Americký Národní institut pro výzkum rakoviny (National cancer institute) v roce 2007 přinesl výsledky výzkumu, ve kterém 3 roky zkoumal pacienty s rakovinou. Z výsledků studie vyplynulo, že pacienti s původem v Asii, ale zabydlení v USA, umírají oproti běžným Američanů na rakovinu v průměru o 65% méně.
Čím to je?
Tato data přiměla vědce k zamyšlení se nad tím, proč jsou Asiaté povětšinou hubení a žijí déle než obyvatelé jiných národů. Odpověď našli ve stravě a životním stylu asijských národů. Asijská jídla se tradičně připravují tak, aby byla zdravá a při volbě oběda se Asiaté často ohlížejí spíš na to, co pro ně bude prospěšné, než na jejich momentální chutě.
Zároveň je asijská strava bohatá na ryby, nevaří se s mléčnými výrobky (až na indickou kuchyni), bílé pečivo a bílá mouka není běžnou součástí jídelníčku a oblíbenou pochoutkou bývají i ořechy s množstvím zdraví prospěšných tuků.
S hůlkami se hned nepřejíte
Jedno z kouzel asijské kuchyně spočívá v menších porcích. Nejde o to, že by si Asiaté jídlo upírali, ale o daleko prostší důvod, jakým je nádobí. Asijská jídla jsou často podávaná v miskách menších, než na jaké jsme zvyklí tady v Evropě. Zároveň tyto misky ovšem nevyprázdní příliš rychle, protože si díky hůlkám nabírají menší porce. Asijská jídla se tudíž jedí pomaleji a pocit sytosti přijde rychleji.
Součástí asijských pokrmů často bývá i polévka. Podle výživové odbornice Barbary Rolls z Pensylvánské univerzity díky polévce sníte až o 20% méně z hlavního jídla.
Co z asijské kuchyně prospívá zdraví
Jednotlivé ingredience samy o sobě rozdíl neudělají. Abyste vyšli svému zdraví naproti, museli byste poupravit celý jídelníček a snažit se o aktivnější životní styl. Nejedni obyvatelé Východu si chodí ráno zacvičit taiči do parku nebo večer zatančit na náměstí. Přesto i malé krůčky se počítají, a když přidáte následující potraviny do svého jídelníčku, chybu určitě neuděláte.
Sója
Sóju můžete znát v mnoha podobách – jako tofu, tempeh, miso, natto nebo třeba jako sójovou omáčku. Ať už má sója jakoukoliv podobu (snad kromě práškových směsí), tak má mnoho zdravotních benefitů. Sója v sobě ukrývá vysoký obsah proteinů a je bohatá na izoflavony, které pozitivně působí na klimakterické potíže a osteoporózu. Zároveň napomáhá snižování cholesterolu, čímž můžete předcházet kardiovaskulárním chorobám.
Zelenina a ovoce jako pravidelná součást jídelníčku
Základem asijských pokrmů bývá rýže nebo nudle a v žádném případě u nich nesmí chybět zelenina. Zelenina dodává tělu spoustu vlákniny, která pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, a také vitamínů, které zase zabraňují poškozování buněk. Dezertem často místo barevných koláčků a dortíků bývá šťavnaté ovoce. V tomto případě není ani nutné upozorňovat na pozitiva ovoce nad cukrářskými výrobky.
Zelený čaj
Účinky zeleného čaje se vzhledem k jeho variacím těžko odhadují, avšak podle Sarah O’Brien ze Sanfranciské univerzity může být pití jednoho až tří šálků zeleného čaje denně spojeno s nižším výskytem rakoviny, nejlepších výsledků zelený čaj dosáhl u rakoviny prostaty. Denní pití zeleného čaje je spojeno také s nižším výskytem kardiovaskulárních chorob.
Tip
Ať už chcete pro své zdraví udělat víc nebo jen vyzkoušet, co v sobě asijská kuchyně ukrývá, můžete zkusit jednoduché sushi rolky, vietnamskou polévku pho bo nebo závitky goicuon. A pokud si je chcete vychutnat tradičně s hůlkami, zajisté vám pomůže tento jednoduchý zlepšovák. :)