A pak je to taky jediná pizza se známým původem. Vznikla už v roce 1889 v Neapoli k uctění návštěv královny Margherity – svými barvami totiž symbolizuje vlajku Itálie.
Náš recept na ni jsme získali od jedněch z nejlepších pizzařů v ČR Pavla Roubíčka a Romana Štrby z vyhlášené pražské pizzerie Grosseto. Minulý týden nám už vysvětlili, jak dobrou pizzu poznat, a jako pokračování tu od nich máme návod na přípravu chutné a křupavé pizzy pro kohokoliv.
Suroviny jsou rovnou na 6 pizz, protože počítáme, že každý v rodině a vašem okolí bude chtít svou vlastní. :)
Těsto
500 ml vlažné vody
10 g krupicového cukru
50 ml olivového oleje + 1 lžička na potření těsta
10 g čerstvého droždí
1 kg hladké mouky
30 g soli
Margherita obloha
180 g konzervovaných rajčat odrůdy San Marzano
2 špetky soli
1 lžička olivového oleje
125 g buvolí mozzarelly
6 lístků bazalky
Na těsto zamícháme všechny suroviny v míse a vypracujeme hladké těsto. Naporcujeme na 6 stejných kusů, vytvarujeme z nich bochánky, potřeme je olivovým olejem a zakryjeme potravinářskou fólií. Necháme kynout zhruba 3 hodiny při pokojové teplotě, uložíme do lednice a necháme odpočinout do druhého dne.
Na Margheritu rozmixujeme rajčata a promícháme je se solí a olivovým olejem. Mozzarellu nakrájíme na plátky silné zhruba 3 mm.
Těsto na pizzu roztáhneme prsty nebo vyválíme na plát o průměru 32 cm, položíme na pečicí papír, potřeme rajčatovým sugem a poklademe plátky mozzarelly.
Troubu rozpálíme na nejvyšší teplotu a dovnitř vložíme plech nebo plochý kámen, na kterém budeme pizzu péct, aby se rozpálil. Pizzu vložíme na rozpálený plech či kámen do horké trouby a pečeme zhruba 5 minut tak, aby okraje pizzy zezlátly a byly křupavé. (Správná teplota na pečení pizzy v pizzeriích je 400 °C, u neapolské pizzy dokonce 500 °C, čehož dosáhneme pouze v peci na pizzu.) Po upečení ozdobíme lístky čerstvé bazalky, pokapeme olivovým olejem a hned podáváme.