Právě čtete

Barva roku 2020 bude slušet každé z nás

3106  
Sdílet: 

Barva roku 2020 bude slušet každé z nás

Každý rok svět módy a designu s napětím očekává, kterou barvu určí společnost Pantone Color Institute, největší autorita v určování barevných trendů, za barvu roku. Letos jí byla vyhlášena Pantone 19-4052 Classic Blue, nadčasová a nestárnoucí modrá. Můžeme se radovat, protože při kombinování s ostatními barvami sluší všem barevným typům.

22. 2. 2020 3 min. čtení Baba Slováková
Barva roku 2020 bude slušet každé z nás

Klasickou modrou se myslí sytý odstín kobaltově modré, jejíž pigment se vyrábí ze solí kobaltu. Barva roku ale mívá vždy několik odstínů. Kromě základního si můžete zvolit i tmavší tlumenější modrou, světloučkou dětskou modrou, nebo chladnější, ale stejně výrazný ultramarín. Z nové svěží jarní kolekce Tchibo jsem si v této trendy barvě vybrala několik kousků a začala je kombinovat.

Kobaltově modrá a hnědá

Tento svetr je přesně v základní modré barvě roku. Krásná barvička, co říkáte? Studeným barevným typům stačí přidat černou nebo sněhově bílou. Já jsem však vyzkoušela hnědou z mojí barevné palety a doplnila ji růžovou.

Ultramarínová a bílá

Ultramarínová barva patřila ve středověku mezi nejvzácnější. Její pigment se vyráběl broušením minerálu lapis lazuli. Odstín této modré je o něco chladnější a zářivější než kobaltově modrá a v kombinaci s bílou svítí na dálku. Vzhledem k mému barevnému typu jsem zvolila teplou bílou v odstínu vlny.

S dotykem korálově červené a okrové

U tohoto outfitu jsem opět k velké ploše ultramarínové barvy vybrala svoje osvědčené teplé barvičky – krémově bílou, korálově červenou a okrovou. Pro studené barevné typy by se hodila například cyklámenová.

Tmavomodro-bílá klasika s detaily v barvě roku

Pokud nemáte odvahu na výraznou modrou na velké ploše, stačí ji v outfitu použít jen okrajově. Zakomponování klasické modré v podobě promyšleného detailu je nejjednodušší způsob jejího nošení. V této barvě jsou dnes moderní boty, kabelky, náhrdelníky, ale i oční stíny nebo lak na nehty.

V barvách trikolóry

Spojení modré s bílou a červenou představuje národní trikolóru mnoha zemí a mně osobně nejvíc evokuje reprezentační sportovní dresy a námořnické uniformy. Naše trikolóra mému barevnému typu moc nesedí. V tomto volnočasovém outfitu jsem ji proto trochu zjemnila bílou v odstínu přírodní vlny a tmavšími příbuznými odstíny na čepici (béžová, bordó, tmavě modrá).

Jak se vybírá Pantone barva roku


Experti na barvy vybírají vítězku celé měsíce. Na výběr mají vliv nové trendy, dění v zábavním průmyslu, módě, designu, sportu a také sociálně-ekonomické poměry. Nezanedbatelný vliv mají i nové technologie, materiály a textury. Ne všechny barvy roku se ale v minulosti automaticky těšily masové popularitě. Modrá má podle mě ale velké šance – je to stálice. Být trendy, to pro mnohé z nás znamená jen zapátrat ve svém vlastním šatníku.

Jaké další barevné kombinace s kobaltově modrou doporučuje samotná společnost Pantone?

Pokud se nebojíte experimentovat, vyzkoušejte si některé odvážné kombinace modré ve spojení s jinými výraznými barvami a vytvořte si hravý a svěží look:

  1. Meditace: se světlými šedomodrými odstíny, akcenty v teplé růžové, hnědé nebo okrové
  2. Šnorchl: s bílou a černou, akcenty v korálově červené, limetkově zelené a světle modré
  3. Pouštní soumrak: s tmavě modrou (noční modrou), akcenty v metalických barvách od stříbrné, zlaté, bronzové až po metalickou fialovo-růžovou
  4. Exotické chutě: výrazné barvy (medově žlutá, skořicová, cukrově růžová, tmavá studená zelená, rezavě červená) budou i s modrou vypadat nejlépe na květinových a tropických vzorech
  5. Netradiční: s krémově bílou nebo světle šedou, akcenty v metalických výrazných barvách (červená, zelená, fialová, mosazná)

Podle Pantone reprezentuje klasická modrá stabilní základnu pro to, abychom byli schopni posunout se do nové éry a měla by přinést světu uklidnění. Po pravdě… každá barva roku byla nějak takto vznešeně zdůvodněná. Pro mě je ale důležité hlavně to, jak je nositelná, dobře kombinovatelná a jak se mi líbí. Letošní výběr mě ale nadchl. Co vás?

Autorka má módní blog Babie letá.

Čtěte také

Upleťte si rychlošálu. Bez jehlic
Upleťte si rychlošálu. Bez jehli9438
Dejte zelené ve svém šatníku zelenou, ať už jste jakýkoli barevný typ
Dejte zelené ve svém šatníku zelenou, ať…8553
Jak nosit plisovanou midi sukni?
Jak nosit plisovanou midi sukni?6477
Další články