Právě čtete

Domácí kapsičky pro děti ve slaném i sladkém provedení

6584  
Sdílet: 

Domácí kapsičky pro děti ve slaném i sladkém provedení

Ovocné smoothie, přesnídávková verze s tepelně upraveným ovocem, slaďoučký tvarohový dezert i plnohodnotné slané jídlo. To vše se dá naplnit do kapsiček na cesty. Hledáte inspiraci? Nějakou pro vás mám.

30. 6. 2021 3 min. čtení Romana Böhmová
Domácí kapsičky pro děti ve slaném i sladkém provedení

Vůbec se nedivím, že znovuplnitelné kapsičky na svačinky zažívají v posledních letech velký boom. Většina z nás řeší obaly a dopady na ekologii a hlavně také složení toho, co naše děti jedí. I proto jsem našemu Vojtovi jako součást příkrmů chystala domácí kapsičky přesně podle toho, co měl rád. A vlastně i teď, když už chodí do školky, ráda do kapsičky na výlet svačinu zabalím.

Čtyři nejoblíbenější druhy kapsiček

Variant náplní kapsiček je snad nekonečno! Tyhle nejčastěji dělám já.

  • Přesnídávky – na domácí přesnídávky používám téměř jakékoli ovoce vhodné pro tepelnou úpravu.
  • Domácí „pribináček“ – dělám vanilkový, kakaový, jahodový…
  • Hustší smoothie – zkrátka rozmixované ovoce, případně i zelenina.
  • Slané jídlo – ano, do kapsiček nemusíte připravovat pouze sladké svačiny. :-) Z mojí zkušenosti je to vhodnější pro menší děti v období kašovitých příkrmů. Domácí oběd nebo večeře na cesty.

Kapsička místo zmrzliny


Když starší děti přepadne chuť na zmrzlinu a doma zrovna žádnou nemáte, zkuste kapsičkovou! Stačí rozmixovat mražené ovoce s trochou smetany, jogurtu nebo kokosového mléka do konzistence ledové tříště. Zkuste i mixovaný mražený banán. Žádný přidaný cukr a přesto chutná senzačně. A pokud máte chuť na čokoládovou, přisypte trošku holandského kakaa.

Návod na přípravu domácích kapsiček

Podíváme se na jednotlivé způsoby podrobněji, ať se do toho můžete pustit i vy. :-)

Domácí přesnídávka

Je to snadné! Zvolte ovoce vhodné k tepelné úpravě (například jablka, hrušky, švestky nebo meruňky), oloupejte a očistěte, vložte do hrnce, zalijte malým množstvím vody (na 1 kg ovoce 100–150 ml vody) a povařte. Vařte tak dlouho, dokud směs nebude rozvařená a hustá přesně podle vaší představy. Velké kusy můžete rozmixovat. Poté už přesnídávku jen nechte vychladnout a můžete ji dát do plnitelné kapsičky.

Domácí „pribináček“

Čtyři suroviny a pár minut. To vám bohatě stačí k přípravě dětmi tolik milované pochoutky. Stačí vyšlehat 250 g tvarohu, 100 ml smetany ke šlehání, 1–2 lžíce javorového sirupu a 2 lžíce kakaa. Pak naplníte do kapsiček a svačina je na světě.

Kapsičky myjte jako lahve

Správné mytí kapsiček je opravdu důležité. Kapsičky vždy po dojedení vymývám co nejdříve. Používám na to kartáček na mytí lahví a kapsičky pak nechám rozevřené pořádně vyschnout.

Smoothie plné vitamínů

Některé děti mají problém dostat do sebe dostatek ovoce a zeleniny. Smoothie je podle mě skvělá možnost, jak jim s tím trochu pomoci. Zkuste rozmixovat třeba banán s mangem nebo banán s jahodami. Když budete chtít do svačiny přidat i trochu bílkovin, přimíchejte kefírové mléko nebo řecký jogurt.

Slaná kapsička

Slané kapsičky jsem připravovala hlavně v době, kdy syn ještě jedl kašovité příkrmy, ale děti mojí kamarádky je mají rády, i když jsou starší. Můžete tepelně upravit zeleninu a maso (klidně i rybu) a spolu s trochou kvalitního oleje nebo másla umixovat dohladka. Vždy záleží na tom, co už vaše dítě jí, složení tedy přizpůsobte i věku. Já jsem přidávala třeba i kuskus, který se nemusel ani mixovat. Skvělá kombinace jsou také batáty a kuřecí maso.

Proč kapsičky?


Cílem je samozřejmě naučit děti jíst příborem, ale pro mě vždy byly kapsičky pohodlným řešením na cesty. Svačina se tak dá dobře zabalit a Vojta ji jako malý dokázal sníst sám třeba i v kočárku a nezacintal u toho sebe ani své okolí. :-)

Doma bez kapsiček, ale vesele!

Doma jsem se vždy spíš snažila, aby syn jedl příborem (nebo rukama), aby se zkrátka naučil, že ne všechno jídlo teče z kapsiček a lahviček, že má také strukturu.

Když mám čas a chceme si užít trochu legrace, servíruji vtipně ozdobené jídlo. Pomocí vykrajovátek na zeleninu a ovoce kouzlím hravé tvary (jde to i s vykrajovačkami na cukroví, ale ty zeleninové bývají ostřejší), kterými zdobím lívance, palačinky, ale i slané hlavní chody a svačiny. Vykrajuji ovoce, zeleninu, sýr, šunku, toustový chléb… fantazii se meze nekladou.

Eko výbava na letní dny

Eko výbava na letní dny

Na Tchibo.cz najdete novou kolekci plnou udržitelných kousků do šatníku i výbavy na letní dobrodružství.

Do e-shopu

Čtěte také

Naše děti milují želatinové medvídky. Dělám zdravou verzi sladkou od přírody
Naše děti milují želatinové medvídky. Dě…8922
Listy od zeleniny nevyhazuji. Snadno z nich připravím i hlavní chod
Listy od zeleniny nevyhazuji. Snadno z n…13887
Vyrobte si hmyzí hotel! Parádní zábava pro malé i velké, navíc prospěšná pro přírodu
Vyrobte si hmyzí hotel! Parádní zábava p…4600
Další články