Za chalupou máme celý sad bezu a každý rok nasuším tři velké pytle bezového čaje, udělám 30 litrů šťávy a celý měsíc do konce června si dávám kosmatice. Bez je prostě skvělý. Suchý květ je perfektní při léčbě nachlazení. A neznám moc lepších čajů než bezový čaj s medem a citrónem. Když si do něj navíc přidáte jablečný mošt… A navíc je tak lehké si bez nasbírat.
Právě rozkvetl, kvete skoro měsíc, a když tomu dáte 2-3 hodinky, uděláte si zásobu na celý rok.
Kosmatice
2 vejce
1/4 l mléka
120 g mouky
slaná verze: sůl a parmazán
sladká: med, agáve sirup nebo javorový sirup
Připravte si těsto podobné palačinkovému, přidejte tam jen trochu více medu, javorového nebo agáve sirupu, případně pampeliškového medu. Květenství namočte šťopkou nahoru v těstíčku a zprudka smažte na pánvi z jedné strany do zlatova. Poté odstřihněte stopku a osmažte z druhé strany. Takto připraveným řízkům se říká kosmatice, což je starý výraz pro bez. Mohou se dělat jak nasladko, tak na slano.
Recept na bezovou šťávu
Na pět litrů potřebujete:
300 květů bezu
5 l vody
5 kg cukru
20 citrónů
Jeden nebo dva litry bezové šťávy se moc nevyplatí vařit. Takže nasbírejte zhruba 300 květenství, ale nemusíte šetřit, čím více, tím lépe. Zalijte pěti litry vody a nechte jeden až dva dny louhovat přikryté v chladu. Důležité je, aby se vám pyl smyl co nejvíce do vody. Můžete občas zamíchat. Zceďte přes plátno a přidejte 5 kg cukru a zhruba 20 citrónů. Můžete i více, čim je šťáva kyselejší, tím lépe. Cukr míchejte tak, až se plně rozpustí. Šťávu zavařte při 80 stupních. Pak nechte vychladnout a hurá, už si můžete nalít do sklenic a vychutnat si vlastnoruční čerstvý drink.
PS: Pokud bezu nasbíráte více, květ si pak nasušte. Sbíráme ho za sucha. Sušíme ihned po sběru v temnu, ideálně na půdě maximálně při 40 stupních, dokud se neláme. Pak ho opatrně skladujte v papírových sáčcích.