Právě čtete

Osvědčené rady pro vaření s dětmi

14353  
Sdílet: 

Osvědčené rady pro vaření s dětmi

Cokoliv chceme děti naučit, nechme je to okoukat nebo zkusit formou hry. Děti si rády hrají a hry, ve kterých mají svou roli, jsou nejvděčnější. Zvlášť, když je jim v rámci ní svěřen „důležitý“ úkol.

21. 8. 2015 3 min. čtení Sexy Mamas
Osvědčené rady pro vaření s dětmi

Pokud přemýšlíte, jak naučit děti respektu k jídlu, zkuste je v kuchyni zapojit do příprav. Pochopí, že uvařit dobrý oběd nebo večeři stojí maminku (někde tatínka) čas i práci. Možná vám začnou rády pomáhat, aby bylo rychleji uvařeno a zbylo více času na hraní.

Vaření můžete pojmout jako hru, pozvat další maminky a vytvořit pro děti zábavné odpoledne, kdy si společně připravíte něco dobrého. Děti se zabaví a naučí se něco nového.

Pro malé kuchaře je ideální italská kuchyně. Děti mají rády pizzu a těstoviny a jejich přípravu zvládnou s pomocí rodičů snadno. Uvidíte, že ta jejich malinká dětská pizza, na kterou si budou moci dát to, co mají rády, jim bude chutnat úplně jinak.

Začít můžete těstem. Starší děti mohou vážit mouku, mladší drobit droždí na kvásek, přilévat olivový olej, solit. Kynuté těsto je pro děti jako malý zázrak (pokud vykyne). A než vykyne, poproste malé kuchaře o pomoc s loupáním a mačkáním česneku, mícháním salátu, vydlabáváním rajčatové dužiny na přípravu tomatového suga a ty starší a odvážné o nastrouhání sýru.

Kdo má děti, ví, že nejlepší hračkou je to, co není hračka. A kdo to ještě neví, nechť dá dítěti do rukou třeba hmoždíř nebo kuchyňskou minutku.

Kuchyňské pomůcky ale vážně nejsou hračky, u všech činností proto buďte s dětmi a dbejte na jejich bezpečí. Dětská fantazie pracuje na plné obrátky a nikdy nevíme, jaký další způsob využití pro kuchyňskou pomůcku vymyslí.

Řekněme si to narovinu, vaření s dětmi není pro každého. Rodiče by měli být vstřícní, trpěliví, tolerantní, obezřetní, psychicky odolní a hlavně by neměli být pedanti na pořádek. Dětem je totiž úplně jedno, že mouky je víc pod stolem a na nich samotných než na silikónové pracovní podložce, na které měly těsto válet. A ono je to opravdu jedno, jen se v tu chvíli musíte oprostit od myšlenek na závěrečný úklid. Myslete na to, že jim předáváte nové zkušenosti.

Dobrá rada na závěr, než se pustíte do vaření, rozdělte dětem barevné utěrky, do kterých si budou moci utírat ručičky, a vymezte jim pracovní prostor. Čím menší bude, tím kratší dobu pak budete uklízet.

No a teď už se pojďme podívat přímo na to, co si s nimi například můžete doma vytvořit.

Dětské mini pizzy:

600 g hladké mouky
1 žloutek
4 dcl vody
½ droždí
1 lžíce mořské soli
1lžíce cukru
5 lžic mléka
5 cl olivového oleje extra virgin

Ingredience na pizzu:

šunka, sýr, oregano, bazalka, česnek, rajčatové sugo…

Postup:

Do vlažného mléka rozdrobte droždí a společně s cukrem a trochou mouky smíchejte v hladkou kašičku. Misku nechte v teple, aby mohlo droždí začít kynout. Mouku nasypte do větší mísy, osolte ji, přidejte žloutek, olivový olej, dále aktivovaný kvásek a pomalu za stálého míchání přilévejte vlažnou vodu. Vypracujte hladké pružné těsto. Dejte ho do tepla minimálně na 40 minut kynout.

Těsto pak děti mohou vyválet a malá kolečka vykrajovat skleničkou nebo vykrajovátkem. Nebo mohou z malých kousků těsta tvořit placičky rukama. Když jim ručičky namažete olivovým olejem, nebude se jim těsto lepit na prsty. Ingredience na pizzu připravte dětem do malých misek, aby si každé na tu svou mohlo dát to, co má rádo. Pečte v předehřáté troubě na 220 až 250 stupňů 8 až 12 minut (podle velikosti pizzy).

Nechte vychladnout a můžete servírovat.

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články