U nás doma si všichni čteme. Kdykoliv a kdekoliv. Můj děda proslul větou „Ale Oli, nech holky doma, my si budeme číst.“ Než aby šel s dětma na procházku, raději jim celé odpoledne četl. Dříve všude ležely knihy, teď jejich objem trochu zmírnila čtečka. Moje maminka už na dovolenou nejezdí s kufrem knih, ale pouze s jednou papírovou a další stovkou ve čtečce. Zvládne i jednu za den. Noční stolek vždy zdobí jedna až dvě knihy, protože nic neuklidní tak jako dobrá kniha. Spolehlivě vás převede z denního shonu a bdění do spánku.
Nezkazíme si oči?
„Čtením v šeru se oči rozhodně nekazí, jen se dříve unaví. Stejně jako při čtení pod peřinou s baterkou,“ vyvrací rozšířenou pověru optička Petra Ustohalová ze společnosti Omega Optix, která vyrábí brýlové čočky. I v posteli si můžete číst správně. Cítíte se příjemně, nikde vás nic netlačí, hlava nepadá vzad a zároveň nemhouříte oči.
„Ideální pozice je více méně v sedě, kdy se zády opíráte o polštáře. Pokud nosíte brýle, neodkládejte je ani na čtení. Můžete mít pocit, že to zvládnete bez nich, ale oči se zbytečně namáhají, což může v důsledku způsobovat bolest hlavy a šíje, zvýšenou únavu, večerní slzení a pálení očí. Nemluvě o tom, že mhouření očí způsobuje předčasné vrásky,“ říká Petra Ustohalová. Sed je pro tělo při čtení přirozenější, proto se mu v posteli nebraňte. Ostatně jej doporučovali již američtí lékaři ve 30. letech, jak psal deník Národní politika 17. září 1939.
Pokud však knížku používáte jako zaručený uspávací prostředek, můžete jeho účinky zvýšit čtením vleže. Mozek se v této pozici více namáhá, musí si tzv. text otáčet. Kromě očí, mozku a šíje ulevíte při sezení i páteři. „Při ležení dochází k přetěžování šíje, což může vést až k bolestem hlavy, šíje či zad,“ dodává Petra Ustohalová.
Dostatečné osvětlení
Na módu úsporných LED žárovek v ložnici zapomeňte. Sice vydrží déle a jejich provoz stojí méně, ale vyzařují modré světlo, které aktivuje náš mozek a způsobuje naši bdělost. Narušíme tak svůj přirozený biorytmus, usínání i spánek. Pozor na tablety první generace. Měly podsvícení s modrým světlem, které stimuluje 100x více než bílé světlo z obyčejné žárovky. Novější typy s elektronickým inkoustem jsou takovým mezikrokem mezi papírem a tabletem.
„Na čtení u postele doporučuji klasickou 60W žárovku s bílým světlem. Pokud nosíte brýle, můžete si do nich nechat dát antireflexní úpravu Omega X Blue, která složku modrého světla odfiltruje,“ vysvětluje Petra Ustohalová. Lampičku umístěte nejméně 50 cm od knihy, aby nevytvářela nepříjemný kontrast světla a stínu. Knihu byste měli mít zhruba 35–40 cm od očí, jste-li vysocí, tak klidně i přes půl metru.
„Příliš blízká vzdálenost, tzv. nos v knížce, nadměrně zatěžuje oční svaly. Jedno oko může totiž vypnout, mozek filtruje informace jen z jednoho oka a z druhého je nebere v úvahu. To bývá problém hlavně dětí,“ popisuje Petra Ustohalová. Nezapomeňte také dostatečně mrkat, ať vám oči nevysychají a občas zvednout oči a zahledět se do dálky – nechat je odpočinout. Tak hezké počtení!
Jóga pro oči
Ano, i pro oči existuje uvolňující a posilující cvičení zvané oční jóga, které nám pomáhá udržet oči v kondici a zvládat do vyššího věku zaostřovat na blízké předměty. „Pravidelné cvičení zpomaluje stárnutí zraku, čímž oddaluje nástup presbyopie neboli nemoci „krátkých rukou“ a také pomáhá při únavě. Zaostřování na čím dál vzdálenější předměty je přirozeným jevem, který nastává zhruba po 40. narozeninách. Při dlouhodobějším odmítání brýlí vás může začít bolet hlava, pálit a řezat oči, rozostřovat se zrak, přitom stačí mít progresivní čočky,“ popisuje Petra Ustohalová. Cvičte denně alespoň tři minuty a pokud nosíte brýle, odložte je.
Pohodlně si sedněte na židli a uvolněte krční páteř. Bez brýlí a v relaxační poloze jemně a pomalu protahujte oči – nejprve nahoru a dolů, doleva a doprava, pak v pomyslných úhlopříčkách. Oči uvolněte kroužením a na závěr se ještě pocvičte v zaostřování: oddalujte a přibližujte předmět na délku ruky. Cviky provádějte pomalu, každý pohyb zopakujte alespoň desetkrát.