Právě čtete

Grilovaný chřest s pancettou

5166  
Sdílet: 

Grilovaný chřest s pancettou

O chřestu jsem poprvé slyšela v devadesátých letech, kdy jeden náš známý jezdil na sezónní práce kamsi do západní Evropy okopávat pro mě tehdy zvláštní plodinu. Poněvadž jsem se narodila v osmdesátých letech minulého století, měla pro mě tahle pochoutka ještě pár let po revoluci odér tuzexového zboží.

22. 5. 2015 2 min. čtení Kateřina Winterová
Grilovaný chřest s pancettou

Znala jsem ji pouze v konzervovaném stavu, což chřestu na chuti rozhodně nepřidává. Možná z toho důvodu jsem se mu zdatně vyhýbala i v supermarketech, kde se postupně začal prodávat i čerstvý chřest z dovozu. Měla jsem pocit, že prostě bude chutnat stejně nechutně.

Kousek pravdy na tom je, chřest je totiž úplně nejlepší v sezóně, tzn. na jaře a od nejbližších dodavatelů. Dnes, kdy se chřest pěstuje úspěšně i v Čechách, si ho můžete vychutnat v té nejvyšší kvalitě.

_DSC0710

A co se nedá přehlédnout, je i jeho název, chřest lékařský. Ano, je to léčivka. Pro své diuretické vlastnosti, obsah draslíku a vitamínu C byl využíván k léčbě pacientů už starověkými lékaři v čele s Galénem.

A to nesmíme opomenout jeho estetické využití. Mnoho z nás si přece pamatuje karafiáty s asparágusem! Ano, tato vytrvalá rostlina, která plodí ze semínka až po třech letech a z níž se sbírají mladé výhonky je příbuznou klasického jedlého chřestu! Čili – asparágus do vázy, špargl (to je lidově chřest) na stůl nebo na gril a trádá… degustace může začít.

Suroviny:

svazek čerstvého chřestu zeleného
20 dkg sušené šunky (pancetta)

Postup:

Čerstvé výhonky chřestu omyjeme a zlehka osušíme. Postupně balíme našikmo loženou šunkou každý chřest zvlášť, špičku chřestu necháme koukat a spodní část stonku případně odkrojíme. Na rozpálených uhlících, ne na plameni, opatrně grilujeme a často obracíme, aby se šunka nespálila. Já sama jsem grilovala zhruba 10 minut, ale záleží, jaký máte gril a jak chcete mít pancettu propečenou. Takže doporučuji tento pokrm pečlivě sledovat, ať si ho pak co nejvíc vychutnáte.

_DSC0832

_DSC0851

Čtěte také

French press aneb jak doma udělat skvělou kávu
French press aneb jak doma udělat skvělo…4392
Hurá na medvědí česnek
Hurá na medvědí česnek75923
Ovoce na grilu
Ovoce na grilu8848
Další články