Právě čtete

Pot-pourri

14762  
Sdílet: 

Pot-pourri

Vůbec jsem nevěděla, že pravé klasické pot-pourri se připravuje několik týdnů dopředu v uzavřené nádobě a proces provoňování surovin pot-pourri se doslovně překládá z francouzštiny jako „shnilý hrnec“. Tak praví internetová knihovna. Musím se přiznat, že některá kupovaná pot-pourri mi nevoní. Myslím si, že to bude hlavně kvůli přídavku umělých chemických parfémů a aromat.

2. 12. 2016 2 min. čtení Kateřina Winterová
Pot-pourri

Moje rychlé pot-pourri, tedy voňavá miska, je jiné. Plné kvalitních surovin a vůní přírody, které si může dovolit každý. Neprovoní sice celý byt, ale pokaždé, když si i po delší době přivoním ke svému výtvoru, mám hned lepší náladu. Možná i lehce nostalgickou, hlavně o Vánocích. Takové voňavé nádoby a vůbec byliny se používaly k provonění příbytků už od pradávna. Na hradech se ve středověku sypaly sušené byliny na podlahy, a jak se po nich šlapalo, uvolňovaly se jejich vůně do místnosti. Mně tedy stačí tahle pot-pourri miska, do které samozřejmě můžete přidat i šípky, sušené květy růžiček, dřívka napuštěná éterickými oleji, sušenou mátu nebo rozmarýn, ale třeba i kávu a kakao. Zkrátka si s vůněmi a ingrediencemi pohrajte a přizpůsobte si je náladě a příležitosti. Letos se na Vánoce už moc těším a vím, že si s dětmi při výrobě pot-pourri, která bude zaručeně na poslední chvíli, vyhrajeme. A kdo bude mít nejhezčí?

POTPURY 6.12.2015 stateo00825

Jak vyrobit pot-pourri

Suroviny

špičky větviček jehličnatých stromů (smrk, borovice)
sušená kolečka citrusů (pomeranč, limeta)
sušená jablka a hrušky
svitky skořice
mandle ve skořápce
badyán celý
hřebíček
sypaný čaj silně aromatický
přírodní éterický olej (citrusy, růže, jehličí, jasmín…)

Postup

Nejprve si nakrájíme citrusy na kolečka, asi tak 3-5 mm silná, a necháme do příštího dne usušit v teple, třeba na radiátoru. Poté si připravíme oblíbenou zdobnou misku. Na dno nasypeme vrstvu čaje. Větvičky zastřihneme tak, aby lehce přesahovaly naši nádobku, a postavíme je do ní. K větvičkám přiložíme i skořici a postupně dekorujeme misku zbylými surovinami. Nakonec přidáme mandle zakápnuté pár kapkami oblíbeného éterického oleje. Takto nazdobenou voňavou misku můžeme postavit na slavnostně prostřený stůl nebo třeba na pracovní místo k počítači.

potpury svetlejsi 6.12.2015 stateo01351

POTPURY 6.12.2015 stateo01384

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články