Právě čtete

Mrkvánky z poslední loňské mrkve

39349  
Sdílet: 

Mrkvánky z poslední loňské mrkve

V tomhle zákusku není ani špetka přidaného cukru. A to mě baví. Sladkost dodají domácí povidla, té se docílí pomalým a pečlivým svářením zralých švestek na podzim. Ty pak najdu ve sklínce, jak říkala babička, v zimě ve spíži a vrazím je do mrkvového těsta.

25. 2. 2016 2 min. čtení Kateřina Winterová
Mrkvánky z poslední loňské mrkve

Ano, už je na čase vyhrabat z písku či pilin, ve sklípku uloženou, poslední mrkev z podzimní sklizně na světlo. Dobrá nerychlená, v mém případě domácí farmářská mrkev je ještě pořád nasládlá a chutná, i když už ne tak šťavnatá. A ta se právě v případě mrkvánků hodí.

Zbytečně moc tekutiny by vyžadovalo o to víc mouky a to by se nám vůbec nehodilo. Máslíčko si pěkně do mouky nastrouhejte. Bude se vám s ním lépe pracovat a hnětení těsta rukama bude o to rychlejší. Celé je to vůbec rychlovka. A myslím, že skvělá příležitost na pečení s dětmi. Však mě také na tento recept navedla naše fotografka Petra. Její děti se po mrkváncích můžou utlouct. A já taky.

A jestli nemáte sklep s vlastní mrkví a home made povidla, tak se taky nic neděje. Bio mrkev se dá koupit už v supermarketu a meruňková marmeláda od mamky bude určitě taky fajn. A pozor! 4. dubna se slaví celosvětový Den mrkve. To máte dost času si tuhle dobrotu ozkoušet a oslavovat skvělou oranžovou zeleninu pro její léčivé účinky na oči klidně celý rok.

mrkvanky_MG_2474

Suroviny:

210 g špaldové mouky
140 g nastrouhané mrkve
140 g másla
1/2 prášku do pečiva s vinným kamenem
povidla

Postup:

Mouku smícháme na vále s kypřícím práškem, přidáme mrkev a postrouháme máslem. Rukama vytvoříme pěkné těsto, které vyválíme válečkem na pomoučeném vále asi na 2-3 mm tloušťky, a rádýlkem nebo nožem vykrájíme čtverce. Ty naplníme povidly a přehneme do tvaru šátečku. Vidličkou stlačíme okraje trojúhelníčků k sobě. Pečeme na 180 °C asi 30 minut.

mrkvanky_MG_2618

mrkvanky_DSC0655

mrkvanky_MG_2679

mrkvanky_MG_2692

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články