Ještě je třeba ho chránit před ranním chladem a porost ředkviček už se zdá být připravený na moji první sklizeň. Většinou to bývá okolo Velikonoc a s těmi mám ředkvičky propojené „pupeční šňůrou“. A kdyby bylo jen na mně a měla jsem zde představit jeden z mých nejoblíbenějších receptů, bude to určitě čerstvý kváskový chleba s máslem a ředkvičkami. Jen posolit a přikusovat mladý kedluben. No ještě taky chleba s máslem a letními rajčátky, ale o tom až o prázdninách. :) To je moje dětství i dospělost. Prostě ráj na zemi. Myslím, že to máte mnozí podobně.
Čemu jsem ale zatím vůbec nepřišla na chuť, je vařená ředkvička. Zato naložená v dobrém octu podobně jako v tomhle receptu, to je jiná. Někdy je prostě ředkviček od babičky už moc, tak je naložíme ke grilovanému masu nebo jako přísadu do salátů. Můžete je zabalit s fazolemi do tortilly nebo jimi dochutit falafel v pitě. V lednici naložené ředkvičky vydrží až měsíc. Pokud máte rádi ostřejší chutě, doporučuji přidat pár kuliček barevného pepře a papričky nakrájet najemno. Tak tedy dobré chutnání a bez povídání! :)
Recept na ředkvičkové pickles
Suroviny:
2 hrsti ředkviček na plátky
1/2 hrsti oranžové mrkve na plátky
1/2 hrsti žluté mrkve na plátky
1/2 hrsti fialové mrkve na plátky
1 hrst sekané petrželové natě
5 ks malých červených chilli papriček
1 hrnek bílého vinného octa
1/2 hrnku červeného vinného octa
1 hrnku třtinového cukru
Postup:
V kastrůlku na mírném plameni rozpustíme cukr v octu a necháme zchladnout. Pěknou syrovou mrkev a ředkvičky pečlivě omyjeme. Pokud je mrkev hezká, nemusíte loupat. Odřízneme kořínky, zbytky natě a všechnu zeleninu nastrouháme na tenká kolečka. Hladkolistou petržel nasekáme podle libosti. Všechnu zeleninu promícháme a vrstvíme do sklenice. Prokládáme papričkami, které jemně nařízneme podél. Nakonec zalijeme nálevem. Necháme v chladu týden uležet a podáváme ke grilovanému masu a na saláty.