Často se u nás doma i v mém šatníku najdou věci, kterým by pomohla jen malá změna, aby byly jako nové. Mám ráda, když se věci recyklují a změna barvy často pomůže vdechnout nový vzhled.
Černý čaj, kurkuma i avokádo jako barva na oblečení
Existuje spousta přírodních surovin, kterými můžete barvit! Já jsem vyzkoušela tři, které jsou snadno dostupné. Při barvení myslete na to, že přírodně nabarvené textilie budou v jemných tónech a po uschnutí ještě zesvětlí.
Béžová krajka díky černému čaji
Našla jsem staré krajky, které sice byly bílé, ale flekaté. Chtěla jsem je sjednotit na hezkou přírodní barvu. Uvařila jsem v hrnci hodně silný černý čaj (pokud nemáte sypaný, vysypte do hrnce obsah sáčků), přecedila hustým cedníkem a na hodinu do teplého odvaru krajky ponořila. Potom jsem je pořádné vymáchala a nechala chvíli v octovém roztoku. Po vysušení jsem se radovala z krásných přírodních odstínů béžové barvy. Podobných tónů můžete docílit i při barvení kávou.
Kurkumové odstíny žluté
Kurkuma se teď těší velké oblibě. Je zdraví prospěšná, ale i sytě a intenzivně barví – hezkou teplou žlutou barvou. Kurkumu jsem si koupila mletou. Stačí přibližně 2 kávové lžičky do 5 l barvicí lázně. Nechte ji vařit asi 30 minut a pak vložte látku do hrnce, ponořte a nechte ji tam několik minut nebo déle, podle toho, jak intenzivní barvu chcete. Obarvenou látku z roztoku vytáhněte a propláchněte studenou vodou. Teď už jen stačí látku nechat uschnout na sušáku. :-)
Pozor na žluté ruce
Kurkuma je silné barvivo. Pokud si nechcete zašpinit ruce, doporučuji použít rukavice.
Pudrově růžová od avokáda
Pudrově růžová je trendy, a tak jsem sáhla po avokádu, které překvapivě tuhle barvu dokáže vykouzlit. K snídani si můžete dát oblíbený avokádový toust a ze zbylých slupek a pecek pak obarvíte třeba tričko. Avokádové slupky i jádra je potřeba pořádně očistit. Slupky od zelené dužiny a z jader oloupejte hnědé slupky. Očištěné slupky a jádra rozkrájejte na menší kousky a dejte do hrnce. Pak jen zalijte vodou a přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni několik desítek minut a vložte látku do odvaru. Máčejte tak dlouho, jak intenzivní barvu si přejete – čím déle, tím bude tmavší. Nakonec látku důkladně propláchněte studenou vodou a nechte uschnout.
Tip na další přírodní barviva
- zelená – špenát, listy černého bezu, zelený čaj
- fialová – borůvky, červené zelí, růže
- růžová – višně, jahody, maliny, třešně
- žlutá až oranžová – cibule, kari, mrkev, šafrán, heřmánek
- červená – sušený ibišek, červená řepa, červená cibule
- hnědá – káva, vlašský ořech, cibulové slupky
- modrá – ostružiny, borůvky
6 věcí, které je dobré znát před barvením
Než se do toho pustíte, mám pro vás několik tipů, které se vám budou určitě hodit.
- Zvolte správný materiál: Nejlépe se hodí přírodní materiály, jako je len, bavlna nebo hedvábí.
- Nepodceňte přípravu: Přírodní barvy opravdu barví a úklid po barvení může být delší než samotné barvení. Je potřeba si připravit starší hrnec a na barvení použít rukavice.
- Vytvoříte si vzorník: Je dobré si zkoušet intenzitu barvy. Přírodní látku nastříhejte na menší kousky a každý z nich na různou dobu ponořte do zvoleného roztoku. Vysledujete si tak intenzitu barevného odstínu a najdete si tu co se vám nejvíc líbí.
- Pozor na sluníčko: Nabarvené textile nesušte na přímém slunci, protože přírodní barvy jsou citlivé na sluneční světlo a mohly by rychle změnit odstín.
- Fixace na závěr: Nakonec je dobré barvu fixovat. Do octové lázně (dávám asi 1 hrnek octa na 8 hrnků vody) vložte nabarvenou textilii a nechte ustálit. Názory na dobu ustalování se různí a pohybují se od jedné hodiny do celonočního máčení. Když barvíte rostlinná vlákna jako je bavlna nebo len přidejte do lázně ještě trochu sody.
- Praní: Přírodně obarvená látka při prvním praní ještě trochu pustí. Proto doporučuji prát v ruce nebo v pračce na jemný program a nízkou teplotu.
Přírodně barvené oblečení v Tchibo
V kolekcích Tchibo najdete oblečení barvené přírodní cestou. Pro své přírodně barvené textilie používáme výlučně barvy získané upcyklací rostlinných zbytků, například červené řepy. Tento přístup snižuje spotřebu vody a energie a přispívá k ochraně zdrojů a klimatu.