Říká se, že foccaccia je po ránu hned to první, co si Italové máčejí do cappuccina. Je tak oblíbená, že se s ní v italské gastronomii potkáte v průběhu celého dne. Ať už jsou to různé variace na svačiny v podobě sendvičů, všemožně ochucené a zdobené přílohy k obědu či večeři nebo třeba focaccia ve sladkém provedení.
Přesně proto jsme si focacciu oblíbili i my, kteří si ji ještě teplou užíváme jen s olivovým olejem a trochou balzamikového octa. Je to skvělá pochutina i k posezení u skleničky dobrého vína. A pokud něco zbyde, druhý den ráno si ji rozřízneme na polovinu, naplníme šunkou, sýrem, čerstvými nebo sušenými rajčaty a zapečeme ji.
Recept na italské tyčinky
Upečte si kromě focacie také křupavé italské tyčinky
Co mícháme do klasického těsta nejraději
Nejzákladnějším receptem je janovská focaccia, která je bohatě potřená olivovým olejem se špetkou hrubozrnné soli. Díky použití nejzákladnějších, levných surovin a dlouhé trvanlivosti si ji mohl dovolit opravdu každý.
Ze základního receptu pak vychází různé variace:
- Focaccia s cibulí ‒ úžasně chutná, když cibulku nadrobno nakrájíte a necháte ji zesklovatět na másle. Takto ji zapracujte rovnou do těsta. Cibule do něj během pečené pustí spoustu chuti.
- Focaccia s olivami nebo s rozmarýnem či sýrem ‒ snad nejrozšířenější varianta. Tyto ingredience můžete stejně jako cibuli zapracovat rovnou do těsta nebo jimi můžete focacciu před pečením ozdobit. Olivy. Rozmarýn můžete do těsta lehce zatlačit, sýrem vše posypat.
- Focaccia se sušenými rajčaty, která nakrájíte nadrobno a vmícháte do těsta, je opravdu moc dobrá. Nejlepší je, že sušená rajčata jdou nakombinovat i do všech dalších slaných variant.
- Focaccia s plátky brambor je jednoduchou a opravdu sytou večeří. Tenké plátky brambor vyskládáte před pečením přímo na těsto a doplníte je trochou bylinek, pepřem a solí.
Focaccia nasladko
Věděli jste, že tento bílý chléb můžete podávat i v sladkém provedení? Stačí, když do těsta navíc přidáte cukr a trochu mléka. Vše můžete doplnit ještě například čokoládou, což je naše nejoblíbenější varianta.
Letošní hit ‒ rozkvetlá focaccia
Možná už na vás vykoukla někde na internetu ‒ rozkvetlá focaccia. Stala se letos opravdovým trendem a my se vůbec nedivíme, protože to je vážně efektní záležitost. Kdykoliv ji servírujeme nějaké návštěvě, hosté jsou nadšeni.
A co to tedy je? Jedná se vlastně o klasickou focacciu, kterou můžete péct v hranaté podobě na plechu, v kulaté v pánvi s žáruvzdornou rukojetí nebo třeba jen v rukou natáhněte těsto do podlouhlého oválu a takto nechte upéct. Tato focaccia ale není zajímavá tvarem těsta, ale hlavně tím, že ji ozdobíte tak, aby připomínala rozkvetlou louku. Nejedná se jen o estetickou záležitost, ale i o přidání mnoha dalších chutí.
Čím takovou focacciu zdobit? Můžete si vzít k ruce jedlé květy a nejrůznější bylinky. My rádi zdobíme pomocí květů lichořeřišnice, protože je opravdu krásná, patří mezi jedlé květy a navíc nám roste na zahrádce. :-) Pokud ale žádné jedlé kvítí po ruce nemáte, nemusíte zoufat. Krásné „luční“ zdobení vytvoříte i s pomocí zeleniny, kterou určitě máte doma. Moc hezky vypadají plátky červené cibule, chřest, papriky, batáty, rajčata, kousky česneku, ale třeba i žampiony, cuketa nebo lilek. Fantazii se meze nekladou.
Kde se inspirujeme, jak zdobit?
Vy se můžete inspirovat naší focacciou, ale pokud byste rádi ještě barevnější variantu za použití rozličných druhů zeleniny, můžete nakouknout třeba sem.
Recept na rozkvetlou focacciu
Pojďte se pustit do pečení! Nedá to moc práce a „wow“ efekt máte zaručen! Z uvedených ingrediencí získáte focacciu pro 4‒6 strávníků. Na přípravu si vyhraďte asi 20 minut, ale počítejte ještě s dobou na kynutí (60‒90 min) a s časem na pečení.
Ingredience:
- 630 g hladké mouky
- 30 g čerstvého droždí
- 15 g soli
- 10 g cukru
- 400 ml vody
- 56 g panenského oleje a trochu navíc na zakápnutí
- hrubozrnná sůl na posypání
- směs bylinek nebo zeleniny na zdobení (my jsme použili květy lichořeřišnice a měsíčku lékařského, fenykl, tymián, rozmarýn)
Večer si připravte těsto na ráno
Máte v plánu jíst focacciu ráno nebo k obědu, chcete si ji vychutnat opravdu čerstvou a zároveň nemuset o moc dříve vstávat a hned si špinit ruce těstem? Připravte si ho večer a nechte pomaloučku kynout v lednici. Ráno těsto jen hodinu před pečením vyklopte na plech a nechte odležet na teplém místě.
Postup:
- Do menší misky nadrobte čerstvé droždí, přidejte špetku mouky, cukru a zalijte vlažnou vodu. Nechte vzejít kvásek.
- Ve velké míse smíchejte mouku, sůl, cukr. Přidejte vodu, olivový olej, vzešlý kvásek a dobře promíchejte.
- Vytvořené těsto dobře propracujte, alespoň 10 minut. Můžete to nechat na robotu, případně to zvládnete i ručně.
- Přikryjte těsto fólií a nechte na teplém místě alespoň hodinu kynout (nebo v lednici přes noc).
- Troubu rozehřejte na 200 °C, program horkovzduch. Plech vyložte pečicím papírem, lehce zakápněte olivovým olejem a vykynuté těsto na plech vyklopte.
- Roztáhněte nebo rozválejte těsto na celý plech. Zakápněte olivovým olejem, přidejte špetku hrubozrnné soli nahoru a vyskládejte všechny bylinky na těsto. Lehce je do těsta zatlačte.
- Prsty vytvořte v těstě důlky. Dejte péct do trouby na 30 minut do zlatova. Po vytažení z trouby nechte alespoň mírně vychladnout.
Ať už si focacciu vychutnáte hned po ránu místo chleba k snídani, nebo plněnou na slano v podobě sendviče, přes oběd místo klasické bagety jako přílohu k jídlu, věříme, že si ji zamilujete stejně jako celá Itálie.
Výbava nejen na pečení
Vyberte si šikovné pomocníky na Tchibo.cz