Zdroj: Vinařský fond
Jak vzniká rosé
Růžové víno není červené zředěné bílým, ale plnohodnotné víno. Vyrábí se z odrůd modrých hroznů nejčastěji tak, že pomleté hrozny pár hodin leží, než se z nich vylisuje šťáva. Tomuto procesu se říká macerace. Tím se ze slupek uvolní barvivo, které dává rosé barvu, a třísloviny, jež se starají o chuť. „Růžová vína se chlubí celou škálou barevných odstínů – od růžovošedé přes jemně lososovou, sladce malinové tóny až po měděnou, v závislosti na zvolené odrůdě hroznů a technologii jejich zpracování,“ vysvětluje Ing. Marek Babisz, hlavní someliér Salonu vín ČR ve Valticích, kde můžete ochutnat sto nejlepších tuzemských vín za uplynulý rok, která byla oceněna v mnohakolové expertní degustaci.
Při druhém nejběžnějším typu výroby se lisují rovnou celé hrozny, takové víno se nazývá klaret. Poznáte ho podle velmi světlé barvy s tóny bronzové, protože rychlým lisováním se do moštu neuvolní skoro žádné barvivo ze slupek.
Příjemná kombinace
Výrazné tóny drobného ovoce, jahod a třešní a svěží šťavnatá chuť předurčuje růžové víno k popíjení u grilu. Rosé se hodí ke steaku i rybě, k salátům, těstovinám i lehčím dezertům s ovocem či smetanou. Až na výjimky není rosé určené k archivaci, pijte aktuální nebo předešlý ročník. „Správnou chuť nechá vyniknout teplota vychlazení, která by se měla pohybovat mezi 8–12 °C. Rosé je vhodné podávat ve sklenici ve tvaru otevřeného tulipánu, který podtrhne vůni a chuť vína. V případě, že doma tento typ sklenice nemáte, zvolte sklenice určené pro bílé víno,“ doporučuje someliér Marek Babisz.
Máte-li raději sušší, méně voňavé odrůdy, Modrý Portugal, André či Rulandské modré vás okouzlí jemným nádechem ovoce a květin v chuti. Zweigeltrebe, Merlot či Frankovka bývají v chuti i vůni plnější. Výrazem se nejvíce podobají červeným vínům odrůdy Cabernet Sauvignon či Cabernet Moravia.
Co čekat v láhvi
- Svatovavřinecké: voní a chutná po lesních jahodách, malinách a černých třešních
- Frankovka: v ovocné chuti jsou patrné přezrálé višně, švestky a mírně skořice
- Merlot: k vůni červených lesních plodů, malin a jahod se přidává chuť malinového kompotu s nádechem červeného grepu
- Cabernet Sauvignon: ve vůni převládají květiny a bezový květ, v chuti ostružiny a bílý rybíz
- Zweigeltrebe: lesní ovoce jako maliny a jahody se smetanou
Kde v květnu ochutnat rosé
Růžová vína koupíte v každém supermarketu i vinotéce, ale na speciálních degustacích můžete objevit jak zajímavé víno, tak se i seznámit s vinařem. Například 5. května se projděte se sklenkou rosé či sladkého vína historickým centrem Znojma na Májové romantické prohlídce. Degustace probíhají na netradičních místech, prohlídka začíná v 18 hodin a rezervace je nutná na www.navajn.cz. O dva dny později se tu koná národní soutěž růžových vín a klaretů Jarovín rosé, na které můžete ochutnat vína oceněná i ta bez medaile.
V Praze můžete 12. května plout Na vlnách růžového vína po Vltavě a během tří hodin si užít růžové víno v kombinaci s jídlem, swingovou hudbou a pohledem na město z hladiny řeky . V sobotu 13. května rozehraje swing pražskou Náplavku, na které představí 25 tuzemských vinařů svá růžová vína a klarety.
Další akce najdete na webu www.wineofczechrepublic.cz.