Co pak na to říká naše tělo po fyzické a obzvlášť té psychické stránce, už nás moc nezajímá, dokud nás nezlobí bolavá záda či nám nevyřadí z činnosti jiná část těla.
Jóga je výborným prostředkem, který umí tyhle neduhy řešit. A zacvičit si ji doma může být prvním krokem, jak se ji naučit. Toto prastaré učení o spojení těla a mysli léčí znavené tělo a učí nás dosáhnout harmonie mezi dechovou, tělesnou a duševní složkou. Dostává naši mysl daleko od každodenních starostí a negativních emocí.
Cílem jógy je naučit se vnímat své vlastní tělo, jeho držení a zapojení jednotlivých svalů. Cvičení jógy v domácím prostředí vám dá klid a prostor se na tyto detaily zaměřit. Uvědomíte si mnohem více vaše vnitřní dění, naučíte se naslouchat vašim pocitům. Vy sami se stanete vlastním učitelem, který vede pohyb, kontroluje dech, emoce a aktuální náladu. Naučíte se respektovat sami sebe.
Nezapomeňte však také navštívit studio jógy, kde si zkusíte jednotlivé pozice (asány) pod odborným vedením. Předejdete tak chybám, které mohou škodit vašemu tělu a ucelíte si představy o cvičení. Zároveň se necháte inspirovat v tom, jak vaše domácí cvičení dále zlepšovat.
Ukážeme si pár základních pozic, které najdete skoro v každé hodině jógy vedené instruktorem. Pomohou vám lehce proniknout do tajů jogínského učení. Ke cvičení potřebujete podložku a místo, kde se budete cítit příjemně, pohodlné oblečení a klidnou mysl. :)
1. Pozice lotosového květu („Lotus Pose / Padmasana“)
Sedneme si do vzpřímeného sedu, překřížíme dolní končetiny, chodidla položíme za sebe nebo zapřeme jedno chodidlo do třísla, kdo zvládne, může i druhé přes. Každému, jak je pohodlné. Ruce dlaněmi proti sobě v „mudře namaskar“, prodýcháme, soustředíme se na dechovou vlnu, která vede od břicha vzhůru.
2. Pozice kobry („Cobra Pose / Bhujangasana“)
Lehneme si na břicho, dlaně položíme vedle těla v úrovni ramen či hlavy. Zapřeme a s nádechem zdviháme tělo do výšky natažených loktů, v případě potřeby posuneme dlaně dopředu.
3. Pozice dolů hledícího psa („Downward facing dog Pose / Adho Mukha Svanasana“)
Z pozice kobry můžeme přejít rovnou do pozice pejska, s výdechem zdvihneme pánev vzhůru, natáhneme co nejvíce nohy v kolenou, paty tlačíme k zemi, prohneme v zádech. Tlačíme břicho co nejvíce ke stehnům.
4. Pozice bojovníka („Warrior Pose / Virabhadrasana“)
Pravá noha vepředu s pokrčeným kolenem v pravém úhlu, druhé chodidlo v rovině předního chodidla vzadu se špičkou lehce do strany, natažené koleno. Obě ruce upažíme, dlaněmi dolů vytahujeme do dálky, pevný trup. Dýcháme, cítíme vnitřní sílu stoupající naší hrudí. :) Poté vyměníme nohy.
5. Pozice trojúhelníku („Triangle Pose / Trikonasana“)
Z pozice bojovníka natáhneme přední koleno, pevné nohy, trup předkloníme, jednu ruku zapřeme o nárt či vedle chodidla, můžeme použít také „yoga block“. Druhou ruku upažíme, vytahujeme dlaň co nejvíce vzhůru, lopatku horní ruky stahujeme k páteři. Prodýcháme trup, otvíráme hrudník, hlava směřuje vzhůru ke stropu.
6. Pozice nízkého výpadu („Low lunge Pose / Anjaneyasana“)
Další polohou na protažení dolních končetin a trupu je výpad. Snadnější varianta je s kolenem zadní nohy položeným k zemi, nárt máme propnutý. Přední stojná noha je v ostrém úhlu v koleni, chodidlo celé na zemi. Zdvihneme dlaně proti sobě předpažením vzhůru nad hlavu, společně s pažemi prohneme trup vzad a pánev tlačíme dopředu k dosažení co největšího protažení. Nejlépe začínáme zaklánět trup s nádechem a poté prodýcháme.
7. Pozice předklonu v sedě („Seated forward bend Pose/ Paschimottanasana“)
Vsedě natáhneme nohy vedle sebe, propneme kolena, špičky přitáhneme. Pomalu sklápíme trup do předklonu, břicho co nejblíže ke stehnům, předloktí se snažíme položit na bérce, můžeme uchopit palce u nohou mezi naše ukazováky a palce. Prodýcháme, snažíme se uvolnit, prohloubit předklon, povolit hlavu a krční páteř.
8. Pozice loďky („Boat Pose / Navasana“)
V sedu pokrčíme kolena, narovnáme trup do vzpřímení. Lehce prohnutá bedra, stažené bříško. Uchopíme nohy zespoda stehen a pomalu s rovnými zády zakláníme stále rovný trup vzad do natažených loktů. Poté zdvihneme chodidla od země, u snadnější varianty necháme lýtka rovnoběžně s podlahou a naposledy pustíme úchop stehen. Soustředíme se na partie zad a břicha, které jsou pevné, a s každým výdechem tlačíme břišní stěnu do beder.
9. Pozice luku („Bow Pose / Dhanurasana“)
Pozice věčného mládí nesmí v naší malé sestavě chybět. Z lehu na břiše pokrčíme kolena, necháme co nejblíže u sebe. Uchopíme nárty a jedním zdvihem s nádechem odlepíme stehna a hrudník od země. Kolena se nám lehce rozjedou, držíme stehna rovnoběžně. Tlačíme nárty do dlaní, abychom protáhli co nejvíce ramena, prohneme v zádech. Snažíme se zklidnit dech, prohlubovat protažení ramen, zdvih prsou a stehen od podložky.
10. Pozice mostu („Bridge Pose / Setu Bandha Sarvangasana“)
Snadnější variantu mostu začínáme vleže na zádech, pokrčená kolena, chodidla na šířku kyčlí od sebe. Ruce podél těla. Zdvihneme pánev s nádechem do největší možné výšky, paty pod úrovní kolen. Ruce zapřeme pod tělo o sebe, propletené prsty. Předloktím tlačíme do podložky a snažíme se zdvihat s každým nádechem hrudník a břicho co nejvýše, boky do úrovně kolen. Můžeme podložit oblast pánve opět „yoga blockem“.
PS: Každou pozici prodýchněte, držte ji co nejdéle je vám příjemné, nepřepínejte se. „Namaste.“