K tomuto receptu mě inspiroval italský dort semifreddo. Je to něco jako zmrzlina, ale nedá se tak úplně nazvat – výrobní proces je totiž odlišný. Zmrzlina se na rozdíl od tohoto dortu při výrobě míchá. Další rozdíl mezi těmito dvěma pochoutkami je v podávání. Zmrzlina se servíruje naběračkou, mražený dort se krájí. Název semifreddo v italštině znamená „napůl studený“ a „napůl zmražený“. Neservíruje se totiž přímo z mrazáku, ale většinou se nechá trochu povolit, a tak se na povrchu už může lehce roztékat (je ale pořád studený) a uvnitř je zmražený. V originálním receptu jsou mimo jiné i bílky a smetana. Já jsem ale originální recepturu trochu pozměnila a řekla bych, že i zjednodušila.
Na tomto dortu je super, že je rychle hotový a zároveň hodně dlouho vydrží, tedy když ho dřív nesníme. Někdy klidně dělám i 2 dorty za víkend – jeden na sobotu a neděli ke kávě a druhý si nechávám v mrazáku na svačinu přes týden nebo třeba pro nečekanou (ale i očekávanou) návštěvu.
Obměňujte chutě podle sezóny
Ovoce můžete různě obměňovat. Já jsem použila kyselou rebarboru v kombinaci se sladkými jahodami, skvělé ale můžou být i borůvky, maliny, třešně, broskve, meruňky, rybíz… v podstatě jakékoliv ovoce, které najdete na zahradě nebo na trhu. Můžete přidat zkrátka to, co vám chutná. A nejen ovoce! Zkuste třeba Nutellu, vanilku, matchu, kardamom, kávu, rozinky nebo oříšky.
Do krémové části můžete kromě tvarohu použít i mascarpone, šlehačku nebo to různě nakombinovat. A protože je aktuálně v sezóně i bezinka, přimíchala jsem do krému trochu bezinkového sirupu. Je ale možné ho vynechat, případně použít jiný sirup. Perfektně osvěžující je i citronová šťáva.
Doslazujte podle sebe
Krém doporučuji před vmícháním ovoce ochutnat. Já moc nesladím, a tak by pro vás mohl být málo sladký. Podle chuti si tedy přidejte cukr, zvlášť pokud do krému vmícháte citron.
Ovoce dávám rovnou do krému. Pokud ale chcete mít dort hezky nazdobený, můžete vmíchat jen část ovoce a zbytek vyskládat navrch dortu. Někdy také při podávání zdobím dort čerstvým ovocem, oříšky, nastrouhanou čokoládou nebo ovocným přelivem.
Recept na mražený dort s rebarborou a bezinkovým sirupem
Dort jsem dělala v malé dortové formě. Pokud použijete klasicky velkou, můžete množství všech ingrediencí klidně zdvojnásobit. U korpusu to bude dokonce nutné, množství uvedené v receptu by vám nevyšlo na rozprostření po celé formě. Dělávám i jiné tvary než kulatý. Tento dezert se totiž běžně dělá třeba ve formě na chlebíček.
Příprava mi zabere většinou asi 30 minut, ale počítejte ještě s minimálně 8 hodinami na zamrazení. Z uvedeného množství budete mít asi 6 porcí.
Ingredience na krémovou část:
- 500 g tvarohu
- 35 g moučkového cukru
- 45 ml bezinkového sirupu
- 100 g oloupané a očištěné rebarbory
- 160 g očištěných jahod
Ingredience na korpus:
- 120 g piškotů
- 105 ml smetany ke šlehání
- 20 g cukru
- 15 g oleje
Postup:
- Rozmixujte piškoty na prášek a promíchejte je se smetanou, cukrem a olejem.
- Směs rozprostřete do vymazané formy na dort a zapečte na 180 stupňů přibližně 10 minut.
- Uvařte rebarboru a nakrájejte ji na menší kousky.
- Tvaroh prošlehejte s moučkovým cukrem a bezinkovou šťávou.
- K tvarohu vmíchejte nakrájené jahody a rebarboru.
- Tvarohovou směs rozprostřete na vychladlý korpus. Dejte do mrazáku alespoň na 8 hodin.
- Před servírováním nechte dort trochu povolit.
Aby šel dort dobře z formy
Pokud použijete formu, která se nerozevírá, po upečení z ní korpus opatrně vyjměte a formu vyložte potravinovou fólií. Až potom do ní korpus vraťte a navrstvěte krém.
Bezinkový sirup můžete koupit, ale já ho ráda na jaře dělávám doma. Recept je snadný. Stačí nasbírat asi 30 velkých květů, smíchat je s 2 kg cukru, šťávou z 1 citronu a s 20 g kyseliny citronové. To všechno zaliji 2 l vody, promíchám a nechám do druhého dne odstát. Druhý den přecedím přes plátýnko a na mírném stupni vařím, dokud sirup mírně nezhoustne. Ještě horký ho naliju do vyvařených sklenic, ty uzavřu a otočím dnem vzhůru a když je vše vychladlé, schovám zásoby do spíže, kde je chladněji a tma.