Co a jak jíst
Pokud jste se rozhodli strávit další podzim bez ustavičného léčení všech možných druhů imunitních chorob, začněte u svých stravovacích návyků. Neoddiskutovatelným základem je vydatná, nejlépe teplá snídaně, pravidelné a klidné stravování bez stresu a dlouhodobý přísun vitamínů v podobě ovoce a zeleniny všech barev. Taktéž nepodceňujte pitný režim, dostatek spánku a outfity adekvátní k nepříznivému počasí.
Otužování
Pokud to myslíte opravdu vážně, začít můžete i s otužováním, ovšem pozor, nic se nemá přehánět. Než si troufnete na dlouhou ledovou sprchu, začněte se suchým otužováním pomocí studených kartáčů či mycích hub. Abychom ale nezapomněli na to nejdůležitější, cvičte a sportujte! Správná fyzická kondice je přeci základem zdravého těla i ducha.
První podzimní měsíce v našem těle nejvíce trpí slinivka a slezina, které se spolu s žaludkem a tlustým střevem významně zasazují o kvalitní a správnou funkci všech ostatních tělesných orgánů. Slezina filtruje krev a odstraňuje spotřebované krvinky, díky čemuž hraje rozhodující roli při podpoře imunitního systému. Slinivka zase produkuje nepostradatelné enzymy podporující štěpení potravin a jako jediná v celém těle tráví jak bílkoviny, tak i tuky a uhlohydráty. V rámci hladiny krevního cukru je tak naprosto nepostradatelná. Dnes vám ukážeme několik základních cviků podporujících tyto nepostradatelné funkce a zároveň utužujících vaše tělo ve zdravé fyzické kondici.
Energetické rozehřátí
Sedneme si do tureckého sedu. Nejprve si třením zahřejeme prsty i dlaně, následně položíme dlaň levé ruky na levý bok a pravou ruku s pokrčeným loktem nastavíme dlaní ven směrem od těla. S nádechem se zadíváme na prsty pravé ruky a s výdechem dlaň odtlačujeme od těla až do úplného protažení. Při nádechu jde ruka zpět do výchozí polohy.
Při pohybu ruky do odtlačení soustředíme co největší sílu a energii, představujeme si, že před sebou tlačíme něco opravdu těžkého. Při zpětném pohybu jako bychom přijímali co nejvíce okolní energie a směřovali ji dovnitř našeho těla. Cvik provedeme alespoň osmkrát.
Masáž
Zůstaneme v tureckém sedu a na levou ruku položíme pravou dlaň. Zahřátými dlaněmi poté po směru hodinových ručiček za pravidelného dýchání pomalu kroužíme. Délka masáže není časově omezena, záleží spíše na vašem pocitu a úlevě, kterou přináší.
Regulace žaludku a sleziny
Posadíme se rovně a otevřené dlaně položíme na kolena. S nádechem dlaně vytáčíme směrem vzhůru a paže pomalu vytahujeme nad hlavu do protažení. Hlava jde taktéž do lehkého záklonu a oči sledují otevřené dlaně. S výdechem je opět stahujeme dolů a pokládáme na kolena.
Podpora správného trávení
Posadíme se mezi paty a prohneme se dozadu. Pomalu se položíme na předloktí, prsty směřují směrem k patám. S nádechem se zvedáme na předloktí, protahujeme ruce a opíráme se o dlaně, hlavu necháváme zakloněnou a celé tělo v protažení. S výdechem opět klesáme dolů a uvolňujeme protažení. Cvik opakujeme alespoň osmkrát.
Přirozená detoxikace
Nohy zeširoka rozkročíme, přední pokrčíme a chodidlo vytočíme ven. Trup i náš pohled směřují dopředu. Při nádechu zapřeme pravý loket o pokrčené koleno a nakloníme k němu celý trup. Dlaň zapřené ruky je položena na žaludku, druhá ruka směřuje za záda. Pomalu klesáme, soustředíme se na hluboké prodýchání břicha a beder. Stejný cvik opakujeme i na druhou stranu.