Je úžasné, kolik pokrmů naší kuchyně má magický či rituální přesah. Jsem neustále fascinována tím, jak určitá období či svátky v roce formovaly jídelníček našich předků. Podle různých druhů pečiva byste mohli určovat důležité události křesťanského roku. Vánočka, beránek, svatomartinská jídla a další jsou jasně svázány s tradicemi Vánoc nebo Velikonoc, ale některé dobroty provázely pohany a posléze pokorné křesťany po celý rok. Nejinak je to u božích milostí. Ty se pečou na Velikonoce, narozeniny, ale třeba i rodičce po porodu.
Jak píše Otomar Dvořák ve své knize Magická kuchařka, boží milosti se dávaly oráčům, než poprvé na jaře vyjeli na pole. Patřily také k poutníkům, kteří se vydávali na cestu za posvátnými místy. Díky tomu, že jsou v tomhle zubatém cukroví otvory, se jimi mohl bloudící podívat skrz a najít správný směr. Prý se také boží milosti vázaly červenou stužkou na zápěstí budoucích novomanželů, kteří spolu se zaříkáváním procházeli svatebním obřadem. Ach, jak romantické a čarokrásné!
Recept na boží milosti
Suroviny
230 g hladké mouky
špetka soli
200 g moučkového cukru (nejlépe třtinový, může být i březový)
1 lžička kypřicího prášku
strouhaná kůra z ½ bio pomeranče
50 g másla
2 žloutky
2 lžíce pálenky (meruňkovice, slivovice)
2 lžíce zakysané smetany
1 lžíce mleté skořice
500 ml rostlinného oleje
Postup
Mouku prosejeme na vál, osolíme, promícháme s 1 lžící cukru, práškem do pečiva a pomerančovou kůrou. Rozdrobíme do ní máslo, vypracujeme jako drobenku, přidáme žloutky, pálenku a smetanu a vypracujeme hladké těsto podobné nudlovému. Necháme ho asi 15 minut odpočinout.
Zbylý cukr promícháme se skořicí.
Těsto rozválíme na plát silný 0,5–1 cm. Pokud se lepí, podsypeme ho moukou a rozkrájíme zubatým rádýlkem na obdélníky velké asi jako hrací karty. Střed obdélníku nařízneme třemi svislými řezy nebo použijeme náprstek na vykrojení tří otvorů připomínajících semafor.
Osmažíme je z obou stran v rozpáleném oleji dorůžova, vyjmeme, necháme okapat na papírové utěrce a ještě teplé obalíme ve skořicovém cukru.