Právě čtete

Super vločková kaše se semínky, moruší a goji

9115  
Sdílet: 

Super vločková kaše se semínky, moruší a goji

Vždycky mě fascinovalo, že Britové jedí k snídani vařenou vločkovou kaši zvanou „porridge“. Přišlo mi to tak rurální a vlastně i trochu nechutné. Často jsem zmíněný pokrm komentovala slovem „blé“... Musím podotknout, že to bylo ještě před pár lety. Myslím, že jsem nebyla jediná, kdo nechápal, jak je možné pozřít něco, co vypadá, jako když už to měl někdo před vámi a moc mu to nejelo. Jak jsem se mýlila!

27. 1. 2017 2 min. čtení Kateřina Winterová
Super vločková kaše se semínky, moruší a goji

Dnes už si snídani bez zásoby „porridge“ ani nepředstavuju a celkem znervózním, když se obsah sklenice s mou domácí kaší zmenšuje. Pronikla jsem zkrátka do tajů tohoto jednoduchého jídla našich Britů, tedy předků. Dokážu si vychutnat přirozenou chuť obilovin a vařením krásně nabobtnalých semínek. Sladkost obstará sušené ovoce nebo třeba vanilkové rostlinné mléko.

Tahle teplá snídaně mi dodá celkem dost energie a nemám po chvíli chutě na něco dalšího, což se mi například po pečivu s máslem často stává. Chci vás navnadit a přesvědčit, že tahle super kaše stojí alespoň za vyzkoušení. Je mi jasné, že měnit zajeté snídaňové zvyky je obtížné, a tak můžete tuhle dobrotu zkusit ke svačině! No, chabý pokus, dobře, ale uvažte, jak zdravá tahle kaše je! A slovo super není vůbec mimo. Vločky obecně obsahují spoustu vlákniny. Ta je blahodárná pro váš zažívací systém. Pohanka pomáhá díky rutinu cévám a patří do skupiny „zahřívacích“ potravin. To se v zimě hodí, ne? Semínka díky obsahu kvalitních olejů bojují s civilizačními chorobami. Goji (čti godži) neboli kustovnice čínská podporuje obranyschopnost organismu. A moruše je superpotravina se sáhodlouhým výčtem pozitivních účinků na naše zdraví, působí proti cukrovce i vysokému tlaku. Neváhejte a namíchejte si svoji skvělou, domácí superkaši bez přidaného cukru, palmového oleje a protihrudkujících látek. Ale jestli mermomocí chcete, můžete si je tam nasypat taky. Blé… :)

20161211-superkase_MG_5790

Suroviny

100 g ovesných vloček
100 g žitných vloček
100 g pohankových vloček
20 g chia semínek
20 g dýňových semínek
20 g slunečnicových semínek
20 g směsi lněných semínek (zlatých, hnědých) a sezamu
hrst sušené moruše
hrst goji
200 ml mléka (kravského, ovčího, rostlinného…)

20161211-superkase_MG_5882

Postup

Všechny suroviny smícháme dohromady a uchováme v uzavíratelné nádobě v suchu a temnu. Na přípravu 1 porce kaše odebereme 4 polévkové lžíce směsi a zalijeme 200 ml mléka. Necháme dojít k varu a povaříme asi 7 minut, zkrátka do zhoustnutí. Doporučuji na vaření rendlík s tlustším dnem. Hned podáváme. Můžeme dosladit sirupem dle výběru a chuti.

20161211-_MG_5828

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články