Káva na speciální příležitosti, ale i na všední den
Alžírskou kávu si připravíte jednoduše doma, a to z kvalitní kávy, tučné šlehačky a vaječného likéru. Kombinace těchto tří oblíbených surovin vykouzlí opravdovou kávovou delikatesu. Pro mě je alžírská káva symbolem Vánoc, kdy si ji chystám při sváteční atmosféře jako opravdu jedinečnou záležitost. A jelikož si na Vánoce připravuji pravidelně každý rok domácí vaječný likér, mám kávu ještě s přidanou hodnotou. Alžír si ale chystám i napřesrok, když si chci udělat speciální chvilku a každodenní kávu proměnit na neobyčejný nápoj. Jestli vám tedy zbyde i kdyby jen „pár kapek“ vaječňáku, máte pro něj super využití.
Alžír z Česka
Ačkoliv alžírská káva nese název africké země, nemá s ní nic společného. Vznikla někde v českých končinách pod rukama neznámého milovníka vaječného koňaku. Pravděpodobně si jen někdo chtěl zpříjemnit kávu vídeňskou a ani nevěděl, že tím dal vzniknout tolik oblíbené formě kávy.
Úspěch vychází z kvality
Základem úspěšného výsledku je kvalitní káva, která vám zaručí silný zážitek, a tou jsou rozhodně moje oblíbená a už léty prověřená zrna Tchibo Barista. Na přípravu alžíru můžete zvolit buď prodloužené espresso (lungo), kdy ho jednoduše zalijete trochou horké vody, nebo překapávanou kávu. Obojí vám udělá dokonalý základ na tu nejlahodnější alžírskou kávu. U filtrované kávy doporučuji například kávová zrnka limitky Sambia s ovocitými tóny a lehkým medovým nádechem.
Co se týče vaječného likéru, vybírejte opět podle kvality, ale pokud máte svoji oblíbenou značku, máte vyhráno. Já nejčastěji používám právě ten domácí, ale když ho doma nemám, sahám právě po kvalitním vaječném koňaku.
Šlehačku musím mít jedině čerstvě ušlehanou z tučné smetany, přes to u mě nejede vlak. Vy si ale můžete ulehčit práci šlehačkou ve spreji, a pokud máte raději sladší verzi alžíru, jistě pro vás bude i vhodnější.
Recept na skvostnou alžírskou kávu
Pro přípravu alžírské kávy by vám doma neměla chybět vysoká tlustostěnná sklenice na stopce s ouškem, jen tak nabídnete sobě i ostatním milovníkům kávy jedinečný pohled na trojbarevný kávový „dezert“.
Co potřebujete:
- 50 ml espressa Tchibo
- 20 ml vaječného likéru
- 33% smetana ke šlehání
Postup:
- Nejprve si vyšlehejte šlehačku, doporučuji ji vzít z lednice těsně před šleháním.
- Předehřejte sklenici, do které budete nápoj připravovat.
- Připravte si espresso, případně překapávanou kávu.
- Do sklenice nalijte vaječňák a poté pomalu přes lžičku opatrně nalijte kávu tak, aby se vrstvy nesmíchaly.
- Nakonec přidejte kopec šlehačky.
TIP: Ozdobte si tohle kávové umělecké dílo podle svých chutí, já mám nejradši navrchu čokoládové hoblinky nebo skořici, vy si ale šlehačku můžete ještě pokapat likérem nebo posypat kakaem, na efekt se navrch hodí i zrnka kávy nebo třeba zapíchlá oplatka.
Recept na bábovku à la alžír
Co na to potřebujete:
- 3 vejce
- 120 g cukru krupice
- 1/4 lžičky vanilkové pasty
- 150 ml oleje
- 100 ml vaječného likéru
- 50 ml espressa
- 180 g polohrubé mouky
- 12 g kypřicího prášku
- máslo na vymazání formy
- hrubá mouka na vysypání formy
Postup:
- Formu na bábovku vymažte máslem a vysypejte hrubou moukou. Troubu si předehřejte na 175 stupňů (horkovzduch).
- Bílky vyšlehejte s polovinou cukru krupice do tuhého sněhu.
- Žloutky vyšlehejte se zbylým cukrem a vanilkovou pastou také do pěny.
- Poté do žloutkové pěny začněte pomalu přilévat olej. Když se olej do pěny zapracuje, začněte postupně přilévat kávu, vaječný likér a přisypávat mouku smíchanou s kypřicím práškem.
- Nakonec přidejte sníh a pomocí metly zlehka promícháme.
- Těsto nalijte do formy na bábovku a dejte do trouby.
- Pečte 35 minut. Poté bábovku vyndejte z trouby a nechte na chvíli vychladnout ve formě. Po vyklepnutí ji můžete nechat ještě vychladnout na mřížce.
- Podle chuti pocukrujte a můžete servírovat. Tak ať vám také chutná!
TIP: Bábovku můžete podávat s trochou domácí šlehačky (stejně jako alžírskou kávu).
Safari volá
Pořiďte svým dobrodruhů parádní oblečení se zvířecími motivy.