Shodují se, že bez spolehlivého vybavení kouzla neprovedete. Nedají dopustit na:
- gril s poklopem, plynový se snadno reguluje a jeho provoz není tak drahý jako u grilu elektrického, který však stačí jen zapojit do zásuvky a jedete. Gril na uhlí dodá jídlu i vám charakteristickou vůni.
- teploměr – vpichový s dlouhou jehlou slouží k určení vnitřní teploty masa. Víte tak, jak je maso propečené. Vpichuje se do nejvyšší části masa mimo kost a po zjištění teploty ho vyjměte. Naopak zabudovaná termosonda přímo ve víku ukazuje, na jakou teplotu je gril rozpálený. Lze ji i dokoupit.
- startér neboli zapalovací komín – rozhodnete se, že chcete grilovat, přijdete ke grilu, nasypete do tohoto neocenitelného pomocníka uhlí či brikety, zapálíte je, dáte si pivo a po 15–20 minutách vysypete stejnoměrně rozpálené palivo do grilu, nasadíte mřížku a můžete začít.
Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vede veleúspěšnou restauraci Café Imperial a komornější Divinis.
Kromě toho, že pomáhá gastronomickým podnikům na nohy v pořadu Ano, šéfe!, natočil i skvělý pořad ze své farmy Rozpal to, šéfe! Ve stejnojmenné kuchařce představuje 91 nápaditých jídel z grilu od snídaně po večeři a nezapomíná ani na drinky. A komu by to nestačilo, pořídí si jeho druhou kuchařku Grilování se 140 moderními recepty.
Rada nad zlato:
Nakupte ty nejlepší suroviny, které si můžete dovolit, v množství akorát na jednu porci pro každého. Nepořádáte přežíračku, ale přátelské setkání s výborným jídlem a pitím. Všechny přísady a vybavení si připravte na jedno místo poblíž grilu, dodržte recept a grilování si užívejte. Nejde o soutěž, ale o zábavu. Vaši hosté pohodu ocení mnohem víc než hory studeného jídla.
Steak v kávové marinádě
4 steaky z vysokého roštěnce po 250 g a výšce 2,5 cm
extra panenský olivový olej na potření
Marináda
1 lžička římského kmínu, opraženého
35 g zrnkové kávy
½ lžičky chilli koření
¾ lžičky sladké papriky
špetka mořské soli a čerstvě mletého pepře
Postup:
Římský kmín a zrnka kávy rozemelte nebo rozdrťte v hmoždíři a promíchejte s chilli kořením, paprikou, solí a pepřem. Steaky důkladně potřete olejem a vetřete do nich připravenou směs. Přetáhněte potravinářskou fólií a nechte 20–30 minut odpočinout při pokojové teplotě.
Mezitím rozpalte příklopný gril na teplotu 230–290 °C, steaky rozložte na rošt, přiklopte a grilujte na středně propečený stupeň asi 8–10 minut. V polovině je otočte. Hotové steaky sejměte z grilu a nechte ještě 3–5 minut odpočívat, než do nich zakrojíte.
Zdeněk Marcín
Dvorní šéfkuchař Pražského kulinářského institutu, který laskavým způsobem naučí vařit skutečně každého.
Sám své znalosti a dovednosti zdokonaloval po světě, a tak ho nezaskočí žádný zvídavý dotaz. Od května do září vás v Pražském kulinářském institutu naučí na kurzech vaření připravovat nejlepší burgery, různé úpravy masa a také perfektně ovládnout váš gril.
Rada nad zlato:
Mnoho lidí dělá při grilování chybu, že jsou nedočkaví a gril nenechají pořádně rozpálit. Já rád používám gril na dřevěné uhlí, i když práce s ním je trochu náročnější, ale myslím, že výsledek je lepší a přirozenější. U správně rozpáleného grilu na dřevěné uhlí by všechny uhlíky měly mít stejnou barvu a černá to není. Správnou teplotu poznáte podle toho, že uhlíky pokrývá vrstva šedého popela. Rozpálení urychlí tzv. startovací komínek, který je dobré použít i když do rozpáleného grilu uhlí přisypáváte. Zaručíte tak, že vám neklesne teplota.
A nezapomeňte na péči o gril po skončení party, jen tak vám bude dlouho a dobře sloužit. Rošt vyčistěte ještě dokud je gril rozpálený. Nechte ho vypálit a pak jen očistěte příslušnou špachtlí a vhodným železným kartáčem. Nakonec ho natřete vhodným tukem, hlavně rošt litinový. Vychladlý popel vždy vysypte a odstraňte všechny nečistoty a mastnoty z vnitřní a vnější části grilu.
Pražma se zeleninou
Jednoduchý recept, který rád připravuji ve volnu na chalupě.
1 větší mrkev
1 petržel
1 fenykl
4 pražmy (á 400–600 g)
olivový olej na potření
sůl
K podávání
4 lžíce extra panenského olivového oleje
4 lžíce citronové šťávy
1 hrst nahrubo nasekané hladkolisté petržele
bílý chléb
Postup:
Zeleninu oloupejte, omyjte, nakrájejte na tenké nudličky a promíchejte. Ryby zbavte šupin, omyjte, osušte, potřete olivovým olejem, osolte zevnitř a zvenku. Do břišní části vložte zeleninu a rybu položte na grilovací rošt potřený špekem. Rozpálený gril by měl mít teplotu 180–200 °C. Grilujte z každé strany 6–8 minut, až je ryba měkká a šťavnatá. Musí být propečená, ale ne vysušená. Extra panenský olej promíchejte s citronovou šťávou a petrželkou, přelijte přes rybu a podávejte s bílým chlebem.
DJ BBQ
Hvězda FOOD Tube, specializovaného kanálu jen na jídlo Jamieho Olivera, který tohoto amerického mistra grilu objevil.
Jižan ošlehaný sluncem i životem, Christian Stevenson, griluje od svých osmi let, když po rozvodu zůstal u otce, a taky je uznávaným DJem. Představte si spojení těchto dvou vášní, pusťte uzdu své fantazie a získáte mlhavou představu o kreacích DJ BBQ. Srší nápady, strhne vás k vaření a s grilem dokáže neskutečné věci. Sledovat ho můžete na Youtube, nebo si pořiďte jeho BBQ kuchařku, kterou přeložila uznávaná gastronomická novinářka Jitka Rákosníková. Najdete v ní třeba tyto rumboží žebírka.
Rada nad zlato:
Ohromující vůně pokrmu docílíte dřevěnými chipsy neboli odštěpky. Z ořechu a dubu se výborně hodí k rybě nebo vepřovém, třešňové a jablečné dodají jemnou sladkost hovězímu i jehněčímu. Namočte polovinu chipsů do vody alespoň na 1 hodinu, slijte, promíchejte se suchými odštěpky a vsypte na rozpálené uhlíky.
Rumboží žebírka
K takhle grilovanejm žebírkům mě přived můj kámoš Tim. Začal s bourbonem, pak jsme se pustili do pokusů s rumem. Bral mě jeho recept, takže jsem si s ním začal pohrávat, no a teď tu máme – rumboží žebírka.
1,5 kg vepřových žebírek bez membrány
mořská sůl a čerstvě mletý pepř
Pasta
5 lžic javorového sirupu
2 lžičky pasty z chilli papriček chipotle
1 lžíce mletého zázvoru
1 lžíce worcesterské omáčky
1,5 lžičky mleté sladké papriky
1,5 lžičky mletého římského kmínu
1 lžička čínského koření pěti vůní
½ lžičky mletého muškátového oříšku
Omáčka
4cm kousek zázvoru, oloupaného
3–4 stroužky česneku, oloupané
125 ml kečupu
60 ml tmavého rumu
1 lžíce worcesterské omáčky
3 lžíce jablečného octa
1 lžička dijonské hořčice
½ lžičky drcených chilli vloček
50 g vláčného tmavého přírodního cukru
Postup:
Přísadu na pastu a 2 lžičky soli promíchejte v misce. Žebírka osušte kuchyňským papírem, položte je na plech a celá potřete pastou. Zabalte je do potravinářské fólie a nechte v ledničce marinovat nejméně 6 hodin nebo lépe přes noc.
Až se budete chtít pustit do grilování, žebírka vyndejte z ledničky, otřepejte z nich přebytečnou pastu a nechte je dosáhnout pokojové teploty. Mezitím si připravte gril metodou půl na půl (na polovině grilu žhavé uhlíky, na druhé jen doutnající) – potřebujete střední nepřímou teplotu. Do grilu dejte mimo uhlíky odkapávač. Gril přiklopte a nechte rozehřát na 180 °C.
Odtrhněte kus extra silného alobalu zhruba na délku paže a žebírka do něj pevně zabalte. Balíček položte nad nepřímý žár, gril přiklopte a žebírka takto grilujte asi 2 hodiny, nebo dokud nebude maso měkké a nezačne odpadávat od kostí. Nezapomínejte zhruba každých 45 minut doplňovat gril horkými uhlíky. Mezitím si do kastrůlku nastrouhejte zázvor a česnek a postavte na sporák. Přidejte zbytek přísad na omáčku a 80 ml vody. Na mírném plameni za občasného promíchání povařte asi 20 minut, nebo do zhoustnutí. Osolte, a opepřete podle chuti a dejte stranou.
Žebírka vybalte z alobalu a celá potřete BBQ omáčkou a šťávou, kterou pustila. Vraťte je na nepřímý žár na dalších 30 až 40 minut a grilujte pod poklopem, až budou křehká a zlatá. Každých 10 minut je dobře potírejte. Přesuňte je na prkýnko a nechte je 5 minut odpočívat, pak krájejte na porce. Pochutnáte si na nich, poněvadž tyhle žebra fakt píšou!
Kateřina Winterová
Herečku, zpěvačku kapely Ecstasy of Saint Theresa, bloggerku a jednu ze dvou protagonistek úspěšného televizního pořadu Herbář určitě znáte, na Tchiboblog.cz píše své oblíbené zdravé recepty docela často. Ale griluje taky?
„Jasně, pokud nepřepalujeme tuk, nenecháváme ho odkapávat do žhavých uhlíků a maso nepodáváme s kilem majonézy, je to naprosto skvělá příprava jídla v létě. Na chalupě si ho užíváme skoro každý večer, je to rychlé, voňavé a děti se s radostí připojí.“
Pečená růžičková kapusta
500 g růžičkových kapustiček
150 g sušené šunky
šťáva z ½ citronu
Postup:
Kapustičky očistěte a rozpulte. Na grilovací jehlu střídavě napichujte polovinu kapustičky a plátek šunky. Grilujte zhruba 10 minut a zakápněte citronovou šťávou.