Kobliha, nebo donut? Jaký je v tom vlastně rozdíl? Kobliha se od amerického donutu (čti dounat) moc neliší. Kobliha je tradičně plněná různými náplněmi, u nás nejčastěji marmeládou. Vynikající je ale i se žloutkovým krémem. Donut se od koblihy liší tím, že není plněný a má tvar „prstence“. Obojí se připravuje z kynutého těsta a následně se smaží v oleji. Donuty se nakonec namáčí v polevě a sypou se na ně různé posypky. V tomto případě se fantazii opravdu meze nekladou. Já jako posypku miluji hlavně pistácie nebo lyofilizované (mrazem sušené) maliny.
Polevy a zdobení na donuty
Moje oblíbené druhy polev:
- z bílé čokolády
- z ruby čokolády
- z mléčné čokolády
- cukrová poleva s malinami
Moje oblíbené posypky:
- nasekané oříšky, nejlépe pistácie
- kokosové lupínky
- lyofilizované ovoce
- čokoládové minipecičky nebo barevné posypky
- jedlé květy
Recept na domácí donuty
Z uvedeného množství surovin připravíte 12 až 14 donutů. Můžete jich ale připravit i více nebo méně, záleží na tom, jak velké budou.
Ingredience na kvásek:
- 21 g čerstvého droždí
- 10 g cukru krupice
- 60 ml vlažného mléka
- 20 g hladké mouky
Ingredience na těsto na donuty:
- 260 g hladké mouky
- 1 vejce
- 60 ml mléka
- 30 g cukru krupice
- 40 g másla
- ½ lžičky nastrouhané citronové kůry
- ½ lžičky soli
- 1 lžíce rumu
- + řepkový olej na smažení
Postup:
- Nejdříve připravte kvásek. Droždí dejte do misky, rozdrobte ho a zasypte cukrem. Nechte ho rozpustit.
- Přidejte vlažné mléko (nesmí mít více než 37 °C) a vše promíchejte plastovou lžičkou. Nakonec přidejte mouku, zlehka promíchejte a nechte vzejít kvásek (trvá to 10–15 minut).
- Hladkou mouku na těsto prosejte do mísy, přidejte vejce, mléko, cukr, citronovou kůru, sůl, rum a kvásek a začněte v robotu zpracovávat těsto pomocí nástavce typu hák.
- Když je těsto zpracované, přidejte na kostičky nakrájené máslo. Hotové těsto zakryjte v míse potravinovou fólií a nechte cca 1,5 hodiny kynout.
- Vykynuté těsto vyklopte na dobře pomoučený vál a vyválejte zhruba na 1 cm silnou placku.
- Z těsta vykrajujte kroužky o průměru asi 8 cm a uvnitř vykrojte otvor o velikosti 2 cm (můžete použít panákovou skleničku).
- Do menšího rendlíku nalijte řepkový olej (asi 400 ml) a nechte ho rozehřát na 160 °C (hodí se mít kuchařský teploměr). Poté smažte donuty z obou stran do zlatova.
- Usmažené donuty pokládejte na papírové utěrky, které odsají přebytečný tuk.
Recept na dva druhy polevy
Polevu si můžete připravit podle jednoho z mých tipů. Můžete ji nechat bílou, nabarvit ji potravinovým barvivem (nejlépe gelovým o množství špendlíkové hlavičky), ale jde to i pomocí malin nebo třeba borůvek.
Na čokoládovou polevu si připravte 60 g bílé čokolády a 20 ml smetany ke šlehání. Ve vodní lázni rozpusťte pokrájenou bílou čokoládu se smetanou ke šlehání.
Na cukrovou polevu budete potřebovat 100 g moučkového cukru, 2 lžíce citronové šťávy, potravinářské barvivo (např. růžové). Moučkový cukr prosejete, přidejte do něj citronovou šťávu a kapku barviva. Vše důkladně rozmíchejte.
Hotové donuty ponořte (horní polovinu) do polevy a posypte posypkou. Nechte zchladnout a můžete hned podávat.