„Hummus“ z květáku
„Hummus“ arabsky označuje cizrnu, proto jsem dala toto slovo v názvu do uvozovek. „Hummus“ z květáku bych tedy měla asi správně pojmenovat spíš pomazánkou, ale díky ostatním surovinám a chuti se tomu klasickému hodně blíží a je fajn alternativou třeba pro ty, kterým luštěniny nedělají dobře.
Pokrm se tradičně jí rukama pomocí arabského chleba. Utrhnete kousek chleba, naberete jím pomazánku a můžete hodovat. Je ale samozřejmě na vás, jestli budete hummus podávat tradičně, nebo třeba zkusíte některý z modernějších způsobů ‒ třeba oblíbené servírovaní se zeleninou. V takovém případě k němu krájím mrkev, okurku nebo třeba papriky „na hranolky“ a pomazánku jimi nabírám. Když už ale u těch hranolek jsem, tak podle mě je úplně nejlepší způsob servírování s batátovými hranolkami. To je prostě bomba!
Ingredience:
- 470 g květáku
- 80 g tahini
- 1 lžička římského kmínu
- šťáva z 1/2 citronu
- 25 g olivového oleje
- 1 stroužek česneku
- sůl, pepř
- červená paprika na ozdobu
Postup:
- Květák rozeberte na růžičky a ty uvařte.
- Uvařený květák rozmixujte se všemi dalšími ingrediencemi dohladka.
- Ochutnejte a případně dolaďte dle svého gusta.
- Servírujte buď se zeleninou, nebo s pečivem. Ozdobte červenou paprikou a trochou olivového oleje.
Květáková pizza
Když jsem o květákové pizze slyšela před lety poprvé, říkala jsem si, že to nebude ono. Že klasika je prostě klasika. A ačkoliv květáková pizza opravdu nechutná jako ta klasická, je taky moc dobrá. A pochutnají si na ní i děti, do kterých tak dostanete nějakou tu zeleninu navíc.
Oproti kynuté má pizza s květákovým korpusem jednu velkou výhodu ‒ příprava je podstatně snadnější a rychlejší. A to se vyplatí! Ráda ji připravuji i přes týden, kdy nemám tolik času na vaření. Pizzu si udělejte s tím, s čím ji máte rádi. Moje favoritka je capricciosa, kterou mám nejraději bez oliv a artyčoků (tak snad jí můžu ještě capricciosou nazývat).
Ingredience na těsto (2 porce):
- 360 g nastrouhaného syrového květáku
- 160 g nastrouhané mozzarelly (případně můžete použít i různé tvrdé sýry)
- 2 vejce
- sůl
Ingredience na omáčku:
- 110 g passaty (omáčka z pasírovaných rajčat)
- 1 stroužek česneku
- 1 lžička oregana
+ na dokončení cokoliv, s čím máte pizzu rádi.
Jako pracovat s těstem?
Kromě mozzarelly mám tuto pizzu moc ráda i s rozdrobeným balkánským sýrem. Buďte připraveni na to, že se s tímto těstem pracuje úplně jinak než s kynutým. Nejde válet a celkově nedrží tak dobře tvar. Musíte ho vlít na pečicí papír a vytvarovat do kulaté placky pomocí lžíce nebo stěrky. Vše bude držet pohromadě hlavně díky sýru, který těsto při pečení hezky spojí.
Postup:
- Krátce povařte nastrouhaný květák doměkka. Poté slijte vodu a lehce ho vyždímejte.
- Smíchejte květák s mozzarellou, vejci a solí.
- Vyložte plech pečicím papírem a doprostřed dejte květákovou směs. Pomocí lžíce vytvarujte kulatou placku a pečte ji asi 10 minut na 180 stupňů.
- Připravte rajčatovou omáčku smícháním passaty s prolisovaným stroužkem česneku a oreganem.
- Korpus pizzy potřete rajčatovou omáčkou a dejte na něj to, co máte rádi. Já nejčastěji používám žampiony, mozzarellu a šunku.
- Pečte dalších 10 minut nebo déle podle potřeby.
- Servírujte s čerstvou bazalkou.
Květáková tortilla
Sehnat kvalitní bezlepkové tortilly je podle mě docela oříšek. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet, jestli opravdu jdou připravit z květáku, jak jsem několikrát četla na blozích o vaření. Asi tušíte, že se povedly a moc mi zachutnaly! Příprava je snadná a odlehčené složení mě vážně baví.
Ingredience (na 6 placek):
- 300 g nastrouhaného syrového květáku
- 80 g kokosové mouky
- 50 g nastrouhané goudy
- 3 vejce
- sůl
S moukou postupně!
Potřebné množství mouky se může lišit podle toho, jak velká budete mít vajíčka a jak moc vyždímáte květák. Proto ji doporučuji přisypávat pomalu a dát jí případně méně, nebo více.
Postup:
- Nastrouhaný květák uvařte. Poté slijte vodu a lehce ho vyždímejte.
- V míse promíchejte květák, goudu, kokosovou mouku a vejce. Osolte.
- Na plechu vyloženém pečicím papírem tvarujte placky. Pečte 10‒15 minut na 180 stupňů.
- Nechte vychladnout, sundejte z plechu a servírujte.
Květákové tortilly můžete připravit i do zásoby do mrazáku a ušetřit si tak práci při nějaké další večeři. Skladujte je proložené pečicím papírem v uzavíratelné krabičce nebo zip sáčku, aby nenačichly ostatními potravinami. A s čím je servírovat? Kromě klasických náplní mám ráda tyto tortilly i k snídani, kdy je plním vaječnou omeletou, avokádem a polníčkem. Skvělé jsou také s uzeným lososem a zakysanou smetanou, ale možností je snad nekonečno.