Relaxační a léčivé účinky mořské soli jsou lidstvu známé od pradávna. Jednu z nejvíce oslavovaných technik představuje solná koupel z Mrtvého moře, jejíž vysoký obsah minerálních látek (hořčík, vápník, bronz, draslík, zinek apod.) nenahradí žádná jiná dostupná sůl. Výborná je taktéž himalájská či magnéziová sůl, nicméně pokud zakoupíte klasickou koupelovou sůl, můžete si být ve většině případů jisti, že tím nic nezkazíte. Většina kvalitnějších koupelových solí napomáhá k rychlému hojení kožních nemocí a poranění, aktivuje oběhový systém, uvolňuje svalová napětí a blahodárně působí i na revmatické projevy a metabolické poruchy. Příměsi vonných či bylinných olejů otevírají vaše smysly a aromaterapeuticky podporují relaxaci a uvolnění. Koupelová sůl je zkrátka životodárným zdrojem, který navrací zdraví a krásu tělu i mysli.
Dnes si ukážeme, jak svého potomka potěšit veselou hrou a zároveň mu bez jakýchkoli protestů poskytnout tuto zdravou a blahodárnou koupel. Relaxační bomby pojí dobrodružství, alchymii, hru i péči o zdraví v jedné malé barevné kuličce. Ingredience naleznete v kuchyni většiny vybavených domácností a klasickou koupelovou sůl lze zakoupit v jakékoli drogerii. Pokud máte doma již namíchanou aromatickou sůl, nebojte se ji použít, nicméně vždy je důležité rozdrtit solné krystaly na co nejjemnější prach. Klasickou sůl pak zakoupíte ve formě kuliček či vloček, které velmi snadno rozemelete pomocí běžného kuchyňského hmoždíře. Samotná výroba nezabere více než 10 minut, ovšem dávejte vždy velký pozor na poměry všech příměsí (především tekutin) a ctěte pravidlo: „Raději méně a přilévat“. Nejlepší je pak samozřejmě výrobu vyzkoušet a sami zjistíte, jaké poměry jsou ideální.
Na výrobu budeme potřebovat
1 hrnek sody
½ hrnku kyseliny citronové
½ hrnku soli do koupele
1 lžičku vody
1 lžičku esenciálního oleje dle vlastního výběru
2 lžičky olivového oleje
potravinářské barvivo
formičku
hmoždíř
misku a lžíci na míchání
skleničku
Postup
Nejprve si do hmoždíře nasypeme požadované množství koupelové soli a důkladně ji rozdrtíme na co nejjemnější prášek. Všechny sypké přísady jemně, ale důkladně promícháme v misce. Ve sklence smísíme oleje, vodu a potravinářské barvivo. Opatrní buďte zejména s vodou, která v reakci se sodou vyvolává silné šumění a deformaci materiálu – kuličky by vám pak nemusely držet v pevném tvaru. Stejně opatrní buďte také s potravinářským barvivem, jehož stačí přidat jen opravdu velmi málo. Tekutou sloučeninu opatrně nalijeme na práškovou směs a vše důkladně promícháme.
Formičkou vytváříme jednotlivé barevné koule, které jsou okamžitě připravené k použití. Díky sodě a kyselině citronové, které bombě dodávají po vhození do vany její velkolepý šumivý efekt, nejsou bomby vhodné k dlouhodobému uchování. Vždy je tedy připravujte bezprostředně před plánovanou koupelí a uvidíte, že si s nimi nejen vaše ratolesti, ale i vy sami užijete spoustu zábavy a relaxace.