Já jsem pro vás připravila lehkou variaci klasiky, kterou si můžete ozvláštnit podle chuti. Směs koření je pro začátečníka někdy trochu nezvyklá. Pokud tedy se skořicí v těstě nejste kamarádi, klidně ji uberte. Vřele doporučuju použít tzv. kvásek nebo omládek a řídit se u kynutí spíš vzhledem než časy, protože tučnější těsto bohaté na sušené, často sířené ovoce a skořicové koření pomaleji kyne.
V Anglii hot cross buns koupíte nejen v průběhu půstu a Velikonoc, ale i jako snídaňové pečivo. Skvěle snáší mražení – stačí je pak chvíli rozpéct. Proto doporučuju péct je v malých pekáčcích nebo je po upečení rozdělit a zabalit do pytlíčků po pár kusech.
V níže sepsaném receptu používám na zdobení cukrovou pastu – hustější polevu na podobném principu, jako je ta na perníčky, přičemž jako základní tekutinu můžete použít smetanový sýr, pomerančovou nebo citronovou šťávu, nebo klidně i lžíci mléka. Pak už jen postupně přisypáváte moučkový cukr do takové hustoty, aby bylo možné vychladlé bochánky zdobit. Alternativou je i čokoláda. Tradiční moučná pasta se vytvoří pouhým rychlým smícháním mouky s vodou a nanáší se na vykynuté bochánky těsně před pečením, ale je potřeba počítat s tím, že má po upečení specifickou gumovou texturu. Horké bochánky potírám cukrovým sirupem – buď čistě na bázi vody nebo například ze šťávy z pomeranče.
Recept na domácí hot cross buns
Z uvedených ingrediencí upečete přibližně 26 menších bochánků.
Ingredience na kvásek z droždí:
- 130 g hladké mouky
- 130 g teplé, cca 30stupňové vody
- 15 g droždí
- 5 g cukru
Ingredience na těsto:
- Hotový aktivní kvásek
- 60 g mléka
- 2 rozkvedlaná vejce (cca 30 g si odložte bokem na závěrečné pomašlování)
- 70 g cukru
- 350 g hladké mouky
- 4 g soli
- Kůra z půlky chemicky neošetřeného pomeranče
- 3 g skořice
- ½ lžičky mletého muškátového oříšku
- ¼ lžičky mletého hřebíčku
- 80 g másla
Na závěr:
- 120 g směsi sušeného ovoce – brusinky, sultánky, korintky nebo jiné nadrobno posekané sušené ovoce – vřele doporučuju propláchnout vařící vodou od zbytků oleje, síření atp.
Na sirup:
- 50 g vody nebo pomerančové šťávy
- 50 g cukru
Postup:
- Smíchejte všechny ingredience na kvásek a nechte ho 15–30 minut odpočívat. Měl by zhruba ztrojnásobit objem.
- Všechny zbylé suroviny včetně kvásku, ale kromě másla a ovoce, vložte do mísy robota nebo domácí pekárny a nechte asi 15 minut hníst. Mělo by vzniknout od stěn mísy se odlepující, ale tvárné těsto.
- Těsto a robota (nebo vlastní ruce) nechte asi 5 minut odpočinout a následně do těsta přimíchejte máslo (studené nebo lehce povolené).
- Těsto nechte cca 30 minut na teplém místě nakynout, přeložte ho v míse a zapracujte do něj sušené ovoce. Samozřejmě můžete ovoce zapracovat i v závěru hnětení robotem, ale rozbije ho trochu víc než ruční práce – navíc promísení v průběhu kynutí těsto hezky zpevní, což je zvlášť důležité, pokud jste ho nehnětli mechanicky.
- Nechte znovu kynout do zdvojnásobení, poté rozdělte na 26 dílů – pokud nechcete tolik bochánků, můžete polovinu těsta po uhnětení nebo v polovině kynutí schovat do lednice a nechat kynout až do druhého dne, ať už s ovocem, nebo bez něj.
- Porce těsta vykoulejte do kuliček nebo tvořte ranečky – aby vznikly úhledné houstičky. Skládejte do vymazaného plechu.
- Nechte znovu nakynout na dvojnásobek (v teple to potrvá kolem půl hodiny až hodinu). Pomáhá troubu na minutu zapnout na nejnižší stupeň a pečivo orosit rozprašovačem, aby neokoralo.
- Pekáč z trouby vyndejte, troubu nechte nahřát na 210 °C, program horní a dolní pečení.
- Bochánky pomašlujte trochou vajíčka smíchaného se lžící mléka a pokud vás láká tradiční varianta, naneste moučnou pastou kříže (do 60 g hladké mouky postupně přimíchávejte po lžicích vodu, aby byla hustá natolik, že s ní půjde stříkat sáčkem proužek).
- Bochánky nechte péct cca 25 minut na 210 stupňů – podle zlatavosti. V keramickém nebo skleněném pekáčku může trvat i 30–35 minut, aby byly propečené i ze spodní strany. Pokud chcete péct více bochánků na více úrovní a horkovzdušně, troubu snižte na 190 °C.
- Než se vše upeče, připravte si sirup. Smíchejte vodu nebo pomerančovou šťávu s cukrem a směs svařte na hustější sirup, který chvilku udrží bublinu.
- Upečené bochánky vyndejte, potřete sirupem a nechte vychladnout.
Pokud nejste fanoušky moučné pasty, naneste na mírně vychladlé bochánky křížky z cukrové pasty. Na tu potřebujete 2 lžíce mléka, citronové či pomerančové šťávy a tolik moučkového cukru, aby vznikla hustá pasta. Přendejte ji do sáčku, ustřihněte roh a nanášejte tradiční křížky nebo jiné vzory. Bochánky si vychutnejte samotné, s propasírovanou marmeládou nebo s plátkem studeného másla – božské jsou i napůl překrojené a opečené druhý nebo třetí den.