Právě čtete

Jak moc je důležité správně si vybrat ponožky

4034  
Sdílet: 

Jak moc je důležité správně si vybrat ponožky

Léto končí a s ním i období sandálků a žabek. Pomalu si zase začínáme nazouvat plné boty nejen na sport, ale i na běžné nošení. A do nich samozřejmě patří ještě ponožky.

29. 9. 2015 4 min. čtení Adéla Zrzavá
Jak moc je důležité správně si vybrat ponožky

Znali je již staří Římané a ve středověku byly symbolem čistoty. Ponožky eliminují zápach z propocení a omezují vznik plísňových onemocnění. Jejich hlavním úkolem by mělo být udržovat naše chodidla v suchém a zdravém prostředí. Zaslouží si přece pohodlí, komfort a péči. Nosí nás po světě a musí vydržet tíhu celého těla nejen při chůzi, ale i běhu, skocích a všech pohybech.

Za poslední léta si hodně lidí už zvyklo používat na odlišné aktivity speciální obuv. Opravdu to má svůj smysl. Výrobci se snaží za pomoci nejrůznějších inovací produkovat kvalitní boty přesně uzpůsobené na konkrétní pohyb. Takže když budete například běhat v botách na basket, tenis nebo na volný čas, může se vám stát, že si za nějakou dobu zničíte nohy.

Povědomí o důležitosti správných bot je snad na dobré cestě. Můžeme se tedy posunout o krok dál k ponožkám. Jejich výběr bychom také neměli podceňovat. Liší se totiž použitým materiálem, střihem, technologií výroby a funkcí, pro kterou jsou určeny. Neměli bychom zapomínat ani na rozdíl v ponožkách na letní a zimní aktivity. V teplejší části roku je určitě lepší nosit ponožky s tzv. cool efektem, které zajišťují chladivý pocit a omezují pocení. V zimních měsících volte raději silnější termo ponožky z hřejivého materiálu.

Ponožky na běh

FullSizeRender

Ponožky jsou nedílnou součástí běžeckého oblečení, na kterou bychom neměli zapomínat. Říká se, že základem je správná běžecká obuv, což je samozřejmě pravda. Pokud ale zvolíte špatné ponožky, které vám způsobí puchýře, tak vám ani ty nejdražší boty nepomůžou.

Běžecké ponožky by měly být příjemné na dotek, měkké a v nejvíce zatěžovaných místech, což je hlavně pata a špička, více vyztužené. Často obsahují přídavné materiály jako stříbrná vlákna nebo bambus, které rychle odvádí vlhkost a zápach. Můžou mít dokonce protiplísňový efekt. Dělíme je podle výšky na kotníkové, střední nad kotníky a podkolenky. Hodně oblíbené mezi běžci jsou podkolenky kompresní, které zlepšují proudění krve a také zmenšují bolestivost svalů.

V zimních měsících je obzvláště důležité, abyste zakryli achilovky a nevystavovali je zbytečnému riziku v podobě chladného počasí. Do kvalitních běžeckých ponožek se vyplatí investovat, váš běh bude tak mnohem příjemnější. A jeden tip na závěr. Tak jako se nedoporučuje vzít si na závod nové boty, tak i ponožky byste měli mít vyzkoušené, než si stoupnete na start. Předejdete tak nepříjemným překvapením na trati.

Ponožky do fitness

FullSizeRender-2

Jak bylo zmíněno již u běhu, i ponožky do fitness centra by měly splňovat určité požadavky. Z hygienického hlediska by měly být prodyšné a odvádět pot. Důležité je samozřejmě pohodlí a příjemný funkční materiál, který může být i antibakteriální.

Přednost by měly dostat bezešvé ponožky, které zabraňují tvorbě puchýřů, otlaků a odřenin. Mohou mít také fixační pruh přes nárt, který jim pomáhá lépe držet na svém místě při pohybech všemi směry, nebo odlehčené zóny pro lepší únik vlhka. Cvičení probíhá většinou uvnitř, takže si můžeme dovolit krátkou kotníkovou verzi, která vypadá v botě elegantněji.

Ponožky na běžné nošení

IMG_3832

Ponožky na volný čas používáme v podstatě celý život. Když jsme byli menší, tak jsme nechápali, proč je problém mít na patě díru a když je jedna z ponožek jinak modrá. V pubertě jsme si zakládali na značkových ponožkách a posmívali se spolužákům, kteří nosili ponožky v sandálech. A jak je tomu dnes? Z ponožek se stala neoddělitelná součást moderního člověka.

Jednobarevné, co nejméně nápadné ponožky? Právě naopak. Současný trend je mít ponožky co nejbarevnější, nejzajímavější a aby byly ideálně co nejvíce vidět. Vhodným materiálem je bavlna, přídavným materiálem může byt například elastan, který udržuje jejich tvar.

Ponožky na doma

IMG_3830

Po celodenním chození a běhání v botách s ponožkami chceme mít doma už jen volnost a pohodlí. Nejlepší je být samozřejmě naboso, ale zimomřivější povahy za podzimních a zimních večerů určitě sáhnou po svých oblíbených vlněných ponožkách od babičky. A je to dobře. Proti pocitu studených nohou se má bojovat právě teplými ponožkami. Nikdo přece nechce nastydnout od chladné podlahy. Navíc v soukromí si můžeme dovolit nosit i různé legrační vzory, barvy a obrázky, které při odchodu do práce necháváme ve skříni.

A co dělat, když se už potřebujete se starými ponožkami nebo s těmi, které zůstávají velmi často po praní single, rozloučit? Než je vyhodíte, můžete s nimi ještě utřít prach, umýt okna nebo z nich vyrobit dětem ponožková zvířátka. Jak na ně se dozvíte, když nás budete pravidelně sledovat. :)

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články