzí. Je to malá úleva, kdy se zvládnete trochu vydýchat, ale zároveň vám pomůže vydržet v běžeckých teniskách delší dobu a rozhodně vám to bude příjemnější.

Zvolte vhodné oblečení

Když už víte, že uspěchat začátky se nevyplácí, je třeba myslet na to, v čem se vstříc kilometrům vydáte. Nejdůležitější je obuv. Nemusíte hned utrácet tisíce za běžecké boty (i když do budoucna je to jistě výhodná investice), rozhodně ale vezměte takové boty, které budou lehké, přizpůsobivé, nebudou vás nikde dřít a budou mít oddělenou špičku od paty.

Ploché boty typu „konversek“ vám běh maximálně ztíží. U dam bych zmínila velmi důležité sportovní spodní prádlo, protože není nic horšího, než když vaše přednosti berou veškerou vaši pozornost. Pevná sportovní podprsenka udrží vše na svém místě, myslete na to. Nakonec bych jen podotkla, že méně je více, když vyjdete ven, mělo by vám být lehce chladněji, během se hodně zahřejete, tak ať nemáte zbytečně vrstvy na víc, které vás budou nakonec obtěžovat.

Myslete na jídlo

Aby vám byl běh maximálně příjemný, je dobré promyslet, co si před ním dáte k jídlu. Příliš tučná a těžká jídla zůstanou v žaludku mnohem déle a budou na sebe při běhu nepříjemně upozorňovat. Volte tedy lehčí svačinu, například v podobě bílého jogurtu, ovesných vloček a banánu anebo plátek žitného chleba s kvalitní kuřecí šunkou. Běhejte nejlépe 1,5 – 2 hodiny od posledního jídla, kdy už budete mít pocit spíše prázdného žaludku. To je nejlepší způsob jak si zajistit dostatek energie při běhu.

Motivujte se

Je velmi důležité udržet si motivaci. Nikdo nemůže odhadnout, co zrovna pro vás bude tím nejlepším příkladem, nicméně můžu poradit několik tipů. Stáhněte si aplikaci do telefonu, která vám bude měřit trasu, uběhnuté kilometry, čas a bude vás „odměňovat“ body za každý nový úspěch. Je to skvělý způsob, jak si pohlídat dosažené úspěchy, protože každý krok navíc se počítá.

Další možností může být běh s kamarádkou. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne, můžete se navzájem povzbudit, když se vám bude chtít zůstat doma. Pokud běháte radši sami, zkuste si do uší pustit oblíbenou hudbu, skvěle dokáže odvést myšlenky a povzbudit ve chvílích, kdy už se vám nebude chtít pokračovat.

IMG_2896

Věřím, že teď už nebudete mít problém u běhání zůstat, věřte mi, během něj ho budete tak trochu nenávidět, ale po každém doběhnutí pochopíte, co na tom běhu všichni mají. 

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články