Právě čtete

Margherita od mistrů pizzařů

18155  
Sdílet: 

Margherita od mistrů pizzařů

Nejoblíbenější pizza na světě je tak jednoduchá, že se na ní můžete perfektně naučit přípravu tohoto obloženého plochého chleba typického pro italskou kuchyni. Její geniálně zkomponovaná chuť slouží jako měřítko schopností v soutěži o nejlepší pizzu či pizzaře.

24. 8. 2015 2 min. čtení Redakce
Margherita od mistrů pizzařů

A pak je to taky jediná pizza se známým původem. Vznikla už v roce 1889 v Neapoli k uctění návštěv královny Margherity – svými barvami totiž symbolizuje vlajku Itálie.

Náš recept na ni jsme získali od jedněch z nejlepších pizzařů v ČR Pavla Roubíčka a Romana Štrby z vyhlášené pražské pizzerie Grosseto. Minulý týden nám už vysvětlili, jak dobrou pizzu poznat, a jako pokračování tu od nich máme návod na přípravu chutné a křupavé pizzy pro kohokoliv.

Suroviny jsou rovnou na 6 pizz, protože počítáme, že každý v rodině a vašem okolí bude chtít svou vlastní. :)

IMG_5986

Těsto

500 ml vlažné vody
10 g krupicového cukru
50 ml olivového oleje + 1 lžička na potření těsta
10 g čerstvého droždí
1 kg hladké mouky
30 g soli 

Margherita obloha

180 g konzervovaných rajčat odrůdy San Marzano
2 špetky soli
1 lžička olivového oleje
125 g buvolí mozzarelly
6 lístků bazalky

Na těsto zamícháme všechny suroviny v míse a vypracujeme hladké těsto. Naporcujeme na 6 stejných kusů, vytvarujeme z nich bochánky, potřeme je olivovým olejem a zakryjeme potravinářskou fólií. Necháme kynout zhruba 3 hodiny při pokojové teplotě, uložíme do lednice a necháme odpočinout do druhého dne.

Na Margheritu rozmixujeme rajčata a promícháme je se solí a olivovým olejem. Mozzarellu nakrájíme na plátky silné zhruba 3 mm.

Těsto na pizzu roztáhneme prsty nebo vyválíme na plát o průměru 32 cm, položíme na pečicí papír, potřeme rajčatovým sugem a poklademe plátky mozzarelly.

Troubu rozpálíme na nejvyšší teplotu a dovnitř vložíme plech nebo plochý kámen, na kterém budeme pizzu péct, aby se rozpálil. Pizzu vložíme na rozpálený plech či kámen do horké trouby a pečeme zhruba 5 minut tak, aby okraje pizzy zezlátly a byly křupavé. (Správná teplota na pečení pizzy v pizzeriích je 400 °C, u neapolské pizzy dokonce 500 °C, čehož dosáhneme pouze v peci na pizzu.) Po upečení ozdobíme lístky čerstvé bazalky, pokapeme olivovým olejem a hned podáváme.

IMG_5966

IMG_5975

IMG_5989

IMG_5998

IMG_6008

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články