Právě čtete

Domácí mýdla á la Minty Finty

23907  
Sdílet: 

Domácí mýdla á la Minty Finty

Staňte se alchymistou a vyrobte si domácí mýdlo podle vašeho přání, třeba jako voňavý dárek nebo jako alternativu k obyčejným mýdlům, jejichž vůně a barvy už vás začínají nudit. Je to velmi jednoduché, zábavné a navíc i užitečné do koupelny.

7. 1. 2015 2 min. čtení Minty Finty
Domácí mýdla á la Minty Finty

Co budete na přípravu potřebovat?

IMG_0679

  • mýdlový základ (dá se koupit ve výtvarných potřebách)
  • vonné silice
  • bylinky, koření a citrusy
  • menší nádoby
  • středně velkou skleněnou misku

Ještě před tím, než vás zasvětíme do tajů přípravy domácího mýdla, se podíváme na to, v čem je můžete vylepšit oproti těm, která koupíte kdekoliv jinde.

1) Vůně

IMG_0691

Kromě čirého mýdlového základu se můžete na mýdlech pořádně vyřádit – namíchejte si vlastní „příchuť“, kterou v obchodech neseženete. My jsme si vystačily se třemi vonnými silicemi, které pořídíte v drogerii – citronová tráva, pomeranč a skořice, a s bylinkami a citrusy.

2) Barva

IMG_0689

Bylinky a koření nebo nastrouhaná citrusová kůra dodají mýdlu přírodní barvu, ale můžete je dobarvit i barvami na svíčky.

3) Tvar

IMG_0704

Pokud se nechcete přejíst jogurty, jejichž obaly lze v případě nouze také použít, připravte si menší keramické či skleněné mističky. Poslouží vám i nádoby na pití. Záleží jen na vás, jaký tvar vašemu mýdlu vyberete.

Jak na to?

IMG_0711

Rozpusťte mýdlový základ v mikrovlnné troubě na středním ohřevu, dokud se úplně nerozpustí (ale dávejte pozor, aby se hmota nevařila!).

IMG_0699

Mezitím si připravte ingredience, tedy nasekejte bylinky, nastrouhejte citronovou kúru a připravte si všechno další, čím svá mýdla chcete obarvit a ovonět – zde je největší prostor pro vaši kreativitu. Pak lehce vymažte nádoby rostlinným olejem.

IMG_0735

Rozpuštěný základ nalijte do nádoby, přidejte ingredience na mýdlo a vše opatrně zamíchejte. Pokud používáte vonné silice, přidávejte vždy jen pár kapek, obzvlášť používáte-li výraznější vůně jako třeba eukalyptus nebo levandule. Mýdlo nechte hodinu vychladnout a potom vložte ještě na další hodinu do mrazáku. Pokud mýdlo samo nevypadne z nádoby, pomozte si opatrně nožem.

IMG_0799

My jsme si namíchaly mýdla s pomerančovou vonnou silicí a mletou skořicí…

IMG_0806

… s lístky bazalky a vůní citronové trávy…

IMG_0804

… dále s rozmarýnem a pomerančem…

IMG_0816

… nebo taky s citronovou kůrou a zázvorem.

IMG_0871

Zkuste vložit i koření jako je badyán nebo skořice a tvrdší bylinky vcelku, v mýdlu vypadají moc pěkně.

Tip: K mýdlu můžete přidat i provázek na pověšení do koupelny. Stačí vytvořit očko a mističku s ještě neztuhlým mýdlem vložit mezi dvě vyšší nádoby. Na ně položíte špejli s provázkovým očkem, které vložíte doprostřed mýdla.

 

Článek vznikl ve spolupráci s lifestyle blogem Minty Finty, který si založily dvě kamarádky Terezy. Baví je především móda, vaření a nejnovější trendy.

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články