Ale dost legrace. Prošlé léky bez krabiček, rok otevřené oční kapky, žluklé mastičky nebo nesterilní obvazy jsou vážná věc, protože mohou nadělat víc škody než užitku. A to nikdo z nás nechce. Proto jsem dopřála lékárničce generální očistu a nastavila si systém pravidelných revizí. Tady je návod a pár osvědčených tipů z vlastní zkušenosti.
Jakou lékárničku vlastně chcete a potřebujete?
Každá domácnost je úplně jiná, proto by ideální lékárnička měla odrážet aktuální situaci, počet a věk členů rodiny a hlavně jejich životní styl. Je jasné, že lékárnička u babičky s dědou bude vypadat docela jinak než ve studentském bytě nebo v rodině se třemi malými dětmi, zvlášť když to jsou tři malí fotbalisti.
Pokud si dobře sesumírujete své potřeby, bude mnohem snazší vybrat nejvhodnější formu domácí lékárničky. Bude to polička v kuchyni? Nebo krabice od bot? Nebo od banánů? Nebo byste radši měli lékárničky dvě – jednu akutní a druhou záložní? Tohle rozhodnutí je na vás. Mně nejlíp vyhovuje lékárnička v horním šuplíku malé komody, kam je snadný a rychlý přístup.
Co by v žádné lékárničce nemělo chybět?
- Něco na úrazy: náplasti, dezinfekce, pinzeta na klíště, vatové tampóny, sterilní obvaz.
- Něco na nachlazení: univerzální lék, teploměr, CRP test.
- Něco na bolest: tabletky, mast na svaly, hřejivá náplast, stahovací obinadlo.
- Něco na průjem: kapky nebo léky na zažívací potíže, živočišné uhlí.
- Něco na manipulaci: sterilní nůžtičky nebo nožík, pinzeta, lžička a další nástroje.
- Něco na individuální potíže: lék na alergii, oční kapky, antikoncepce, mastička na opary apod.
- Něco na předpis: například léky na tlak, cholesterol, diabetes.
Očista stávající lékárničky krok za krokem
Krok č. 1: Nepodceňte přípravu.
Budete potřebovat tři plastové pytle (jeden na prošlé léky, druhý na věci k vyhození do koše a třetí na obaly k roztřídění), větší podložku, kdyby se omylem něco vylilo (já používám kus kartonu nebo rozložený igelit), pár menších krabiček nebo košíčků pro lepší organizaci, propisku nebo permanentní fixu, papír na vytvoření seznamu, hadřík a čisticí prostředky.
Krok č. 2: Všechno musí ven.
Stávající obsah domácí lékárničky je potřeba vyskládat na podložku. Já při vyndávání rovnou třídím, když už stejně každou věc beru do ruky. Do připravených pytlů nemilosrdně vyhazuji vše, co je prošlé nebo bez obalu, ale i platíčka, u kterých se datum expirace nedá vypátrat. Letí i načaté oční kapky (ty se většinou musí vypotřebovat zhruba do jednoho měsíce od otevření), nedobraná antibiotika (ta by vždy měl nově předepsat lékař), věci neznámého původu a taky ta domácí měsíčková mastička od kamarádky, kterou jsem měla dát do ledničky, ale nedala…
Skladujte při teplotě 2–8 °C. Některá léčiva patří podle návodu uvedeného na obalu do chladničky. Jde především o inzulín, růstové hormony a některé očkovací látky, ale také o různé přírodní mastičky nebo kosmetiku.
Krok č. 3: Čistota je půl zdraví.
Tohle rčení platí i pro lékárničku. Teď, když je prázdná, ji pořádně vyčistím, úzkostlivější povahy mohou vnitřek navíc přestříknout dezinfekcí.
Krok č. 4: Organizace pro lepší orientaci.
Každá lékárnička by měla být rozdělená do několika hlavních zón. Jejich počet a obsah si samozřejmě upravte podle vlastních potřeb. Ideální je využít organizéry nebo třeba košíčky. Vepředu se vyplatí umístit „akutní“ prostředky pro první pomoc a také teploměr a nejčastěji nebo pravidelně užívané léky. Díky tomu pak dokážete například děti snadno i po telefonu navigovat, když se něco stane. Naopak úplně dozadu patří léky, u kterých chcete mít jistotu, že si je nikdo nevezme omylem.
TIP: Léky nikdy nepřendávejte a nepřesypávejte do jiných (hezčích) obalů ani nepulte do zásoby. Jedinou výjimkou jsou dávkovače, kam si léky můžete podle rozpisu od lékaře připravit na jeden až dva týdny dopředu.
Krok č. 5: Nekonečný boj s expirací.
Prošlé léky nikdy, ale opravdu nikdy neužívejte! Časem ztrácejí účinnost a dokonce se mohou stát nebezpečnými. Minimální trvanlivost bohužel bývá na lécích vytištěná miniaturním písmem, proto na každou novou krabičku píšu ručně fixou datum spotřeby.
Staré léky do odpadu nepatří!
Tabletky nevyhazujte do koše ani nesplachujte do záchodu. Nebezpečné látky by se dostaly do vody nebo půdy, odkud by bylo velmi těžké je následně odstranit. Veškeré nepotřebné léky jednoduše odneste do nejbližší lékárny a vhoďte do připraveného kontejneru nebo předejte lékárníkům, kteří si s jejich bezpečnou likvidací poradí.
Krok č. 6: Seznam proti skleróze.
Říkáte si, že seznam léků nepotřebujete? Že přece vidíte, co v lékárničce máte a co nemáte? Já si ho ale stejně píšu, protože zase tak často lékárničku neuklízím, abych si všechno pamatovala. Fajn je připsat k lékům i expiraci. Do seznamu pak kouknu pokaždé, když jdu do lékárny nebo něco objednávám online.
Krok č. 7: Kam s ní?
Kam s ní? Vybrat pro domácí lékárničku vhodné místo je docela umění. Musí být snadno přístupná, ale zase ne tak moc, aby lákala malé děti a domácí mazlíčky. Bezpečnost je vždy na prvním místě. Zároveň se snažte vyhnout přílišnému horku, slunci a vlhku. Například moje lékárnička bydlí v předsíni, ale při bleskovém průzkumu jsem zjistila, že někdo ji má v kuchyni, jiný v koupelně, v obýváku, v ložnici, pod postelí… Každému zkrátka vyhovuje něco jiného.
Hotovo? Výborně! Teď ještě zbývá odnést prošlé léky do lékárny a při té příležitosti rovnou dokoupit, co doma chybí. A kdy se do revize domácí lékárničky pustit znovu? Podle mých osobních zkušeností to jednou za tři měsíce bohatě stačí. Přeji pevné zdraví!
Podzim v kuchyni
Udělejte si radost kuchyňským vybavením a nádobím v hřejivých barvách.